S pomocí WEF spouští Kanada federální program digitálních ID

S pomocí WEF spouští Kanada federální program digitálních ID

Digitální identita je lidem podávána jako něco přínosného, jenže málokdo z nich tuší, že zdaleka nejde jen o pohodlí, kdy u sebe nemusíte nosit nejen více dokladů, ale ani bankovní kartu či jiné záznamy o vaší osobě. V ID je vše, včetně vaší zdravotní karty, vzdělání, informací o vašem pohybu, příbuzných, ale bude na ni napojena digitální měna a sociální kredity, nejprve zejména měřící vaši uhlíkovou stopu.

ID je tedy především nástroj absolutního ovládání mas ze strany globalistů. EU již letos testuje (zatím jen na dobrovolnících) digitální ID a v závěsu jej zavádí i různé země po celém světě – a to bez ohledu, do jakého ze současných již se rýsujících táborů patří.

Nikoho jistě neudiví, že také Kanada se pustila se vší vervou do zavádění ID – samozřejmě po vzoru WEF, kde byl doslova „odchován“ současný premiér Trudeau…

Vládní úředníci uvedli, že program je „elektronickým ekvivalentem uznávané formy identifikace“, jako je cestovní pas nebo řidičský průkaz. Je to vlastně pas, který „potvrzuje, že jste tím, za koho se vydáváte“ v digitálním kontextu.

Kanadská vláda vyvíjí nový federální program digitální identity, který staví na partnerství se Světovým ekonomickým fórem (WEF).

Cílem nové iniciativy je vyvinout digitální pověření, které by bylo možné použít v různých systémech a prostředích, od vládních služeb po letiště a hraniční kontroly, uvádí Slay News.

Úředníci odhalili podrobnosti o programu v rozsáhlé vládní zprávě, Canada’s Digital Ambition 2022, vydané 4. srpna.

Podle zprávy je Program Digital Identity součástí kanadské priority Digital Ambition Priority 2.2, jejímž cílem je „vytvářet a využívat společná řešení pro poskytování digitálních služeb“.

„Naším dalším krokem k umožnění digitální vlády je přijmout model poskytování služeb, kde vláda funguje jako platforma,“ uvádí zpráva. Federální program pro digitální identitu je dalším krokem k usnadnění přístupu ke službám.

Oficiálně se uvádí, že program je „elektronickým ekvivalentem uznávaného dokladu totožnosti“, např. Řidičský průkaz nebo pas, který „potvrzuje, že jste tím, za koho se vydáváte“ v digitálním kontextu.

Podle zprávy „pandemie COVID-19 zdůraznila důležitost toho, aby vládní služby byly v digitálním věku dostupné a flexibilní.“

Nicméně partnerství Kanady s WEF začalo ještě před pandemií. Pod vedením kanadského premiéra Justina Trudeaua, člena programu Young Global Leaders WEF, se Kanada od roku 2018 účastní programu Known Traveler Digital Identity (KTDI), pilotního programu WEF pro vývoj digitálního ID.

WEF popsal KTDI jako „první globální spolupráci svého druhu“, která spojuje „globální konsorcium jednotlivců, vlád, regulačních orgánů a cestovního ruchu s cílem zlepšit bezpečnost cestování po celém světě“.

Kanadští vládní představitelé v roce 2018 uvedli, že cílem iniciativy KTDI je testovat vznikající digitální technologie a jak mohou zlepšit bezpečnost a hladký tok legitimních cestujících v letecké dopravě do roku 2030.

Rok 2030 je cílovým rokem Agendy 2030 OSN a jejích „Cílů udržitelného rozvoje“ (SDG).

WEF nazvala program KTDI „průlomovou inovací, kterou potřebuje globální ekosystém cestovního zabezpečení a posunem paradigmatu směrem k interoperabilnímu systému digitální identity, který staví cestovatele do centra pozornosti, podporuje ochranu soukromí a důvěryhodnou spolupráci mezi mezinárodními partnery z řad veřejnosti a soukromý sektor, který je nezbytný pro zajištění bezpečného pohybu osob přes hranice.“

Podle WEF „Pilotní projekt KTDI nabídne větší kontrolu nad osobními informacemi tím, že dá cestujícím kontrolu nad tím, kdy a jak jsou data sdílena prostřednictvím ‚digitální identity spravované cestujícími‘.“

Tvrzení, že jednotlivci budou mít „větší kontrolu nad osobními informacemi“, je běžným tématem takových iniciativ v oblasti digitální identity, včetně digitálních očkovacích průkazů.

V tiskové zprávě z roku 2019 WEF vysvětlilo, jak je KTDI šířeji propojeno s vládními identifikačními doklady všech typů: „KTDI je založen na interoperabilní digitální identitě, která je přímo propojena s vládními identifikačními doklady“, konkrétně prostřednictvím využití kryptografie, technologie distribuované knihy a biometrie.

„Systém zajišťuje přenositelnost a chrání soukromí osobních údajů, zatímco digitální účetní kniha poskytuje přesný a nefalšovatelný záznam o podrobnostech totožnosti každého cestujícího a autorizovaných transakcích,“ uvádí tisková zpráva.

Technologie blockchain hraje důležitou roli v KTDI, přičemž její primární funkcí je „kryptograficky vydávat, rušit a ověřovat pověření bez potřeby centrálního prostředníka (jako je certifikační autorita).“

Pomocí údajů totožnosti obvykle uložených na čipu v pasu cestujícího by tato digitální aplikace byla bezpečně uložena a zašifrována na  mobilním zařízení a autorizována úřady pomocí biometrických údajů  bez potřeby fyzického pasu.

Tisková zpráva WEF a další dokumenty nevysvětlují, proč se používání fyzických pasů nyní jeví jako obtíž, a neuvádějí, zda by „údaje o totožnosti“, které by byly uloženy digitálně, zahrnovaly také očkovací průkazy – ve skutečnosti prodloužení očkování karty. Ovšem například v EU se se zahrnutím očkovacích průkazů do ID počítá.

Andrew Bud, generální ředitel biometrické ID společnosti iProove, dodavatel amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, nedávno popsal, jak očkovací certifikáty „pohánějí celou sféru digitálních ID kupředu“ a dodal, že to není  jen o COVID, ale je to o něčem ještě větším. Také tvrdí, že jakmile jsou ID přijaty pro COVID, budou rychle využity na všechno ostatní.

V rámci programu KTDI mohou cestující v průběhu času získat „stav známého cestovatele“ shromažďováním pověřovacích údajů od důvěryhodných partnerů jako jsou pohraniční úřady a uznávané letecké společnosti – což je funkce zdánlivě spojená se systémy „sociálního kreditního skóre“. 

Zajímaví jsou i někteří partneři WEF v pilotním programu KTDI. K nim mimo jiné patří:

  • Amsterdam Airport Schiphol, které v poslední době zaznamenalo značná zpoždění a kde byl letecký provoz omezen kvůli údajným obavám o životní prostředí (Nizozemsko se také účastní pilotního programu KTDI).
  • Mezinárodní letiště Toronto-Pearson – i zde dochází v poslední době ke značným zpožděním.
  • Mezinárodní letiště Montreal-Trudeau, pojmenované po otci současného kanadského premiéra, bývalém kanadském premiérovi Pierru Trudeauovi. Letiště bylo také dějištěm výrazného zpoždění během loňského léta.

Za těmito partnery stojí irsko-americká společnost v oblasti informačních technologií Accenture, která Austrálii pomohla vyvinout její systém digitálních záznamů o očkování.

Myšlenka KTDI byla původně vytvořena pracovní skupinou mnoha zúčastněných stran vytvořenou v roce 2015, zahrnující několik vlád a subjektů včetně společností Google, Visa, Marriott International, amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, Mezinárodní asociace leteckých dopravců a INTERPOLu.

Přestože Kanada začala uvolňovat nebo rušit některá omezení související s COVID-19 v zemi, která v posledních dvou letech patřila k nejpřísnějším na světě, občané a úředníci nadále čelí sankcím za porušení předpisů o očkování nebo za to, že odmítají používat digitální očkovací průkazy.

Radní z Ontaria přišla o 90denní plat za údajné porušení očkovací povinnosti její obce – konkrétně za to, že se v květnu zúčastnila dvou zasedání zastupitelstva, aniž by předložila doklad o očkování proti COVID-19. Pokuta byla uložena, ačkoli dotyčná povinnost byla mezitím zrušena.

A jak nedávno informoval The Defender, v červnu dostal kanadský lékař po návratu do země pokutu 6 255 dolarů za to, že odmítl používat tamní aplikaci pro zdravotní informace ArriveCAN.

Podle Global Government Forum je Kanada jednou z osmi zemí, které v roce 2020 vytvořily pracovní skupinu pro digitální průkaz totožnosti. Do této skupiny patří také Austrálie, Finsko, Izrael, Nový Zéland, Singapur, Nizozemsko a Spojené království.

Mezi země, které již zavedly digitální identifikační systémy nebo na nich pracují, patří také Estonsko, Německo, Spojené království a Austrálie a souhrnně celá EU.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.7]

One thought on “S pomocí WEF spouští Kanada federální program digitálních ID

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout