NATO vyrobilo podivné propagandistické video, které tvrdí, že jde o mírumilovný pakt (video)

NATO vyrobilo podivné propagandistické video, které tvrdí, že jde o mírumilovný pakt (video)

NATO vás chce přesvědčit o tom, že údajně není expanzivní. Údajně nejde o útočný pakt a údajně nemá ambice obkličovat Rusko nebo kohokoli jiného.

NATO vás ve svém propagandistickém dílku chce přesvědčit, že jeho jediným zájmem je ochrana vlastních členů a už vůbec nejde o pakt založený na agresi.

Pokud umíte anglicky, na ono propagandistické dílko se můžete podívat sami. Ale i tehdy, kdy jazyk neumíte, jistě podle animací, které mají vyvolat dojem, že NATO je milá a přátelská aliance, která nikdy nezkřivila vlásek jediné nevinné lidské bytosti, podstatu propagandy poznáte:

Mezi USA a Ruskem probíhá informační válka. Sem tam se provádí propaganda. Obě strany se navzájem obviňují z šíření lží a polopravd v souvislosti s válkou na Ukrajině.

V mnoha zemích NATO již byly zablokovány ruské webové stránky a bylo zakázáno psát o ukrajinském konfliktu cokoli jiného než „jedinou pravdu,“ kterou je údajně oficiální verze Kyjeva.

Jak tvrdí video, tak chybné jsou údajně zejména dva názory, které jsou opakovaně vyjadřovány: Na jedné straně názor ruské vlády, že NATO se vůči Rusku chová agresivně a chce zemi obklíčit. Na druhé straně ruský postoj, že „NATO slíbilo Rusku, že se po studené válce nebude rozšiřovat“. Oba názory jsou špatné, tvrdí video NATO.

Ale zkusme se podívat na to, kdo tu nyní ve skutečnosti šíří lživou propagandu a měl by raději mlčet…

Začněme prvním obviněním: totiž, že NATO obkličuje Rusko a chová se agresivně. Západní vojenská aliance ve svém videu tvrdí, že „NATO je obranná aliance“ a „nevyhledává konfrontaci“. Ruská tvrzení jsou prý odpovídajícím způsobem nesprávná.  Toto „poražení“ ruských argumentů je jistě slabé.

Ve skutečnosti je Rusko nyní většinou obklopeno zeměmi NATO a jejich základnami. Od rozpadu Varšavské smlouvy a rozpadu Sovětského svazu se NATO postupně rozrůstalo na východ. A to až na hranici Ruska. Pohled na evropské země, které sdílejí hranici s Ruskem, ukazuje: na severu je Finsko, které právě směřuje k NATO. O něco jižněji jsou Estonsko, Lotyšsko a Litva – všechny tyto země jsou členy NATO.

Chybí pouze Bělorusko a Ukrajina. A tady už jsme uprostřed války. Současný konflikt vznikl právě proto, že se Ukrajina od pádu exprezidenta Viktora Janukovyče po majdanském puči v roce 2014 stále více přibližovala k Západu – přinejmenším od tohoto okamžiku už není vstup do NATO pro vládnoucí politiky v Kyjevě tabu.

NATO tvrdí, že aliance není „agresivní“. Jak by ale reagovala americká vláda, kdyby Rusko rozmístilo vojáky v Mexiku nebo Kanadě? Nepovažovala by americká vláda takové chování za agresi?

Když se dostaneme k druhému bodu: totiž, že „NATO slíbilo Rusku, že se po skončení studené války nebude rozšiřovat“. K vyvrácení tohoto obvinění NATO poukazuje na to, že taková dohoda nebyla nikdy uzavřena. Západní vojenská aliance také upozorňuje na skutečnost, že „žádná smlouva podepsaná USA, Evropou a Ruskem neobsahuje ustanovení o členství v NATO“.

Nemusí existovat žádné písemné smlouvy. Je však třeba doplnit prohlášení NATO. Ostatně existuje několik slovních prohlášení vysokých západních politiků a vojenských představitelů, kteří po rozpadu Sovětského svazu ujistili Rusko, že NATO se nebude rozšiřovat na východ.

A sám současný prezident Biden již v roce 1997 – tedy před rozšiřováním NATO – prohlásil, že expanze NATO na východ Rusko jen vyprovokuje. Tedy USA – resp. NATO – ví po celou dobu velmi dobře, co tato expanze na východ způsobí.

Na schůzce s Michailem Gorbačovem 9. února 1990 americký ministr zahraničí James Baker slíbil , že NATO se nepohne ani o píď dále na východ. Tedy vyjma východní části Německa po sjednocení.

Samozřejmě, zpětně lze Gorbačova obvinit, že je příliš důvěřivý nebo příliš naivní, a že ho západní vlády oklamaly falešnými sliby. To ale nic nemění na tom, že západní mocnosti tehdy oficiálně oznámily, že NATO rozšiřovat nebudou.

Zajímavé jsou v této souvislosti i výroky Manfreda Wörnera. V roce 1990 měl tehdejší generální tajemník NATO projev v Bruselu a řekl následující :

„Hlavním cílem příští dekády bude vybudování nové evropské bezpečnostní struktury, která bude zahrnovat Sovětský svaz a země Varšavské smlouvy. Sovětský svaz bude hrát významnou roli při budování tohoto systému. Pokud se zamyslíme nad současnou tíživou situací Sovětského svazu, který už prakticky nemá žádné spojence, pak můžeme pochopit jeho rozumnou touhu nebýt vytlačen z Evropy.“

O něco později Wörner učinil další pozoruhodné prohlášení:

„Samotná skutečnost, že nejsme ochotni umístit jednotky NATO mimo území Spolkové republiky Německo, dává Sovětskému svazu závazné bezpečnostní záruky.“

Tato prohlášení sice nevyvracejí postoj NATO, ale alespoň jej staví do jiného světla. Protože jedna věc je jasná: Rusko dostalo alespoň neformální ujištění.

Zajímavá je i zmínka o údajné „dobrovolnosti“ vstupu. V zemích, které totiž postupně vstoupily do NATO, bylo předem zakázáno uspořádání referenda, odmítá jej nyní také Švédsko a Finsko – a to přes petice občanů s dostatečným počtem podpisů pro vyvolání podobného referenda. To máme skutečně pokládat za „dobrovolný vstup?“ Je pravděpodobné, že dané vlády jednoduše nemají na vybranou.

Zajímavost: Video NATO se na Twitteru nesetkalo se všeobecným souhlasem. Většina komentátorů je kritická, protože si myslí, že se jim ve videu lže. To je stěží překvapivé, neboť podobné video nemůže přesvědčit nikoho, kdo pozorně sleduje geopolitickou situaci.

A nejde jen o Rusko, stačí vzpomenout na agrese pod falešnou vlajkou v režii USA,  respektive NATO – často i bez mandátu RB OSN, – jako Irák, Sýrie, Srbsko, Libye a mnohé další. Pochybuji, že obyvatelstvo těchto zemí by kdokoli přesvědčil, že NATO není agresivní pakt…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “NATO vyrobilo podivné propagandistické video, které tvrdí, že jde o mírumilovný pakt (video)

  1. Dle Černé knihy kapitalizmu mají západní kapitalisti na svědomí až 950 milionů lidí ! V žádném případě jim nelze věřit !

  2. no, pre bruselských análnikov dobré, zvyšok premýšľajúcich sa len usmeje nad naivitou či bezškurpulóznou pokryteckou rétorikou… slabý pokus, ale čo už, klamať mnohým sa dlho nedá, ale za pokus nič nedajú a animátor nesiahajúci takému Kubalovi ani po členky si aspoň zarobí 30 strieborných!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout