Ve Švédsku byl vyvinut genderově neutrální národní kroj

Ve Švédsku byl vyvinut genderově neutrální národní kroj

Progresivistické Švédsko neváhá a snaží se být co nejpokrokovější, čímž razí budoucí politiku celé EU. Ostatně, právě ve Švédsku jako první zavedli zcela oficiálně multikulturalismus, který je již asi 50 let hlavní vlajkovou lodí tamní sociální demokracie, Švédsko také jako první zavedlo genderovou výchovu a je hodně napřed se zelenou politikou. Ve Švédsku se také jako první začali čipovat někteří dobrovolníci a právě Švédsko má být první evropskou zemí, která zcela zruší hotovost.

A nyní se zdá, že je Švédsko také první zemí, která od základů „zahubí“ všechny letité tradice.

Včera jste si zde již mohli přečíst o prznění švédského národního kroje, když byl upraven i pro muslimky s hidžábem. Předvedla ho muslimka, která kandiduje za islámskou stranu do švédského parlamentu. Vyslala tím signál všem Švédkám: „Do budoucna bude třeba v chalífátu Švédistánu kroj poněkud upravit…“

Ale nejsou to jen muslimky, kdo chce mít  kroj upraven pro své vlastní potřeby. Se stejným nápadem přišla i LGBTQI komunita, která nyní přišla s genderově neutrálním krojem…

Umělec Fredy Samuel Lund vyvinul švédský kroj, který mohou nosit lidé, kteří nejsou ani muži, ani ženy.

Projekt bäckadräkten, který je podporován Textilním muzeem v Borås, si klade za cíl „propojit mužské a ženské ideály a normy švédské krojové tradice do nového typu unisex kroje“.

Za projektem stojí umělec Fredy Samuel Lund, který kostým vyvinul společně s ilustrátorkou Idou Björs, a s vývojovou skupinou složenou z „mladých queer lidí“.

Fredy Samuel Lund – který sám sebe popisuje jako „nebinárního“ – říká,, že genderově neutrální kroj se setkal s určitým odporem.

„Diskutujeme o stylu a identitě, byli jsme tak stvořeni. Existuje spousta lidí, kteří okamžitě začnou s tím, že jsou jen muži a  ženy. Ale pak jsou tu ti z nás, kteří to cítí jinak. Je to pro mě pocit svobody být nebinární,“ řekl.

Unisex kroj bude vystaven v Textilním muzeu koncem léta.

Projekt je financován VGR, Folk You a Kulturungdom a probíhá ve spolupráci s Folk You, Kulturungdom, Borås Pride a Textile Museum.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Ve Švédsku byl vyvinut genderově neutrální národní kroj

  1. švédski kokoti neustále niečím prekvapujú, až sa hromadne zasamovraždia a normálni Švédi vyženú prisťahovalecké vyžírky, bude zas Švédsko normálnou krajinou! možno…

  2. Tak konečně dosáhli cíle a není poznat kdo z těch šaplinů je chlap a kdo ženská. Kdo tohle vymyslel, každý den nějaké divné překvapení. To vypadá, že se někdo cílevědomě snaží na světě udělat všeobecný chaos a zmatek v hlavách lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout