V Portugalsku – nejproočkovanější zemi v EU – sílí hlasy volající po zavedení tvrdších covidových restrikcí

V Portugalsku – nejproočkovanější zemi v EU – sílí hlasy volající po zavedení tvrdších covidových restrikcí

Exploze počtu případů covidu – samozřejmě zjištěných na základě nespolehlivých PCR testů – by mohla být tím, co nyní dovede Portugalsko nejen zpět k rouškám, ale i k lockdownům a dokonce i ke zrušení letní turistické sezóny. Přesune se covidové šílenství i do zbytku Evropy, aby opět válku nahradil virus?

Ostatně, kdo ví, jaké instrukce dostali minulý týden na summitu WHO ministři zdravotnictví…

Omikron BA.5 je název údajně ošklivé podvarianty koronaviru, která zatemňuje naděje na normální léto pro Portugalce a všechny rekreanty, kteří se těšili na výlet do Algarve, Alentejo nebo Lisabonu.

Poprvé byl zjištěn v Portugalsku na konci března a s přibližně 80 procenty všech nově hlášených případů je považován za převládající variantu v zemi na jihozápadním cípu Evropy. Nyní způsobuje poplach. Zdravotnické úřady nedávno zaznamenaly více než 30 000 pozitivních testů během 24 hodin, které jsou okamžitě stylizovány do infekcí.

Virologové samozřejmě plaší obyvatelstvo, jak to známe z minulých dvou let. Mluví o „explozi nových infekcí“ a nevylučují, že by brzy mohlo dojít k 60 000 případům denně. Pokud se jejich předpovědi naplní, výskyt by mohl brzy explodovat.

Portugalsko je tedy evropským lídrem. Je s podivem, že tato země je také jedním z nejvíce proočkovaných států v Evropě. V zemi je 87 procent celkové populace dvojnásobně očkováno, 63 procent již bylo posíleno. Na každých 100 000 obyvatel bylo dosud podáno přibližně 235 000 dávek vakcíny. Pro srovnání – v Německu, které je hned druhým nejproočkovanějším státem za Portugalskem, je toto číslo necelých 217 000.

Na tomto pozadí by adepti na očkování měli nejpozději nyní přehodnotit svou strategii. To se však dá stěží očekávat, jak je patrné z chování portugalské ministryně zdravotnictví Marty Temido. Ta již  prosazuje druhé přeočkování seniorů – tedy čtvrtou dávku.

Mezitím jsou výzvy k opětovnému zavedení požadavku na roušku stále hlasitější a hlasitější. Je pravda, že to ministryně zdravotnictví  – zatím – vyloučila. Zkušenosti však ukazují, že doba, během níž se názory vůdců covidismu mění, je velmi krátká. Zítra tak může tvrdit něco jiného.

Zcela jinou otázkou je, zda se BA.5 spokojí pouze s Portugalskem. Sotva by bylo překvapující, kdyby v nadcházejících týdnech tato varianta dominovala v celé Evropě a způsobila prudký nárůst počtu případů, protože očkování – jak je v současné době vidět v Portugalsku – nezpůsobuje imunitu, ale zdá se, že má spíš opačný efekt.

K uvedenému ještě dodávám, že pandemický zákon (někde nazvaný nouzový) již přijaly všechny státy EU. Příchod údajné varianty BA.5 by tak byl pro mnohé politiky vítanou šancí jak omezit svobody občanů již o prázdninách nebo nejpozději těsně po nich. Restrikce by se samozřejmě zavedly pod pohrůžkou trestů, s nimiž počítá – například u nás nezákonně přijatý – pandemický zákon…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.4]

3 thoughts on “V Portugalsku – nejproočkovanější zemi v EU – sílí hlasy volající po zavedení tvrdších covidových restrikcí

  1. Kdo ještě dodnes nepochopil, že klid na planetě není v plánu, nepochopil zhola nic. Nikým nevolenej sterej dědek Šváb zase rozdával instrukce světovým loutkám, co mají dělat aby se situace nelepšila a zdá se že se loutky bůhví proč rozhodly je poslouchat, bohužel za peníze daňových poplatníků proti kterým je všechno zlo namířené. Někteří si bláhově mysleli, že alespoň do podzimu bude klid, ale lokajové už začaly mazat kliky bojovýma látkama. Začaly v Portugalsku. Určitě nemají v plánu nechat nás vymáhat alespoň v Chorvatsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout