EU a USA chtějí vyvlastnit ruská aktiva a dát je Ukrajině

EU a USA chtějí vyvlastnit ruská aktiva a dát je Ukrajině

Pamatujete si, že by nějaký stát zmrazil a pak ukradl finance americkým občanům třeba v době, kdy USA pod falešnou záminkou napadly Irák a poté při intervenci a následných sankcích měly na svědomí více než milion životů z čehož bylo asi půl milionu dětí? Nebo snad vidíte, že by v posledních 7 letech byli sankcionováni občané Saúdské Arábie, která  vede válku s Jemenci, v důsledku čehož již došlo v zemi nejen k desetitisícům úmrtí civilistů v důsledku útoků, ale i k mnoha úmrtím vlivem hladomoru?

A tak bychom mohli pokračovat výčtem bezpočtu útočných válek a agresorů, kteří války iniciovali. Jenže tyto války byly ty „správné“ a mrtví byli podle současných západních ideologů nutnou obětí na oltáři dovozu demokracie. V napadených zemích sice žádná demokracie následně nastolena nebyla a mnohé země jsou dodnes rozvráceny, ale to je už jiná věc. O tom se raději mlčí.

Nyní však došlo k intervenci „špatné“ země a její občané tak musí být potrestáni už jen za to, že se „špatně“ narodili. To alespoň tvrdí jednohlasně EU i USA a zdá se, že obě země by chtěly dopřát zkorumpovanému milovníkovi kokainu, který svého času předváděl hraní penisem na piano, další miliardy na nové vily, třeba někde v EU na Azurovém pobřeží nebo v USA na slunné Floridě.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost již v dubnu veřejně řekl:

„Prezident aktivně zvažuje, jak se vypořádat s tím, že naším cílem není vrátit tento majetek, pokud ho zabavíme. Naším cílem je, aby byly peníze užitečnější. Budu však opatrný s tím, co dnes řeknu, protože probíhá politický proces o tom, jak se s touto otázkou vypořádáme. Ale buďte si jisti, že naším cílem není chvíli na nich sedět a pak je vrátit.“

V té době ještě nebyl připraven otevřeně říci to, co již bylo předvídatelné: USA chtějí ukrást zmrazená ruská aktiva ve stylu loupeživých baronů a pak je použít podle vlastního uvážení. Takže už si člověk mohl být jistý, že ruské fondy budou použity proti samotnému Rusku, pravděpodobně ve prospěch Ukrajiny.

Že to je skutečně tak, a že USA nejsou s touto myšlenkou samy, vyšlo najevo 20. dubna. V ten den britský premiér Johnson prohlásil, že rozhodnutí o možném využití aktiv zmrazených na Západě ruské centrální bance a ruským společnostem a jednotlivcům ve prospěch Ukrajiny, by mělo být učiněno v globálním měřítku.

O den později se k této otázce vyjádřila Janet Yellenová, šéfka federálního rezervního systému USA a uvedla, že ještě neví, zda je možné použít ruské fondy ve prospěch Ukrajiny podle současného zákona, který musel být pečlivě přezkoumán.

Když slyší na Ukrajině, že mohou odněkud získat peníze, jsou v Kyjevě rychlí. Již 22. dubna ukrajinský ministr spravedlnosti vyzval k tomu, aby zmrazené ruské státní prostředky byly použity na financování rekonstrukce země.

27. dubna náměstek polského ministra zahraničí v rozhovoru řekl, že aktiva, včetně majetku sankcionovaných ruských oligarchů a stovek miliard eur z rezerv ruské centrální banky zmrazených západními zeměmi, by měla být použita k obnově ukrajinské infrastruktury po skončení nepřátelských akcí.

Dále řekl: „Věříme, že je nutné učinit politické rozhodnutí, že chceme zůstat v kurzu, že jsme připraveni tento majetek neodvolatelně zkonfiskovat,“ a dodal, že Varšava je otevřena konzultacím o postupu pro případnou konfiskaci.

28. dubna Bílý dům podnikl kroky k vyřešení právních problémů zmíněných šéfkou federálního rezervního systému USA. Za tímto účelem byl kongresu USA předán dokument, který měl regulovat podrobnosti. Bílý dům dodal, že „cílem návrhu je zjednodušit proces konfiskace majetku oligarchů, rozšířit rozsah majetku, který má být zabaven, a umožnit, aby výnosy proudily na Ukrajinu„.

Podle dokumentu se jedná o nový, zjednodušený administrativní proces zahrnující ministerstva financí a spravedlnosti k zabavení majetku ruských oligarchů se sídlem v USA, kteří byli sankcionováni a kteří jsou zapojeni do určitých nezákonných činů. A bylo také výslovně poukázáno na to, že plánují koordinovat akci se státy Západu:

„Tento návrh by zvýšil schopnost Spojených států spolupracovat s mezinárodními partnery na zabavení majetku souvisejícího se zahraniční korupcí. Cílem tohoto návrhu je provést některé změny, které zlepší naši schopnost zmrazit a zabavit zahraniční aktiva ve Spojených státech.“

Takže to v žádném případě není jen o Rusku, USA se již připravují na konfiskaci všech finančních prostředků v budoucnu, které jsou podle jejich názoru spojeny s korupcí v zahraničí. To bylo pravděpodobně pečlivě sledováno ve všech státech, které jsou kriticky vnímány USA.

Ve stejný den byl americký ministr zahraničí Blinken v americkém Kongresu dotázán, zda se to týká pouze ruských soukromých aktiv, nebo také fondů ruské centrální banky. Blinken odpověděl, že finanční prostředky z Centrální banky Ruska budou nejen zabaveny, ale budou také odpovídajícím způsobem použity v souladu s cíli stanovenými v navrhovaném zákoně.

11. května ukrajinský kabinet přijal rozhodnutí o znárodnění ruského majetku. Ukrajinský předseda vlády prohlašuje:

„Kabinet dnes schválil dokument, podle kterého budou ruská aktiva na Ukrajině převedena na stát, přesněji na státní společnost Ukrajinský investiční fond. Vše, co patří Rusku na Ukrajině, bude použito k posílení armády, podpoře lidu a budování země.“

Jen o den později ukrajinský parlament schválil toto rozhodnutí velkou většinou.

Vzhledem k tomu, že korupce na Ukrajině je příslovečná, mělo by být jasné, kdo vlastně dostává peníze. Na Ukrajině nejsou lukrativnější pracovní místa než členství ve vládě. Již v únoru, ještě před začátkem ruské intervence na Ukrajině, poslanci ukrajinského parlamentu prohlásili, že Zelenskyj za dva roky své vlády nashromáždil 1,2 miliardy dolarů a vilu na Floridě.

EU je zároveň průkopníkem. Hlavní diplomat EU Borrell řekl 10. května Financial Times, že EU by měla použít zmrazené ruské devizové rezervy k obnově Ukrajiny. Ruský ministr zahraničí Lavrov poznamenal, že to, co Borrell navrhuje, je loupež, kterou se ani nesnaží skrýt.

11. května Politico oznámilo, že EU plánuje zákon, který by umožnil konfiskaci ruského majetku bez obvinění nebo soudního příkazu. Nezáleží na tom, zda dotyčné osobě vznikl dluh. Stačí být Rusem. Politico napsalo:

Úředník uvedl, že návrh rozšíří právní možnosti pro konfiskaci majetku bez nutnosti odsouzení s odkazem na skutečnost, že zatímco sankce již umožňují zmrazení aktiv ruských oligarchů, je v současné době mnohem obtížnější trvale vyvlastnit tato aktiva bez soudu a odsouzení.
Otázka, co dělat s aktivy nebo jejich výnosy, je na zemích EU, podle úředníků, kteří dodali, že diskuse o tom, zda by tyto prostředky měly být přesměrovány na Ukrajinu, budou pokračovat.

Skutečnost, že lidé mohou být vyvlastněni pouze na plošném základě a bez náhrady kvůli svému etnickému původu nebo občanství, se nikdy předtím v novodobých světových dějinách nestala.

13. května zástupce EU potvrdil zprávy Politica tisku. V odpovědi na otázku odpověděl:

„Zatím jsme nedosáhli výsledku, ale nejenže to nevylučujeme, ale také pracujeme na tom, aby se to stalo.“

O kolik peněz se jedná, není známo. Již 8. dubna EU oznámila, že zmrazila ruská aktiva ve výši 30 miliard eur, ale to se pravděpodobně nyní zvýší. V tiskové zprávě EU bylo možné se dočíst pozoruhodné věci, protože tam byla také zpráva o schůzce s americkými kolegy o zmrazení ruských aktiv. Název americké pracovní skupiny je příhodně „Klepto Capture Task Force“. Proto by nikoho nemělo překvapovat, když oficiálně označuji USA jako „kleptokracii“.

Mimochodem, EU není v žádném případě lepší než její američtí lídři. V EU se odpovídající pracovní skupina nazývá „Pracovní skupina pro zmrazení a zabavení“. Jak se jmenovaly pracovní skupiny v německých úřadech, které zabavily majetek Židů v letech 1930 a 1940?

Švýcarsko nedávno oznámilo, že zmrazilo ruská aktiva ve výši 6,3 miliardy dolarů. Aktuální údaje o částkách v USA nejsou v současné době k dispozici.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

3 thoughts on “EU a USA chtějí vyvlastnit ruská aktiva a dát je Ukrajině

  1. eu a usa si tym totalne odpisu akykolvek zahranicny kapital. kedze respektovanie vlastnickych prav je asi zakald kazdej fungujucej civilizacie, toto je jasny signal jej rozpadu. teda tej zapadnej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout