Djokovič může bojovat o wimbledonský titul, neočkovaní již nevadí

Djokovič může bojovat o wimbledonský titul, neočkovaní již nevadí

Vzpomínáte si na to, co se ještě poměrně nedávno dělo v souvislosti s účastí Djokoviče na Australian Open? Jen proto, že nedostal genovou injekci, se nemohl závodu zúčastnit. Jeho uzavření v migračním centru a posléze vypovězení ze země snad sledoval i ten, koho sport vůbec nezajímá. Ovšem pokud se podíváme na to, jak dopadli genovou injekcí povinně ošetření tenisté například v Miami, není se co divit tomu, že pro Djokoviče je důležitější zdraví než tituly.

Každopádně dnes již nikoho covid příliš nezajímá a neočkovaný Djokovič tak může nastoupit na wimbledonské kurty. Ne tak jiní tenisté, jejichž jediným prohřeškem je jejich národnost, neboť z covidové totality se přešlo na „válečnou“. Opět to jen dokazuje, že politika do sportu nepatří.

Současný nejlepší tenista světa, Srb Novak Djokovič, získal důležité etapové vítězství v boji proti rozdělení ve společnosti a sportu. Podle současného stavu neexistují v době tradičního grandslamového turnaje na „svaté trávě“ ve Wimbledonu žádná omezení, která by mu mohla zabránit v účasti na turnaji. Nezdolný sportovec již před několika měsíci prohlásil, že by se raději vzdal titulů než sebeurčení nad vlastním tělem. Tento neochvějný postoj se nyní vyplácí!

Nic nestojí v cestě soutěži v „All England Lawn Tennis and Croquet Club“ v Londýně pro dvacetinásobného grandslamového vítěze. Novak Djokovič, který vyhrál poslední tři ročníky Wimbledonu, může obhájit titul. Je tedy jasné, že fraška, kterou Djokovič musel zažít v Austrálii na začátku roku, se nebude opakovat. Nelidské zacházení v „Down Under“, které sportovní idol musel vydržet kvůli tomu, že se vyhýbal genové injekci, pohnulo miliony lidí po celém světě.

Na cestě na Australian Open v Melbourne, který vyhrál devětkrát, ho australské imigrační úřady vzaly do vazby navzdory výjimce pro jeho vstup kvůli jeho rekonvalescentnímu stavu. Djokovič byl v té době více než sedm hodin vyslýchán – a nakonec deportován kvůli odmítnutí injekční stříkačky. Nemohl se také zúčastnit turnajů Masters v Miami a Indian Wells (oba USA). Djokovič, který tak dočasně ztratil vedení ve světovém žebříčku, však vytrval ve svém svobodném rozhodnutí proti „očkování“.

Celé měsíce spekulovali o tom, zda by ho jeho rozhodnutí mohlo stát kompetenci i na French Open v Paříži a Wimbledonu. Některá média dokonce hovořila o neslavném ukončení jeho kariéry. Ale Djokovič odolal obrovskému nátlaku na svoji osobu. Jeho zdraví je pro něj důležitější než sláva a tituly, oznámil.

Sally Bolton, výkonná ředitelka tradiční akce, řekla: „Letos plánujeme návrat k normálnímu turnaji. Proto nebudeme realizovat žádné z loňských opatření Covid-19 ve významné podobě.“ To platí i pro účast na očkovacím experimentu, což také není podmínkou. Injekce se hráčům doporučují, ale nejsou jim povinně předepsány.

Nicméně vrcholný zápas mezi Djokovičem a jeho největším soupeřem Daniilem Medveděvem z Ruska nakonec neproběhne. V kontroverzním rozhodnutí kritizovaným profesionálními hráčskými asociacemi ATP (muži) a WTA (ženy) organizátor zakázal všem ruským a běloruským sportovcům účast na turnaji kvůli válce na Ukrajině. Na Australian Open Medveděv jako finalista hodně zaujal ve světovém žebříčku Djokoviče – teď musí sám kvůli politickým rozhodnutím vypadnout.

Djokovič okamžitě podpořil soupeře a vyjádřil svou nespokojenost s jeho vyloučením. Jako dítě, které muselo vyrůstat v balkánské válce, odsoudil každý válečný čin. Nicméně je „šílené“ vylučovat sportovce plošně. Obecně si Djokovič myslí, že by sportovci neměli být hračkou globálních zájmů: „Když politika zasahuje do sportu, výsledek není dobrý.“ Tenisová hvězda je také známá svým mediálně kritickým postojem, když loni obvinila jednotný tisk z pouhé „propagandy pro elity“.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout