Na Korsice probíhají rozsáhlé nepokoje, které vypukly poté, co se džihádista pokusil zavraždit korsického bojovníka za nezávislost (videa)

Na Korsice probíhají rozsáhlé nepokoje, které vypukly poté, co se džihádista pokusil zavraždit korsického bojovníka za nezávislost (videa)

Za oponou ukrajinské války jen málokdo sleduje události nejen ve zbytku světa, ale i Evropy. Jen málokdo mimo Francii tak nejspíš ví, že francouzským ostrovem Korsikou již asi týden zmítají rozsáhlé nepokoje, které vyvrcholily tento víkend.

Důvodem je pokus o vraždu vězněného aktivisty za nezávislost Korsiky,  Yvana Colonny. Aktivista byl už v roce 2003 odsouzený k doživotnímu vězení za vraždu prefekta Clauda Erignaca.

V očích nejednoho Korsičana se jedná o symbol boje o nezávislost a mnozí si myslí, že je nevinný. Colonna je momentálně v kómatu ve stabilizovaném stavu.

Korsický nacionalista Gilles Simeoni, právník Yvana Colonny, nevěří, že pokus o vraždu byl náhodný.

„Očividně byl ten džihádista ozbrojený, byl tam nasazený jako kukaččí vejce. Kdo ho vyzbrojil, kdo ho tam poslal, kdo mu dovolil volně se pohybovat ve vězení, kdo mu dovolil volně vstoupit do místnosti, kdo mu dovolil několik dlouhých minut útočit, aby téměř zabil Yvana Colonnu, aniž by někdo zasáhl? Nezasáhli ani dozorci, kteří byli přítomni o pár metrů dál, ani ti, kteří měli být za CCTV kamerami! Jak se to všechno stalo? Nemám velkou důvěru v soudní vyšetřování ani ve správní vyšetřování, které bude provedeno…“

Kamerunec a fanatický džihádista Franck Elong Abé, který se pokusil zavraždit Yvana Colonnu, byl popisovaný jako poněkud tichý. Ve čtvrtek konečně začal mluvit: vyšetřovatelům vysvětlil  své gesto „rouháním“ Korsičana, který prý „špatně mluvil o prorokovi“. Den předtím – tedy ve středu – tento 36letý Kamerunec, odsouzený za zločinné spiknutí s cílem připravit teroristický čin a uvězněný ve vězení Arles, násilně napadl svého spoluvězně Yvana Colonnu, zatímco byli sami v posilovně.

Tolik tedy k důvodu, který vedl k situaci, kdy jsou již asi týden ulice plné demonstrantů, kterým vadí, že ve věznici dopustili to, že byl jejich idol napaden džihádistou a těžce zraněn, přičemž v prvních dnech nebylo vůbec jisté, že útok přežije. Navíc většina lidí je s naprostou jistotou přesvědčena, že se jednalo o vraždu podpořenou systémem, který zřejmě vraha na jejich krajana poslal.

Myslím, že je zbytečné dál popisovat co se děje na tomto francouzském ostrově, jehož mnozí obyvatelé už dlouho touží po odtržení od Francie, videa z nepokojů napoví víc.

Včera v noci bylo během nepokojů v Bastii zraněno nejméně 67 lidí, včetně 44 CRS a četníků. Policejní odbory v souladu s odsouzením násilí během večera  vyzvaly k vyslání posil na Korsiku. Ovšem už 4. března demonstranti zablokovali trajekt a zabránili posilám v přistání na ostrově.

Podle pařížského deníku Le Canard enchainé Emmanuel Macron vyjednával s korsickou exekutivou o podpoře v prezidentských volbách, alespoň ve druhém kole, výměnou za plnou autonomii ostrova. Ale pokus o atentát na Yvana Colonnu dohodu pohřbil a od té doby Korsika explodovala a nepokoje nasvědčují tomu, že Macron oporu od Korsičanů nezíská.

Na záběry z Korsiky se můžete podívat níže:

7 000 až 10 000 demonstrantů vyšlo do ulic v Bastii na Korsice tuto neděli:

Byla napadena a zapálena i budova finančního úřadu:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

One thought on “Na Korsice probíhají rozsáhlé nepokoje, které vypukly poté, co se džihádista pokusil zavraždit korsického bojovníka za nezávislost (videa)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout