USA: Šéfka FBI odmítá odpovědět na otázku, zda stála FBI za útokem na Kapitol (video)

USA: Šéfka FBI odmítá odpovědět na otázku, zda stála FBI za útokem na Kapitol (video)

O tom, že byl tzv. „útok na Kapitol“ z ledna loňského roku záměrně vyprovokován, již dnes není pochyb. Nápadné bylo, že ostraha dobrovolně oddělala zábrany a do areálu vpustila demonstranty, v jejichž řadách byli na videích odhaleni i zástupci opačné strany, mimo jiné jeden pravidelný demonstrant BLM.

Podezření, že byla do všeho zapletena i FBI, se tak přímo nabízí. A co víc, FBI to sice nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. A vyskytlo se i dostatek podezřelých okolností, které naznačují, že hlavní iniciátoři „útoku na Kapitol“ mohli být agenti FBI.

Během slyšení v Kongresu Jill Sanbornová, vrchní ředitelka FBI, důsledně odmítala odpovídat na otázky, zda byli agenti nebo informátoři federálního policejního oddělení zapojeni do útoku na Kapitol nebo podněcovali protestující, aby vstoupili do budovy Kongresu.

6. ledna to byl rok, co nespokojení republikáni, kritici systému a příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa vstoupili do budovy Kongresu poté, co poprvé demonstrovali  proti volebnímu podvodu,  o kterém informoval mimo jiné Project Veritas.

V mezinárodních médiích byla okupace Kapitolu, na rozdíl od násilných a rozšířených rasových nepokojů spáchaných protibělošským hnutím za černošskou nadřazenost BLM, přirovnána k teroristickému útoku a popsána jako hrozba pro americkou demokracii a společnost jako celek, přestože škody na Kapitolu byly v porovnání s tím, co za sebou zanechávaly násilné davy BLM, zanedbatelné.

FBI také v březnu 2021 oznámila, že neexistují žádné důkazy o levicovém zapojení do útoku na Kapitol, ale že za násilím stáli „pravicoví extremisté“ a „bílí supremacisté“ a že by to vše mělo být považováno za domácí teroristický útok.

Kritici oficiální verze vysvětlení protestů v Kapitolu dlouho spekulovali o tom, zda do incidentu nebyla zapojena americká zpravodajská služba nebo policie. Mimo jiné bylo zaznamenáno, že několik nejhlasitějších a nejagresivnějších agitátorů, kteří sami pobízeli ostatní, aby vstoupili do budovy, nebylo obviněno z žádného trestného činu, a že jejich totožnost byla v několika případech také utajena ve veřejných listinách.

Během slyšení v Kongresu se republikánský senátor Ted Cruz pokusil tyto otazníky vyjasnit a požádal ředitelku FBI Jill Sanbornovou, aby odpověděla, zda byli do okupace zapojeni agenti nebo informátoři. Ta ovšem nechtěla odpovědět na to, zda osoba, která se objeví na videu a je viděna, jak podněcuje ostatní účastníky k útoku na Kapitol, pracuje pro FBI nebo ne.

„Na to nedokážu odpovědět,“ řekla Sanbornová.

Senátor se pak zeptal, zda se agenti FBI podíleli na podněcování dalších demonstrantů ke spáchání zločinů, ale i tak se mu dostalo stejné vyhýbavé odpovědi.

Nedostatek přímých odpovědí šokoval mnoho Američanů, v neposlední řadě konzervativního moderátora Tuckera Carlsona na Fox News:

„Jasná odpověď by byla: „Děláte si srandu, že? Samozřejmě, že FBI nepáchá násilné zločiny v utajení, to by bylo šílené.“ Jill Sanbornová může samozřejmě odpovědět na otázku a měla by být donucena odpovědět hned,“ poznamenává.

Jedním z lidí podezřelých z práce pro FBI je bývalý mariňák Ray Epps, který byl natočen, jak chodí mezi lidmi před samotným útokem, naléhá, nařizuje a křičí na demonstranty venku, aby vstoupili do budovy Kongresu.

Již během protestů vzbudilo jeho chování podezření a několik lidí na místě již mělo podezření, že Epps by mohl být agentem FBI, který se snaží přimět protestující ke spáchání zločinů.

„Ok, šiřte to dál. Jakmile prezident dokončí svůj projev, půjdeme do Kapitolu. Kapitol, v tomto směru!“ Je slyšet křik ve videoklipu.

Ačkoli byl tento muž jasně hnací silou útoku na Kapitol, nebyl obviněn z žádného zločinu. FBI neuvedla, zda Ray Epps pracoval pro americký Federální úřad pro vyšetřování. Eppsovo jméno také  „záhadně“ zmizelo ze seznamu nejhledanějších lidí spojených s útokem.

Poté, co se Eppsova identita konečně stala známou, Daily Mail se rozhodl jít do jeho domu. Nicméně, on nechtěl odpovídat na žádné otázky týkající se jeho minulého života jako mariňáka nebo zda nyní pracuje pro FBI. Místo toho místo opustil.

Americký generální prokurátor Merrick Garland také odmítl odpovědět na otázky týkající se zapojení FBI do útoku s tím, že nekomentuje probíhající vyšetřování.

V minulosti bylo také oznámeno, že FBI se nedávno pokusila manipulovat členy americké milice, aby naplánovala únos levicově liberální guvernérky Michiganu Gretchen Whitmerové, a přestože tento incident přímo nesouvisí s okupací Kapitolu, mnozí říkají, že to stále ukazuje, že FBI se nevyhýbá organizování kriminálních akcí různého druhu a navádění lidí, aby spáchali trestné činy.

Investigativní novinář Gleen Greenwald si je také vědom toho, že je pravděpodobné, že FBI zorganizovala události v Kapitolu, a poukázal na to, že agentura má dlouhou tradici infiltrace a manipulace s hnutími, která vnímá jako hrozbu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout