V Afghánistánu jsou statisíce těžce drogově závislých, Talibán pro ně zřídil drastickou odvykačku (obrázky)

V Afghánistánu jsou statisíce těžce drogově závislých, Talibán pro ně zřídil drastickou odvykačku (obrázky)

Za doby působení NATO v Afghánistánu mnohonásobně stoupla pěstební plocha opiového máku. Právě za posledních dvacet let došlo k situaci, kdy je téměř každý Afghánec drogově závislý. Nejde však o měkké drogy, ale o závislost na heroinu či pervitinu, tedy tvrdých drogách. Talibán začal drogově závislé léčit, přičemž jejich léčebné metody jsou – mírně řečeno – poněkud svérázné. Zda budou i účinné, se uvidí časem….

Za soumraku se bojovníci obrátili  na policisty, aby prohledali všechna zákoutí drogami zpustošeného hlavního města. Pod rušnými městskými mosty v Kábulu, uprostřed hromady odpadků a proudů špinavé vody, jsou stovky bezdomovců závislých na heroinu a metamfetaminech shromažďovány, bity a násilně odvezeny do léčeben. Associated Press získala  přístup k jedné takové razii minulý týden.

Scéna poskytla náhled do nového řádu pod vládou Talibanu: Muži – podle lékařů mnozí s duševním onemocněním – seděli u kamenných zdí se svázanými rukama. Bylo jim řečeno, aby vystřízlivěli nebo budou čelit bití.  

Zdravotníci neměli jinou možnost, než se přizpůsobit vládě Talibanu. „Už nejsme v demokracii, je to diktatura. A použití síly je jediný způsob, jak s těmito lidmi zacházet,“ řekl doktor Fazalrabi Mayar, pracující v léčebném zařízení. Měl na mysli konkrétně Afghánce závislé na heroinu a pervitinu.  

Brzy poté, co Taliban převzal moc 15. srpna, vydalo ministerstvo zdravotnictví Talibanu těmto zařízením příkaz přísně kontrolovat problém závislosti.  

Zadržení muži se skelným pohledem a vyhublí na kost, zahrnují spektrum afghánských životů prohlubovaných bouřlivou minulostí země ve válce, invazi a hladu. Byli to básníci, vojáci, obchodníci, zemědělci. Afghánská rozlehlá pole máku jsou zdrojem většiny světového heroinu a země se stala významným producentem pervitinu. Oboje způsobilo v celé zemi obrovský výskyt drogově závislých.  

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu čekají na lékařskou prohlídku v detoxikačním oddělení lékařské nemocnice Avicenna pro protidrogovou léčbu v Kábulu v Afghánistánu v sobotu 2. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Staří nebo mladí, chudí nebo kdysi dobře situovaní – Talibánci vnímají všechny závislé stejně: Skvrna ve společnosti, kterou chtějí vymýtit. Užívání drog je proti jejich výkladu islámské doktríny. Narkomany také stigmatizuje širší, převážně konzervativní afghánská komunita.  

Válka Talibanu proti drogám je však komplikovaná, protože země čelí vyhlídce na ekonomický kolaps a hrozící humanitární katastrofu.  

Kvůli sankcím a nedostatečnému uznání je Afghánistán, země závislá na pomoci, nezpůsobilá pro finanční podporu od mezinárodních organizací, která tvořila 75% státních příjmů. 

Nastala krize likvidity. Mzdy ve veřejném sektoru jsou měsíce v prodlení, sucho zhoršuje nedostatek potravin a nemoci. Zima je za pár týdnů. Bez zahraničních fondů se vládní příjmy spoléhají na cla a daně.  

Nelegální obchod s opiem je provázán s afghánskou ekonomikou. Pěstitelé máku jsou součástí pro Taliban  důležité venkovské oblasti  a většina spoléhá na sklizeň, aby se uživila.

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu čekají na převoz do lékařské nemocnice Avicenna pro protidrogovou léčbu poté, co byli zadrženi v Kábulu v Afghánistánu, pátek 1. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Během povstaleckých let měl Taliban z obchodu prospěch tím, že zdanil obchodníky s lidmi, což je praxe uplatňovaná v celé řadě průmyslových odvětví v oblastech, které má pod kontrolou. Výzkum Davida Mansfielda, odborníka na afghánský obchod s drogami, naznačuje, že skupina v roce 2020 vydělala 20 milionů dolarů, což je malý zlomek ve srovnání s jinými zdroji příjmů z výběru daní. Veřejně vždy popírali vazby na obchod s drogami.  

Taliban ale také provedl jediný do značné míry úspěšný zákaz výroby opia v letech 2000-2001, před americkou invazí. Následné vlády nedokázaly udělat totéž.  

Během předchozích vlád došlo k policejním útokům na závislé. Taliban je ale ráznější a obávanější.  

Nedávno večer přepadli bojovníci drogové doupě pod mostem v Kábulu ve čtvrti Guzargah. S  biči a puškami nařídili odvézt skupinu mužů z jejich ubohých ubikací. Někteří se potáceli, jiní padali k zemi. Náhlé cinkání zapalovačů následovalo po dalším příkazu k předání věcí; muži před zkonfiskováním raději spotřebovali všechny drogy, které měli.  

Tělo mrtvého muže leží na zemi v oblasti obývané uživateli drog pod mostem v Kábulu v Afghánistánu, čtvrtek 30. září 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Jeden muž vložil zápalku pod kus fólie a jeho propadlé tváře se prohlubovaly, když nasával kouř. Zíral tupě do dálky.   Další muž se zdráhal. „Jsou to vitamíny!“ prosil.  Bojovník Talibanu Qari Fedayee zatím  jinému svazoval ruce.  

„Jsou to naši krajané, je to naše rodina a jsou mezi nimi i dobří lidé,“ řekl. „Alláh pomůže, lidem v nemocnici bude dobře a vyléčí je.“  

Starší muž s brýlemi zvýšil hlas. Je to básník, oznámil, a pokud ho pustí, už nikdy nebude užívat drogy. Na důkaz toho načmáral verše na papír. Nefungovalo to. Co ho přivedlo k drogám? „Některé věci se nemají říkat,“ odpověděl.  

Nakonec pod mostem posbírali nejméně 150 mužů. Byli převezeni na okresní policejní stanici, kde byly všechny jejich věci – drogy, peněženky, nože, prsteny, zapalovače, krabice od džusu – spáleny na hromadě, protože je zakázáno je odvézt do léčebny. Zatímco se muži krčili poblíž, důstojník Talibanu sledoval oblaka kouře a počítal modlitební korálky.  

Afghánci se shromažďují pod mostem, aby ve čtvrtek 30. září 2021 konzumovali drogy, převážně heroin a metamfetaminy, v afghánském Kábulu. (AP Photo/Felipe Dana)

O půlnoci byli převezeni do lékařské nemocnice Avicenna pro léčbu drog na okraji Kábulu. Kdysi vojenská základna, Camp Phoenix, zřízená americkou armádou v roce 2003, byla v roce 2016 přeměněna na centrum pro léčbu drog. Nyní je největší v Kábulu a je schopna pojmout 1 000 lidí.  

Muži jsou svlečeni a vykoupáni. Hlavy jim byly oholeny.  Zde začíná 45denní léčebný program, řekl Dr. Wahedullah Koshan, vedoucí psychiatr.  

Budou podstupovat určitou lékařskou péčí, aby zmírnili nepohodlí a bolest. Koshan připustil, že v nemocnici chybí alternativní opioidy, buprenorfin a metadon, obvykle používané k léčbě závislosti na heroinu. Jeho zaměstnanci nejsou od července placeni, ale řekl, že ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že platy budou připraveny.  

Taliban má širší cíle. „Toto je jen začátek, později půjdeme za farmáři a potrestáme je podle práva šaría,“ řekl vedoucí hlídky Qari Ghafoor.  

Pro Mansfielda, protidrogového odborníka, se opakuje stejná situace v boji proti drogám jako v minulosti. „V 90. letech (kdy byl u moci Taliban) dělali přesně to samé,“ řekl. Jediným rozdílem nyní je, že existují centra pro léčbu drog; tehdy byli uživatelé drog nuceni stát v horských tůních nebo řekách v domnění, že je to vystřízliví.

Afghánci se shromažďují pod mostem, aby ve čtvrtek 30. září 2021 konzumovali drogy, převážně heroin a metamfetaminy, v afghánském Kábulu. (AP Photo/Felipe Dana)

To, zda budou moci zakázat produkci opia, je další příběh. Jakýkoli smysluplný zákaz bude vyžadovat jednání s farmáři.  

Třicetiletý pěstitel máku Mohammed Kabir z provincie Uruzgan řekl, že poptávka od překupníků je stále vysoká a že v listopadu přijde čas sklizně. Prodej opia je jeho jediným prostředkem k obživě.  

V nemocnici se pacienti, celkem 700, potácejí po sálech jako duchové. Někteří říkají, že nejsou dostatečně krmeni. Lékaři uvedli, že hlad je součástí procesu odvykání.  Většina jejich rodin neví, kde jsou.  

Čekárna je plná rodičů a příbuzných, kteří přemýšlejí, zda mezi těmi, kteří byli při raziích přijati, byli i jejich pohřešovaní blízcí.   Sitara jásá, když se znovu sejde se svým 21letým synem, nezvěstným 12 dní. „Celý můj život je můj syn,“ pláče a objímá ho.  

Ve městě, pod mostem v sousedství Kotesangi, uživatelé drog žijí pod rouškou tmy, ve strachu z Talibanu. Jednoho večera nedbale kouřili vedle zborceného těla. Muž byl mrtvý.  Přikryli ho látkou, ale neodvážili se ho pohřbít, protože Taliban hlídal v ulicích. 

„Není důležité, jestli někteří z nich zemřou,“ řekl Mawlawi Fazullah, důstojník Talibanu. „Ostatní se vyléčí. Poté, co se vyléčí, mohou být svobodní. “ 

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu čekají na kontrolu na policejní stanici a poté jsou převezeni do avicenské lékařské nemocnice pro léčbu drog v Kábulu v Afghánistánu, pátek 1. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu čekají v autobusu, když jsou převezeni do avicenské lékařské nemocnice pro protidrogovou léčbu v Kábulu v Afghánistánu, pátek 1. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu čekají na oholení po příjezdu do lékařské nemocnice Avicenna pro protidrogovou léčbu v Kábulu v Afghánistánu, pátek 1. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu se oholí po příjezdu do avicenské lékařské nemocnice pro protidrogovou léčbu v afghánském Kábulu v sobotu 2. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu se oholí po příjezdu do avicenské lékařské nemocnice pro protidrogovou léčbu v Kábulu v Afghánistánu, pátek, 1. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během náletu Talibanu procházejí lékařskou kontrolou, když dorazí na detoxikační oddělení lékařské nemocnice Avicenna pro protidrogovou léčbu v Kábulu v Afghánistánu, v sobotu 2. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Uživatelé drog zadržení během zátahu Talibanu na odpočinkovém oddělení lékařské nemocnice Avicenna pro léčbu drog v Kábulu v Afghánistánu, pondělí 4. října 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Dr. Wahedullah Koshan, vlevo, gestikuloval, když hovořil se střediskem Sitara poté, co se znovu sešla se svým 21letým synem, který byl během náletu Talibanu v Kábulu v Afghánistánu, pondělí, říjen, převezen do lékařské nemocnice Avicenna pro protidrogovou léčbu . 4, 2021. (AP Photo/Felipe Dana)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

One thought on “V Afghánistánu jsou statisíce těžce drogově závislých, Talibán pro ně zřídil drastickou odvykačku (obrázky)

  1. Drogy jsou metla lidstva, Mohmed to věděl, proto je, a alkohol, zakázal, ale pro kafíry je to dobré, čím méně kafírů, tím rychlejší is lamizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout