Polská vládní strana má radost z nové české vlády, mylně ji považuje za konzervativní a mírně euroskeptickou

Polská vládní strana má radost z nové české vlády, mylně ji považuje za konzervativní a mírně euroskeptickou

Nemohu než přinést i vám informace o tom, jak se k naší nové vznikající vládě v čele s Petrem Fialou, staví Polsko, konkrétně tedy jejich vládní strana.

Předně se v jejich vyjádření plně potvrdily moje prognózy o dalším osudu V4, o níž předpokládám, že se nerozpadne, neboť půjde i nadále o spojení více či méně probruselských vlád.

Poslanec vládní strany PiS je v mnohém odtržen od reality, neboť si naivně myslí, že současná ODS je tatáž, jakou kdysi založil Václav Klaus – tedy pravicová a konzervativní. Podle toho, co píše, je jasné, že předpokládá, že nová vláda bude v jistém souznění s tím, jak hlasuje ODS ve frakci konzervativců a reformistů, kde je společně s PiS. Je totiž pravda, že ODS například běžně nehlasuje proti Maďarsku a Polsku, proti nimž pravidelně hlasuje ANO, Piráti nebo TOP09.

Mnohá hlasování by tak skutečně ukazovala na mírně euroskeptické a konzervativní názory, které však – což zřejmě Poláci vůbec netuší – zastává jen několik členů ODS, většinou starých bardů, kteří sedí v řadách partaje už od dob Klause.

Nyní si ukážeme konkrétně, co píše poslanec za PiS a jeho výroky si rozebereme:

…Nicméně ve volební noci, krátce po vyhlášení výsledků, se opoziční strany rozdělily na dva bloky: SPOLU, mezi jejichž koaliční partnery patří i právo a spravedlnost (PiS) se spojeneckou ODS (strana patří do stejné skupiny v Evropském parlamentu jako polská PiS; obě jsou členy Evropských konzervativců a reformistů), křesťanskými demokraty a liberálně-konzervativní TOP 09.

Druhý blok tvořila Pirátská strana a nezávislí představitelé místní samosprávy. Tyto bloky jednomyslně oznámily, že s Babišovým ANO nebude žádná koalice.

To znamená, že nový český premiér bude konzervativec z ODS a ne liberál. To také znamená, že novým premiérem bude s největší pravděpodobností Petr Fiala a ne Andrej Babiš.

Tolik tedy k výroku polského poslance k sestavení vlády. Jak sami vidíte, tak hned zkraje se tvrdě mýlí, když – jen na základě dlouholetého členství v konzervativní frakci – považuje Fialu za konzervativce a obzvlášť pak, když za konzervativní považuje TOP09, která má nejblíž k Pirátům či Zeleným, tedy liberálům. Myslím, že ODS by se měla přemístit do jiné frakce, neboť jen vyvolává falešný dojem euroskepticismu a konzervatismu, což jsou prvky z této partaje už dávno téměř vymazané. Jejich rezidua v rámci partaje jistě již nemají většinu. A už vůbec ne v rámci slepencové koalice.

A všimněte si další mýlky polského poslance. Považuje STAN za sdružení nezávislých členů místních samospráv, což je stejný nesmysl. Očividně nevidí, že jde – podobně jako v případě Pirátů – o liberály a tvrdé podporovatele nejen EU a eura, ale i LGBTQ agendy, což potvrdil i sám Rakušan. STAN a TOP 09, tedy strany, které proti Polsku pravidelně hlasují i v EP, tak zcela jistě půjdou proti jakýmkoli projevům konzervativní politiky.

Poslanec jinak komentuje skutečnosti, které zná z médií, víceméně to, jak u nás probíhala předvolební i povolební vyjednávání.

Každopádně je jisté, že nová vláda bude tlačit na zřízení vojenské základny u nás, o níž se už nějakou dobu hovoří, v čemž si bude se silně amerikanofilními Poláky souznít. Netvrdím proto, že by byli Poláci s novou vládou v nějakém silném rozporu, nicméně už nyní je jisté, že většinově je tato vláda v Bruselu nijak nepodrží. Není totiž – jak si Poláci mylně myslí – sestavena z konzervativců, ale převážně ze silně  probruselských liberálů.

To ostatně nejen Poláci poznají v momentě, kdy začnou první jednání v rámci V4, kterou by strany jako například Piráti, TOP09 nebo  STAN  chtěly úplně zrušit a vydat se do tzv. „tvrdého jádra EU.“

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]

One thought on “Polská vládní strana má radost z nové české vlády, mylně ji považuje za konzervativní a mírně euroskeptickou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout