V Mnichově a v Berlíně je pojem „černá jízda“ zakázán, je prý rasistický

V Mnichově a v Berlíně je pojem „černá jízda“ zakázán, je prý rasistický

Tento pojem se u nás používá spíš jako „jízda načerno“ a stejné to samozřejmě bude i s „černým pasažérem.“

Mnichovský dopravní podnik se v budoucnu zdrží používání termínu „černá jízda“ ze strachu z obvinění z rasismu. Cedule v autobusech, metru a tramvajích zatím říkají: „Nelegální jízda stojí 60 eur!“.

„Jedná se o opatření pro aktuální komunikaci“, vysvětlil deníku Bild mluvčí dopravního podniku.

Již v roce 2012 vyzvala pracovní skupina pro panafrikanismus v Mnichově k vymýcení pojmu „černá jízda“, protože  „jako mnoho pojmů německého jazyka má rasově zabarvený, ideologický původ“.

To však není tento případ. Lingvista Eric Fuß vysvětlil v Münchner Abendzeitung, že výraz pochází z jidiš slova „švarcové“ (chudobní). Týkalo se to původně chudých lidí, kteří si nemohou dovolit lístek a ne černochů.

Mnichov není jediným velkým městem, ve kterém bude termín „černá jízda“ v budoucnu tabu. V loňském roce přijal berlínský senát „Program diverzity“, který zahrnuje také hlavní směr „Vyjádření rozmanitosti“ pro zaměstnance berlínské administrativy.

V tomto případě byly různé formulace hodnoceny jako zastaralé a politicky nekorektní, včetně „černé jízdy“. Místo toho v Berlíně nyní „jezdí bez platné jízdenky“.

Ostatně, co si asi myslí o tomto aktivistickém nesmyslu 56letý  zaměstnanec železnice, který v úterý večer kontroloval 34letého „cestujícího“ na trase z Essenu do Mülheim Hauptbahnhof?

Při kontrole „černý pasažér“ nejprve zaměstnance slovně a poté fyzicky napadl pěstmi. Přivolaná státní policie odvedla 34letého ilegálního „hledače ochrany“ na zastávku Essen-Frohnhausen a předala ho federální policii.

Vzhledem k tomu, že daněmi Němců dotovaný Nigerijec neměl platnou jízdenku a také neměl roušku, chtěl si průvodčí ve vlaku zaznamenat osobní údaje tohoto agresivního černocha. Mezitím bylo „muži z Essenu“ (a Lagosu) řečeno, že  musí opustit vlak v Essen-Frohnhausenu. Během fyzické potyčky Nigerijec šestapadesátiletého zaměstnance železnice „strčil“ a pak ho udeřil pěstí.

Průvodčí následně ztratil vědomí. Na zastávce ho ošetřil lékař záchranné služby a poté byl převezen do nemocnice. Spolková policie nyní zahajuje trestní řízení pro nebezpečné ublížení na zdraví a nelegální získání dávek.

Myslíte, že napadený průvodčí bude mít problém používat pojem „černá jízda“, jako to bylo dlouhé roky v Německu běžné? A kdypak i u nás ve slovníku zmizí jízda „načerno“ nebo „černý pasažér“??

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

2 thoughts on “V Mnichově a v Berlíně je pojem „černá jízda“ zakázán, je prý rasistický

  1. No výborně a někdo mi chce něco vykládat o předlistopadové diktartůře a totalitě. Jo za komančů bylo blaze, pokud našinec pracoval a nevšímal si jich, tak měl božský klid. Holt nám to nynější blaho chybělo. A keci o tom že je to ve skopčácku si nechte na koledu.

  2. Ti progresivisté se z toho „rasismu“ jednou zblázní. Ona je rasistická již i „černá díra“ v kosmu, Francouzská kuchyně, i matematika a věda jako taková, a mnoho dalšího. jejich fantazie nezná mezí, a tak se předhánějí a soutěží sami mezi sebou, kdo vymyslí větší bláznivinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout