Dánsko čelí žalobě za deportace Syřanů

Dalo se to ostatně očekávat, stejně, jako je pravděpodobné, že další žalobě u ESLP bude brzy čelit i za to, že si Dánsko dovolilo uzavřít dohodu s Rwandou, kde by měli být nyní umisťováni případní žadatelé o azyl v této severské zemi. A zbavovat se těch, kdo mají původní obyvatelstvo vyměnit, to je už skutečně na žalobu.

V červenci 2020 požádal dánský ministr pro integraci Mattias Tesfaye imigrační úřad země, aby přezkoumal povolení k pobytu pro stovky Syřanů, a to na základě domněnky, že válka v Sýrii je fakticky u konce, proto nepotřebují ochranu.

Současné pokusy Dánska vrátit do Damašku desítky Syřanů mohou přimět další země, aby ho následovaly, varovali právníci z organizace Guernica 37.

Organizace dodala, že připravuje žalobu proti dánské vládě, která bude předložena Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP).

Guernica 37 je mezinárodní soudní komora se sídlem v Londýně, která se zabývá dostupnou pomocí související s nadnárodními právními případy a případy lidských práv.

Podle strategické poznámky Guernicy 37,  je současná situace v Dánsku „hluboce znepokojivá“ z hlediska bezpečnosti.

„Zatímco riziko přímého násilí souvisejícího s konflikty se v některých částech Sýrie mohlo snížit, riziko politického násilí zůstává stejně velké jako vždy a uprchlíci vracející se z Evropy jsou terčem bezpečnostních sil režimu,“ zdůraznila zpráva.

Dokument tvrdil, že „pokud bude snaha dánské vlády násilně navracet uprchlíky do Sýrie úspěšná, vytvoří nebezpečný precedens, který bude pravděpodobně následovat několik dalších evropských států“.

Carl Buckley, advokát vedoucí úsilí Guernicy 37, řeklže obrátit se na ESLP ve Štrasburku je jen jednou z několika možností, které si dotčení Syřané mohou vybrat, pokud odvolací řízení v Dánsku selže.

„ESLP je systém, který se pohybuje pomalu, ale podali bychom návrh, který by soud požádal, aby zvážil předběžná opatření, která by zahrnovala nařízení Dánsku, aby přestalo Syřany vracet, dokud nebude podána věcná stížnost a nebude rozhodnuto. Teoreticky by se to mohlo stát docela rychle. A i když by se to vztahoval pouze na případy jednotlivců, doufáme, že Dánsko to pečlivě zváží nebo skončí s tisíci podobnými žádostmi,“ řekl Buckley.

Počátkem tohoto roku se Dánsko stalo první evropskou zemí, která odebrala povolení k pobytu přibližně 1200 Syřanům žijícím v zemi. Ministr zahraničí Jeppe Kofod naznačil, že zatímco občanská válka stále na mnoha místech Sýrie trvá, existují části země, kde je situace odlišná.

Řekl, že dánské úřady se domnívají, že syrské hlavní město Damašek je bezpečná oblast, do které se je možné vrátit, což je názor, proti němuž se však staví OSN a Amnesty International.

„Návrat předpokládá, že podmínky jsou trvale stabilní. Nikde v Sýrii to nevidíme,“ řekla v polovině dubna novinářům Elisabeth Haslundová, mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Vyjádřila znepokojení nad tím, co nazvala jasnou změnou dánské uprchlické politiky, když úřady mají tendenci znovu zvažovat základ pro povolení k dočasnému pobytu častěji než dříve.

Celkem nyní žije v Dánsku, zemi s 5,8 miliony obyvatel, asi 35 000 Syřanů. Většina z nich dorazila do Dánska během posledních deseti let uprostřed doutnajícího konfliktu, který podle údajů OSN zanechal 6,6 milionu vnitřně vysídlených osob.

Podaří se malému Dánsku odolat tlaku neziskovek, OSN, ESLP, AI a dalších podvratných organizací??

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

One thought on “Dánsko čelí žalobě za deportace Syřanů

  1. Tak v tom má neziskovka pravdu, že je současná situace v Dánsku “hluboce znepokojivá” z hlediska bezpečnosti. A proto by měly deportace jen svištět, a ten příklad by měli následovat i ostatní. Doufejme, že Dánsko se ESLP nepodvolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout