Žadatelé o azyl v Dánsku budou posíláni do Rwandy

Přijdou zpravidla ze zemí Středního a blízkého východu a nyní stále častěji z Afriky proto, aby mohli zůstat v Evropě. Žádný z muslimských přivandrovalců netouží trávit čekání na vyřízení azylu v Africe. To už tam přece mohli rovnou zůstat… Dánsko si tak nyní ještě lépe zajistí, že se k nim nikdo příliš nepohrne…

Lidé, kteří nelegálně emigrují do Dánska a požádají o azyl, budou brzy přepraveni  do dánského azylového centra ve středoafrické zemi.

Dánská vláda již několik let hledá zemi, která je ochotna přijmout přistěhovalce žádající o azyl v Dánsku, v průběhu azylového procesu. Rwanda je nyní připravena přijmout  všechny žadatele o azyl v Dánsku. Dánský ministr pro integraci Mattias Tesfaye řekl, že jednají s několika zeměmi, ale nechtěl potvrdit, zda je Rwanda jednou z nich.

Podle dánského deníku by rwandský prezident Paul Kagame mohl být mužem, který splní azylové sny sociálních demokratů. Dánská sociálnědemokratická vláda má již několik let velmi restriktivní postoj k přistěhovalectví a také iniciovala aktivní návratovou politiku Syřanů. Vláda otevřeně prohlásila, že chce podepsat dvoustrannou dohodu s jinou zemí, která přijme dánské žadatele o azyl, aby je během vyšetřování jejich azylového statusu mohli držet stranou dánské společnosti.

V současné době údajně vláda o této otázce jedná s několika různými zeměmi. Zdá se, že Jyllands-Posten, největší dánský deník, stojí v čele obhajoby toho, aby byli arabští a afričtí žadatelé o azyl vysláni mimo Dánsko. V článku noviny píší, že samy kontaktovaly několik zemí a požádaly o pozemek, aby bylo možné vybudovat azylové centrum, kam budou žadatelé o azyl deportováni až do ukončení azylového řízení.

„Rwanda již má zázemí pro žadatele o azyl a oceňujeme spolupráci s Dánskem v této oblasti. Jsme otevřeni větší spolupráci a novým návrhům, které mohou vést k nabídce vhodných podmínek pro žadatele o azyl „, reagovalo rwandské velvyslanectví.

Spolupráce Dánska a Rwandy v oblasti migrační politiky trvá již několik let. Dánsko mimo jiné věnovalo v přepočtu 52,5 mil. Kč na projekt, kdy jsou Afričané, kteří uvízli v Libyi na cestě do Evropy, převezeni do Rwandy. V loňském roce Dánsko přijalo 200 žadatelů o azyl z Rwandy po několika letech, kdy kvóty odmítalo. Z Rwandy se posílají žadatelé o azyl i do dalších zemí EU.

Zda dánská vláda skutečně podepíše dohodu s Rwandou, je stále nejasné, ale ministr pro integraci Mattias Tesfaye v komentáři pro Jyllands-Posten píše, že Rwanda byla „progresivní“ zemí, která hrála „neuvěřitelně pozitivní roli“. Potvrdil také, že probíhají jednání s africkými zeměmi, ale nechtěl prozradit, zda se jedná o Rwandu.

„Identifikovali jsme několik zemí, kde vidíme příležitosti ke spolupráci. Na základě toho budeme pokračovat konkrétnějším dialogem. Prozatím bychom rádi tyto rozhovory udrželi v tajnosti,“ řekl novinářům.

Rosa Lundová, mluvčí integrační politiky levicové strany Enhetslistan, zuřila a na Twitteru napsala, že je „velmi znepokojena“: „Rwanda prý není příliš demokratická země. Velmi se bojím, že tam budeme mít přijímací středisko, když bychom místo toho mohli otevřít všechna uzavřená azylová centra v Dánsku.“

Sociálnědemokratická premiérka Mette Frederiksenová mezitím uvedla, že je zřejmé a logické, že Syřané, kteří pocházejí z oblastí v zemi, které lze nyní považovat za dostatečně bezpečné, aby v nich mohli zůstat, by se samozřejmě měli vrátit domů. Jde o stovky Syřanů, kteří se v nadcházejících měsících vrátí domů především do Damašku a okolních oblastí. Premiérka Frederiksenová  také  řekla, že dánská uprchlická politika by měla být od počátku jasná a jednoznačná.

V nadcházejících měsících bude Dánsko první zemí EU, která začne repatriovat syrské žadatele o azyl pocházející z oblasti Damašku. Dánská vláda nyní považuje oblasti kolem hlavního města za bezpečné. Premiérka k tomu prohlásila:

„Pro mě je naprosto zřejmé a logické, že se vrátí domů, pokud jsou oblasti, ze kterých přišli, dostatečně bezpečné.“ Pokračovala: „Tuto analýzu naprosto sdílím! Pokud jste uprchlík, ale již nesplňujete požadavky na potřeby ochrany a již nebudete osobně pronásledováni, měli byste jít domů.“

Dodala také, že syrští žadatelé o azyl by měli vnímat jako vlasteneckou povinnost vrátit se domů do vlasti a využít všech dovedností, které získali během svého pobytu v Dánsku, k obnově své vlasti.

Předpokládám, že hlavním účelem tohoto kroku je předem zastrašit případné žadatele o azyl, aby se vůbec do Dánska vydali. Při představě, že budou okamžitě převezeni do Rwandy, kde budou třeba měsíce či roky čekat na verdikt, se každý Dánsku raději vyhne. Vždyť sousední Německo nebo Švédsko je přijmou s otevřenou náručí – a hlavně – na verdikt o azylu budou čekat přímo v dané zemi…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Žadatelé o azyl v Dánsku budou posíláni do Rwandy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout