Švédská obec zaplatila za somálské „umění“ v přepočtu 4,3 mil. Kč

Švédská obec zaplatila za somálské „umění“ v přepočtu 4,3 mil. Kč

Ono „umění“ můžete spatřit jak v titulku, tak dále v článku. Na podobných akcích si samozřejmě vždy někdo velmi dobře namastí kapsu a v tomto případě se také někdo zbavil starých hadrů a jiných odpadků. Jak známo, Somálci nedisponují zrovna nadprůměrným IQ  a pokud se je tak snaží například ve Švédsku, kde patří mezi časté pachatele různých druhů kriminality, předvést coby kulturní občany, tak musí také onu kulturu nějak jejich schopnostem přizpůsobit. A pak třeba nazvat hromadu hadrů uměním..

„umění“, které zřejmě do parku poblíž somálského ghetta perfektně zapadá…

Obec Borlänge je kritizována veřejným ochráncem práv pro nakládání s odpady. Důvodem je to, že 1,7 milionu SEK (cca 4,3 mil. Kč) daňových poplatníků bylo investováno do uměleckého projektu v milionové programové oblasti Tjärna meadows – rezidenční čtvrti města známého svou početnou somálskou populací, kde je několik údajných uměleckých děl vnímáno jako hromada odpadků.

Obec Borlänge obdržela od Švédské rady pro umění peníze na nákup uměleckých děl pro Paradisparken na loukách Tjärna pro umělecký projekt, který běžel v letech 2018 až 2020. Ale jakmile jsou umělecká díla na místě, mnoho lidí se ptá, na co to šly peníze z jejich daní.

super umělecké dílo somálského autora

Reakce vyvolává zejména umělecké dílo „Zahalená poezie“, které se skládá ze 13 soch podél pěší a cyklistické stezky přes milionovou programovou oblast. Mnozí oprávněně upozorňují na to, že umělecká díla prostě vypadají jako hromady odpadků.

„Nemyslím si, že to byl umělec, který byl placen za to, aby vytvořil tato umělecká díla, ale politici sami, kteří viděli šanci zbavit se odpadků, které mají být vyhozeny na skládku,“ vtipkuje jeden člověk na Facebooku a komentuje příspěvek veřejného ochránce práv pro nakládání s odpady, který upozorňuje na uměleckou iniciativu.

„To vypadá jako něco, co minulý týden jel soused vyvézt na skládku,“ řekl. „Zdá se, že za to byla dobrá marže pro osobu, která díla dodala,“ napsal další.

Umělecký projekt v Paradisparkenu údajně stál 1,7 milionu SEK. Zdá se, že mnoho lidí si myslí, že peníze měly být místo toho vynaloženy na něco jiného.

K tomu jen dodávám, že by mne zajímalo, jak dlouho tato umělecká díla vydrží. Stačí pár vytrvalejších dešťů, silnější vítr nebo později v zimě silné mrazy a za čas budu tato „díla“ k nepoznání. Myslím, že pna podobné umělecké dílo si netřeba zvát Somálce, za tu částku si na podobné výtvory mohli přizvat některou místní mateřskou školku a umělecký efekt by byl zřejmě velmi podobný. Ale to by si na tom zase někdo „patřičný“ nenamastil kapsu…

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Švédská obec zaplatila za somálské „umění“ v přepočtu 4,3 mil. Kč

  1. Je to obyčejné pokrytectví politiků vychytralost nějaké neziskovky, kdy takových vykuků jak obrat daňové poplatníky se najde asi všude dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout