V belgickém Lutychu došlo k nepokojům BLM (videa)

V belgickém Lutychu došlo k nepokojům BLM (videa)

Velká skupina afrických invazistů za sebou zanechala v sobotu odpoledne v centru Lutychu dílo zkázy. Po útoku na policistu na demonstraci Black Lives Matter vypuklo násilí. Několik obchodů bylo vyrabováno, policejní stanice a radnice byly posety dlažebními kostkami. Celkem devět lidí bylo převezeno do nemocnice, včetně pěti policistů.

Policista z lutyšského oddělení, který měl na akci dohlížet, se v časných odpoledních hodinách stal terčem skupiny „mladíků“. Policista byl převezen sanitkou do nemocnice. Zatím nejsou žádné zprávy o jeho stavu, který je údajně vážný.

Pochod se konal na protest proti zatčení Afričanky, která v pondělí ignorovala policejní pokyny. Poté obvinila policii z rasismu. Policie toto obvinění odmítla s tím, že žena se bránila zatčení.

Mluvčí uvedla, že v sobotu se „mladí lidé připojili ke skupině pokojných demonstrantů a poté opustili demonstraci, aby zničili centrum města“. „Házeli kameny na centrální policejní stanici a policejní vozidla,“ řekla. „Jedná se o 200 mladých lidí tzv. „casseurs“, kteří se pohybují velmi rychle, ve skupinách a v obchodech rabují.“

„Casseurs“ je francouzský termín, který se překládá jako „rozbíječi“ a popisuje černě oděné demonstranty, kteří se účastní protestů, aby ničili majetek, rabovali a vyvolali střety s policií.

Po útoku na policistu vypuklo násilí a asi 200 mladých lidí se rozdělilo na menší skupiny, vyrabovali obchody (včetně restaurace McDonald’s) a poničili auto. „Bylo jasné, že mají v úmyslu způsobit zkázu,“ uvedla policejní mluvčí Jadranka Lozina. Podle starosty Willyho Demeyera (PS) někteří výtržníci nepocházli z Lutychu, ale z Bruselu a dokonce i z Francie. „Mám pocit, že pondělní nešťastný incident byl zneužit výtržníky,“ řekl.

Policie dorazila hromadně, včetně 250 policistů a tří vodních děl. Mladí výtržníci se pak obrátili na policejní stanici v centru města a policejní vozidla, která tam parkovala. Kolem 16.00 byly zasypány dlažebními kostkami.

https://twitter.com/i/status/1368989705371533314

Policie pak vytvořila kordon na náměstí Saint-Lambert, kde se shromáždilo asi padesát mladých výtržníků. Také tam byli policisté zasaženi dlažebními kostkami, dopravními značkami, botami a lahvemi. Policisté útok opětovali slzným plynem, aby výtržníky rozehnali. Na radnici byla rozbita některá okna.

Lutyšská policie požádala občany, aby nejezdili do centra města. A ti, kteří už jsou v centru, byli požádáni, aby šli domů. Starosta Lutychu také poslal zprávu místním obchodníkům prostřednictvím be-alert a požádal je, aby zavřeli své obchody.

Kolem 19.00 se do centra města postupně vrátil klid. Starosta Demeyer řekl, že policie zůstane tento víkend masivně přítomna v centru Lutychu. Celkem pět policistů bylo převezeno do nemocnice. „Policistů je více, ale zůstali na místě, aby mohli pokračovat v práci,“ dodal Demeyer.

Shromáždění bylo výsledkem pondělního zatčení černošky. Podle „oběti“ „pomohla“ staršímu člověku v nesnázích na náměstí Saint-Lambert, ale odmítla rozkaz policisty, aby zůstala na místě. Podle některých svědků Afričanka ukradla telefon starší osobě. Když se ji strážníci pokusili zatknout, začala nadávat a kousat zatýkající důstojníky. Přiznala, že policisty kousla. Snímky toho, co následovalo, byly masivně sdíleny prostřednictvím sociálních médií a tvořily základ sobotní demonstrace.

Podle policejní mluvčí se lutyšská policie nemá za co stydět. Události na náměstí Saint-Lambert v pondělí byly oprávněným zásahem a bylo prokázáno i přiměřené použití donucovacích prostředků.

Demonstrace Black Lives Matter však nebyla povolena. Podle policie se jednalo o mladé lidi, kteří záměrně usilovali o konfrontaci a rychle se pohybovali ve skupinách. Mimo jiné byla zcela zničena restaurace McDonald’s na Place de la République Française. Několik výtržníků bylo zatčeno.

Policie zůstala celou noc ve střehu, aby zabezpečila obchody, které byly vyrabovány. Obchodníci byli požádáni, aby vyfotili škody.

Na sociálních sítích si Afričané stěžovali, že k zatčení nemělo dojít na Mezinárodní den žen.

Člen Vlaams Belang Filip Dewinter na Twitteru napsal, že nepokoje ve městě jsou příkladem toho, jak ve skutečnosti multikulturalismus vypadá. „Zdá se, že demonstrace BLM se nemůže konat bez doprovodného násilí a rabování.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “V belgickém Lutychu došlo k nepokojům BLM (videa)

  1. Mnozí Belgičané tyto „incidenty“ považují za pouhé „potyčky“ , kdy je vidět, že vnímání agrese a násilí mají již poněkud změněné. Můžeme jen doufat, že se u nás takové vnímání násilí neposune do jejich roviny (?)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout