Islámská škola v Istanbulu školila teroristy z ISIS

Islámská škola v Istanbulu školila teroristy z ISIS

Ono by na tom vlastně ani nemuselo být nic divného, nicméně právě tento fakt potvrzuje směřování Turecka směrem k Osmanské říši, islámskému chalífátu, který ovšem nebude končit u Bosporu. O spolupráci Erdogana a jeho rodiny s ISIS či Al Kajdou se všeobecně ví.

Nicméně, i přesto jsme stále s tímto islámským chalífátem v jednom vojenském paktu, EU stále neukončila přístupové pohovory s Tureckem a sankce vůči této zemi nakonec také nebyly schváleny. Lze předpokládat, že podobných škol, jako byla ta istanbulská, bude po celém Turecku mnohem víc. Škol, které trénují teroristy, plánující časem útočit i na území Evropy…

Západní politici nám budou dál říkat, že Islámský stát nemá s islámem vůbec nic společného. Džihádisté Islámského státu se mezitím vycvičili v madrase, tedy islámské škole. Propaganda v těchto školách má sloužit jedinému: zájmům džihádu.

Zahraniční bojovníci islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS) se uchýlili do madrasy nacházející se v konzervativní čtvrti Istanbulu, pevnosti vládnoucích islamistů a nacionalistů v turecké vládě, a využili náboženskou školu jako centrum, v němž se setkávali s ostatními teroristy, zmapovali své cesty do Sýrie a diskutovali o strategiích boje.

Obžaloba a následný proces s buňkou ISIS v Turecku odhalily, jak byli džihádisté z Ruska (většinou Čečenci), Uzbekistánu, Ázerbájdžánu a čínského regionu Sin-ťiang (to jsou ti nechvalně známí Ujgurové) vycvičeni v madrase v istanbulské čtvrti Sultanbeyli, kde má vládnoucí Strana pro rozvoj spravedlnosti (AKP) silnou podpůrnou základnu.

Případ se týká půl tuctu zahraničních bojovníků, kteří operovali v Istanbulu a z Istanbulu, přičemž někteří cestovali na turecko-syrskou hranici. Většina z nich byla propuštěna před začátkem procesu, což některým připravilo cestu k tomu, aby se jako tzv. “uprchlíci” vydali do zahraničí. Když byl turecký zpravodajský úřad požádán soudem, aby našel podezřelé, kteří byli na útěku, tak úřad, napojený na vládu tvrdil, že neví, kde se nacházejí.

Svědectví podezřelých během slyšení osvětlilo, jak se džihádisté spojili v Turecku a před vstupem do ISIS v Sýrii byli indoktrinováni na legálně působící madrase v Istanbulu. Při vyšetřování se zjistilo, že turecké úřady věděly o pohybu ISIS dlouho předtím, než vyšetřující prokurátor vydal zatykače, ale rozhodly se zavírat oči nad jejich činností.

Podezřelý jménem Bunyod Babanazarov, 31letý uzbecký státní příslušník, řekl soudu v květnu 2017, že přišel do Turecka v květnu 2016, kde poté navštěvoval školu Koránu a že byl nasměrován na madrasu v Sultanbeyli. Tři měsíce studoval na madrase, İhlas İlim, a později se s dalšími podezřelými přestěhoval do bytu v Pendiku. Říkal, že je učitel sportu.

Babanazarov se podle obžaloby podílel na náboru nových radikálů. Vyzval k válce ve zprávě zveřejněné na Telegramu, kterou podle jeho tvrzení napsal v Uzbekistánu před cestou do Turecka. U soudu řekl, že nemyslel válku doslova, ale spíše boj proti vnitřnímu zlu.

Buňka ISIS byla dlouho známa tureckým tajným službám, které monitorovaly pohyb ISIS, ale nejednaly, dokud bojovníci ISIS Babanazarov a Azizjon Bekraev, 28letý uzbecký státní příslušník, nepřišli ze Sýrie a neusadili se v Istanbulu, aby provedli teroristický útok. Babanazarov se přihlásil jako sebevražedný atentátník a jeden z vůdců ISIS, podle zpravodajské zprávy v záznamech istanbulského policejního oddělení. 22. října 2016 policie provedla razii ve dvou domech vedených ISIS a zadržela podezřelé. Někteří byli formálně zatčeni po měsíční vazbě, zatímco jiní byli propuštěni.

Babanazarov a Bekraev navštěvovali stejnou madrasu v Sultanbeyli a žili ve stejném domě po odstěhování z madrasy. Bekraev, který byl také známý pod falešným jménem Zubeyr a pracoval ve stavebnictví, provozoval logistiku pro ISIS a poskytoval ubytování pro vojáky ISIS. Policie našla skrýš videí a fotek ISIS na jeho mobilu. Do Turecka přišel nelegálně někdy v roce 2015 a dva roky trénoval na madrase v Sultanbeyli.,,,

Podle všeho se tedy na škole mohli “vyučit” i mnozí z těch džihádistů, kteří později odešli do Evropy. Pak si Evropané platí své vrahy, neboť škola byla finančně podporována z turecké státní kasy, kam soustavně přitéká “výpalné” z EU. A bylo by skutečně velmi naivní si myslet, že Erdogan sám o škole, která ideologicky formuje bojovníky ISIS, nedaleko sídla jeho strany nevěděl. Ale přesto se mu dál bude platit výpalné a bude se i nadále pokračovat v přístupových pohovorech. Ostatně, podpora budoucích vrahů Evropanů patří k jednomu ze základních pilířů politiky EU.

[Celkem: 0   Průměr: 0/5]
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.