Holandský Utrecht jako 7 desetiminutových chytrých měst

Holandský Utrecht jako 7 desetiminutových chytrých měst

Po celém světě již probíhá čilá výstavba 15minutových (někde 10 nebo 20minutových) měst. V Holandsku jde často o města 10minutová (úsek, který ujdete pěšky za pouhých 10 minut).

V případě velkých měst se samozřejmě počítá s rozdělením do jednotlivých zón, které se pak stanou oním chytrým 10 (15, 20)minutovým městem.

Holandský Utrecht se již vybavuje vším, co k takovému chytrému a 10minutovému městu patří. Mimo šmírování na každém kroku bude mít každý občan v dosahu pěšky vše co potřebuje.

Město bude mít 7 takových zón – tedy 10minutových měst. Novináři se vydali zjistit, jak projekt pokračuje a zjistili, že 10minutové chytré město nevadí jen starousedlíkům, ale i ve městě velmi početné muslimské komunitě.

Zdá se tedy, že i z této strany půjde při vytváření chytrých měst odpor…

Přechod pro chodce, který se rozsvítí, když chce někdo přejít ulici a blíží se auto, a padesát chytrých, solárně napájených LED svítilen, které dokážou měřit pevné částice, hluk a rychlost.

Ve čtvrti Kanaleneiland jsou viditelnými svědky proměny Utrechtu v 10minutové město. Rozšíření o aplikace, jako jsou fotoaparáty s rozpoznáváním obličeje, je jen otázkou času.

Obyvatelé znepokojení projektem chytrého města jsou vyslyšeni pouze formálně, jak ukazuje návštěva De Andere Krant na radnici v Utrechtu.

Robbert Recourt přišel na utrechtskou radnici spolu s Dirkem Platem, Jozé ten Havem a Isis Dijkstrou, aby vyjádřili své obavy z rychlého a nedemokratického zavedení Smart City Utrecht městskou správou starostky Sharon Dijksma.

Čtyři aktivisté, všichni žijící v provincii Utrecht, hovořili o chytrých městech po proslovu výzkumnice a občanské aktivistky Maartje van den Bergové. Poznamenali, že Utrecht je také v přechodné fázi, aby se stal 10minutovým městem.

„Utrecht bude rozdělen na sedm čtvrtí,“ říká Dijkstra. „Pak budete žít v jakési bublině. Dojde ke sdílení aut, přednost budou mít chodci, podpoří se cyklisté a veřejná doprava, a pokud máte ještě vlastní auto, budete ho muset zaparkovat na dopravním uzlu.“

Pro čtveřici je incident na radnici potvrzením toho, co si již mysleli: občané k tomu nesmí nic říct.

„Člověk by mohl doufat, že volení zástupci se zajímají o zájmy svých občanů, ale zdá se, že jejich vlastní agenda má přednost,“ říká Dijksta.

„Pouze 20 z 35 000 obyvatel čtvrti Utrecht – Overvecht bylo dotazováno na environmentální vizi. Někteří s tím nesouhlasili, ale vysoká škola námitky ignorovala.“

Ten den přišlo na radnici několik obyvatel. Všichni se obávají, že chytré pouliční osvětlení, přechody pro chodce a další „chytrý pouliční mobiliář“ naruší jejich soukromí, a že záření vyzařované požadovanou sítí 5G je také škodlivé pro jejich zdraví.

„Inteligentní město má dopad na životní prostředí a zdraví,“ tvrdí Annemieke Stijlaart-Visscher (46) z Maartensdijku.

„To je společnost, která je více o strachu a kontrole než o důvěře a přirozeném životě. Robotika stále postupuje. Obávám se, že v budoucnu bude vše řízeno algoritmy.“ Cítí se být povolána jednat. „Musíte se rozhodnout za něčím si stát a upozornit na to lidi.“

Mohamed Lalouchi (35) je oddaným obyvatelem z Utrechtu – Overvecht, který si také našel cestu do správního centra města. Podle Lalouchiho se chytré kandelábry, přechody pro chodce a další chytré inovace záměrně používají ve čtvrtích, kde žije mnoho muslimů, jako je Overvecht a Kanaleneiland.

Jeho tón je drsný: „Pokaždé se ve čtvrtích se spoustou Turků a Maročanů objeví nové bláznivé projekty. Vedení města nelze přimět k realizaci takových projektů na Maliesingelu, kde žijí milionáři.

Pokud máte hodně peněz, můžete si najmout právníka. Lidé v Overvechtu a Kanaleneilandu nemají dostatečné právní znalosti a většina z nich má nízký příjem. Toho využívá komunita.“

Nápad na inteligentní přechod pro chodce v Kanaleneiland-Zuid prý přišel od Mohameda-Amine, dvanáctiletého chlapce s muslimským původem poté, co vedení města začalo v roce 2021 diskutovat s obyvateli čtvrti o tom, jak by tato oblast mohla být bezpečnější a udržitelnější.

Příběh o dobré náladě je podrobně popsán v AD. Lalouchi pochybuje o jeho pravosti. Věří, že jde o pokus zlomit odpor muslimské komunity, protože jeden z nich je ještě dítě. „Je to špinavý způsob, jak dělat politiku,“ říká.

Jedním z mála členů rady, kteří berou obavy občanů vážně, je Yvonne Hessel z Utrecht Solidair. Nejprve si nemyslela, že plány na chytré město jsou tak špatné, ale když se do nich podívala, byla v šoku.

„V Overvechtu je již vše připraveno na 10minutové město. Všechna zařízení, která dosud chyběla, by nyní měla být na svém místě. Vše by pak bylo dostupné do 10 minut, jako je škola, sport a supermarket.“

Město Utrecht například plánuje zbourat 300 jednotek sociálního bydlení a postavit rozsáhlou střední školu. „Přijímají se všechna možná rozhodnutí, aby se zajistilo, že lidé nebudou muset oblast opustit. Overvecht bude brzy uzavřenou čtvrtí,“ předpovídá Hesselová.

Sama městská radní bydlí v centru Utrechtu a viděla, jak klasické kandelábry, které ladily s monumentálními budovami, nahradily hliníkové sloupy s jasnými světly. Mnoho obyvatel si stěžovalo, že to masivně narušuje jejich noční spánek.

Ke svému zděšení Hesselová zjistila, že mnoho komunit instaluje chytré sloupy veřejného osvětlení. Obává se, že se to stane i s lucernami v jejím sousedství.

Za dva roky v radě města zažila spoustu frustrace. „Městská rada a politici jsou známí tím, že vědí, co je pro občany dobré. Ale teď dělají vše, co je v jejich silách, aniž by zapojili obyvatele.“

Jako příklad uvádí pokácení 130 stromů na zelené ploše ve čtvrti Overvecht. „Univerzita to prostě prosadila, vytvořila blokádu proti koalici a zároveň byli obyvatelé vedeni k přesvědčení, že se účastní. Toto je falešná účast,“ uzavřela Hesselová.

Tolik malý výlet do Holandska.

Na závěr připomínám, že celá země má být spolu s částí Německa a Belgie součástí megaměsta „Tristate city.“ To by se mělo skládat ze samých chytrých 10 (15,20)minutových měst…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Holandský Utrecht jako 7 desetiminutových chytrých měst

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *