Už několik měsíců je ptačí chřipka v USA velkým tématem. Ovšem již ne ve vztahu k ptákům, ale týká se to zejména údajného přenosu na krávy a člověka.
V několika článcích jste si zde průběžně mohli přečíst o tom, jak americké úřady týden za týdnem ve svých varováních poněkud přitvrzují – a nyní se zdá, že již přišly s tím, co by mohlo zdárně odůvodnit případně vyhlášenou epidemii – či dokonce pandemii – nejprve v rámci USA a pak i celosvětově, jak si to ještě pamatujeme z Covidu.
V souvislosti s tím připomínám, že na seznamu Gatesovy vakcinační aliance GAVI figurovala právě ptačí chřipka jako jeden z možných dalších patogenů, který způsobí příští pandemii tzv. „nemoci X.“
A dokonce i vakcíny proti ptačí chřipce, které se nedávno rozhodla pro Evropu schválit EMA, jsou samozřejmě připraveny.
V USA by bylo ideální načasování krátce před listopadovými volbami, vypuknutí v létě (nebo na jeho konci) by mohlo být záminkou například pro odklad voleb, případně mnohem širší využití korespondenčního hlasování.
Na nedávném brífinku senátního výboru Dr. Robert Califf, šéf FDA, oznámil proaktivní opatření, která jsou zaváděna v rámci příprav na potenciální pandemii ptačí chřipky, která by se mohla ukázat jako smrtelná pro významnou část infikované populace.
Zdůraznil, že zatímco riziko přenosu na člověka zůstává nízké, agentura podle Daily Mail neriskuje.
Dr. Califf oznámil, že zatím byl potvrzen pouze jeden případ u člověka – farmáře v Texasu letos v březnu. Navzdory tomu možnost viru zmutovat a rozšířit se na člověka vyžaduje přísnou připravenost.
Texaské ministerstvo zdravotnictví (DSHS) již dříve vydalo zdravotní varování poté, co potvrdilo první případ nové ptačí chřipky A (H5N1) u člověka ve státě.
Infikovaný jedinec onemocněl poté, co přišel do kontaktu s dojnicemi, o nichž se předpokládá, že přenášejí ptačí chřipku, přičemž primárním hlášeným příznakem byl zánět spojivek. Tento incident je teprve druhým případem, kdy byl virus ptačí chřipky A(H5N1) identifikován u člověka ve Spojených státech.
Případ je spojen s nedávnými zjištěními viru u dojnic, jak oznámila Texaská komise pro zdraví zvířat.
V březnu 2024 bylo provedeno testování na chřipku u několika zvířat v Texasu a Kansasu kvůli příznakům onemocnění. Mezi tato zvířata patřili divocí ptáci, kočky a dojnice. Některé z těchto testů byly pozitivní na ptačí chřipku A(H5N1), což je poprvé, kdy byl virus detekován u skotu ve Spojených státech.
U muže se objevil zánět spojivek, ale žádné respirační příznaky.
„Tento virus, stejně jako všechny viry, mutuje,“ prohlásil Dr. Califf zákonodárcům. „Musíme pokračovat v přípravě na možnost, že by to mohlo přeskočit na lidi.“
Hlavní obava FDA se soustředí na možnost, že virus zmutuje a ovlivní lidské plíce – což je scénář dříve pozorovaný v jiných regionech, kde se úmrtnost zvýšila na 25 procent, neboli na jednoho ze čtyř infikovaných jedinců.
Toto upozornění není nové. Loni v únoru 2023 Světová zdravotnická organizace (WHO) zdůraznila, že země by se měly připravit na potenciální pandemii způsobenou H5N1.
„Virus H5N1 se široce šíří u volně žijících ptáků a drůbeže již 25 let, ale nedávné rozšíření na savce je třeba pečlivě sledovat. V tuto chvíli WHO hodnotí riziko pro člověka jako nízké,“ dodal.
Podle Tedrose zaznamenali pouze „vzácný a netrvalý přenos H5N1 na lidi a mezi lidmi“ od doby, kdy se H5N1 poprvé objevil v roce 1996.
„Nemůžeme však předpokládat, že tomu tak bude i nadále, a musíme se připravit na jakoukoli změnu statu quo.
Jako vždy se lidem doporučuje, aby se nedotýkali mrtvých nebo nemocných divokých zvířat, nesbírali je, ale aby je hlásili místním úřadům,“ řekl.
Tolik tedy aktuální zpráva, která sice nevyvolává rovnou poplach, ale již svět na „něco“ připravuje.
Využijí další plandemii na ovlivnění voleb letos na podzim??