Zelenského poradce v Davosu: Hostitelské země by teď měly poslat ukrajinské uprchlíky domů

Zelenského poradce v Davosu: Hostitelské země by teď měly poslat ukrajinské uprchlíky domů

Kolik zemí asi poslechne této výzvy? Zatím nezaznamenávám, že by se plánovaly nějaké masové návraty.  Dlouhodobě je přitom známo, že Ukrajinci, kteří údajně utíkají před válkou, běžně jezdili na Ukrajinu na návštěvy příbuzných, případně děti na prázdniny.

U nás máme aktuálně nejvíc Ukrajinců v přepočtu na počet obyvatel. Otázka je, zda si je Fialova vláda nehýčká jakožto budoucí voliče. Třeba by mohla podobným způsobem jako vláda německá začít rozdávat občanství takřka „na počkání.“

Pak by se dalo pochopit, že se pětikartelu příliš nechce apel poradce Zelenského poslouchat.

Serij Leščenko, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského (45), vyzval hostitelské země na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, aby přestaly podporovat ukrajinské uprchlíky. Už neexistuje žádný pádný důvod k útěku, měli by se vrátit domů.

Ukrajina se už nějakou dobu snaží své uprchlíky přesvědčit, aby se vrátili. Až dosud však vyzývali k návratu zejména desítky tisíc tělesně zdatných mužů, kteří opustili svou zemi, aby nemuseli jít do války s Ruskem. Armáda prezidenta Zelenského má problémy s náborem.

Serij Leščenko na ekonomickém fóru v Davosu nasadil zcela nový tón, pokud jde o repatriaci. Prezidentův poradce apeloval na hostitelské země uprchlíků, aby je přestaly podporovat:

„Hostitelské země by měly přestat, aby se vrátili domů,“ řekl švýcarským novinám Tagesspiegel.

Na otázku, zda není příliš riskantní, aby se uprchlíci vrátili uprostřed války, Leščenko odpověděl:

„Samozřejmě, že ve městech pět kilometrů od frontové linie, která mohou být ostřelována dělostřelectvem, je to velmi nebezpečné. Žije zde stále méně lidí. Ale jsou města asi 30 až 40 kilometrů od frontové linie, kam se ruské dělostřelectvo nedostane, jako je Kramatorsk, kde vzniká nová ekonomika.“

Taková města jsou centry armády. Je zde dostatek ubytování a nemocnice pro mnoho vojáků. Chtějí ale také mít možnost zajít si ke kadeřníkovi, koupit si notebook nebo mobilní telefon.

Byla zde otevřena spousta rychlého občerstvení, kde se prodávají hamburgery nebo sushi. Byly postaveny nové hotely, kde pobývaly manželky vojáků, když na pár dní navštívily své manžely. To vše vytváří novou infrastrukturu a pracovní místa.

Současnou situaci v hlavním městě Kyjevě popisuje jako do značné míry normální: „Lidé jsou tam stejně mobilní jako před válkou. Místa těch, kteří uprchli, zabrali nově příchozí z válečných zón,“ prohlásil a dodal:

„V Kyjevě žijí tři miliony lidí, včetně stovek tisíc dětí. Argument, že to tam není bezpečné, je nesmysl.“

Navrátilci by nemuseli bojovat na frontě. Mohli by si ale koupit ukrajinské výrobky v supermarketu na Ukrajině a platit nájem za byt v Kyjevě, využívat kliniky a lékárny a platit daně, aby mohly být financovány školy.

V ekonomice jim chybí peníze. A situace je stále obtížnější, řekl prezidentův poradce deníku Tagesspiegel.

Plat vojáka dosud zaplatilo šest daňových poplatníků. Ukrajinci žijící v zahraničí se však zdrželi podpory armády, protože na Ukrajině neplatili daně a nekupovali spotřební zboží.

A co je podle Serije Leščenka ještě horší?

„Nyní jejich děti a mladí lidé chodí do škol v evropských zemích a stále více se integrují. Pravděpodobnost, že se vrátí, je tedy stále menší. A ztrácíme celou generaci mladých lidí.“

Tolik rozhovor, který naznačuje, že se Ukrajina dramaticky vylidňuje. A to zřejmě i ty části, kde není válka. Ukrajince tak v Evropě v mnoha případech drží právě štědré sociální dávky a bydlení či zdravotnictví zdarma.

Je celkem jasné, že mladé zdravé muže by zřejmě ihned využili jako potravu pro děla, nicméně v případě žen s dětmi to zřejmě nehrozí.

Většina evropských politiků je však podle všeho ke slovům Zelenského poradce hluchá. Dalo by se to ještě chápat v případě Ukrajinců, kteří se zapojili do pracovního procesu.

Nicméně zdá se, že mnohé země si chtějí dál vydržovat i ty, kteří jsou přisáti na dávkách…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Zelenského poradce v Davosu: Hostitelské země by teď měly poslat ukrajinské uprchlíky domů

  1. pětikartel se jich zbavit to nehrozí potřebují vyhrát všechny volby nikdo je už od koryt nikdy nedostane brzy bude korespondenční volby a časem i Ukrajinci budou mít možnost volit skončí to tak že pětikartel budou volit jen cizinci a občané opozicí která se k moci už nikdy nedostane

  2. Keby EÚ nariadila všetkým kolóniám a teda aj Slovensku ,že všetci Ukroši /už pred vojnou ich tu boli tisíce a tisíce – a nielen doktori/ musia odísť bojovať za starú vlasť, nebol by som proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout