Kanada: Boxerka odstoupila ze soutěže poté, co se dozvěděla, že má za soupeře muže, který se prohlásil za ženu

Kanada: Boxerka odstoupila ze soutěže poté, co se dozvěděla, že má za soupeře muže, který se prohlásil za ženu

V „pokrokových“ západních zemích můžeme vidět stále víc mužů v ženských sportech, což se samozřejmě týká zejména sportů silových, kde mají muži jasnou výhodu.

Pro mnohé muže je to jediná možnost, jak dosáhnout na medaili, neboť v mužské kategorii spadají někam do průměru.

Sportovkyně, které se proti tomu vyhradí, jsou pak často za svůj postoj diskvalifikovány, takže jen málo žen si dovolí otevřeně protestovat. Žaloby za „transfobii“ také nejsou výjimkou.

Kanada je jednou ze zemí, které umožňují účast biologických mužů v ženských sportech již několik let, takže v zemi najdete jen málo ženských sportů, ve kterých by se již neobjevili biologičtí muži.

To se týká dokonce i boxu, ve kterém mají biologické ženy proti mužům jen mizivou šanci. To si uvědomila i boxerka, která odmítla nastoupit zápas proti biologickému muži, který navíc nikdy dřív v ženské kategorii nesoutěžil…

Boxerka odstoupila z provinčního šampionátu v Quebecu poté, co se dozvěděla, že její soupeř je biologicky muž, což vedlo k tomu, že soutěž kontumačně vyhrál. Dr. Katia Bissonnette ze Saguenay říká, že byla bez upozornění postavena do ringu s biologickým mužem Myou Walmsleym.

Mistrovství provincie Golden Glove 2023 se konalo 27. a 29. října ve Victoriaville v Quebecu, pořádané Quebec Boxing Federation ve spolupráci s boxerským klubem KO-96. Ale turnaj, který měl dát nováčkům příležitost kvalifikovat se na prosincový kanadský šampionát, vyvolal kontroverze poté, co Bisonnette oznámila své odstoupení.

Bissonnette, která pracuje jako psycholožka v Jonquière, vysvětluje, že se dozvěděla, že Walmsley je muž hodinu předtím, než byla připravena vstoupit do ringu.

„Sešla jsem z hotelového pokoje, abych zamířila do místnosti, kde se zahřívali všichni boxeři. Můj trenér si mě najednou vzal stranou a řekl mi, že dostal SMS zprávu, kterou následně potvrdil, že můj soupeř není žena. Žádné další informace jsme neměli,“ říká.

Zatímco informace o Walmsleym jsou omezené, Bissonnette říká, že nemá absolutně žádnou historii boxu proti ženám na kanadských turnajích, což naznačuje, že jeho identifikace v ženském sportu byla nedávná. Walmsley je původem z Austrálie, ale asi před 2 lety se přestěhoval do Kanady, aby navštěvoval Concordia University.

„Walmsley v Austrálii boxoval jako muž,“ říká Bissonnette. „V Quebecu je v jeho spisu zmíněno, že jako žena neměl žádné zápasy.“

Od přestěhování do Kanady se Walmsley zapojil do politického aktivismu na univerzitní úrovni jako magisterský student a asistent pedagoga na katedře filozofie. Nedávné rozhovory s Walmsleym ukazují, že má zjevně mužský vzhled.

Po stažení Bissonnettové vydal Walmsley prohlášení pro tisk, v němž ji obvinil z toho, že ho „vyrazila“ a varoval, že podobné akce by měly negativní dopad na sportovkyně.

„Spíše než aby se obrátila na mě, mého trenéra nebo Quebeckou olympijskou boxerskou federaci pro více informací, rozhodla se obrátit přímo na média, aby na mě upozornila,“ napsal Walmsley.

„Tento druh chování vystavuje atlety riziku, že budou vyloučeni nebo že budou vystaveni osobním útokům na základě doslechu… Obávám se, že tento typ obvinění by mohl být nakonec použit k delegitimizaci sportovců v kategorii žen a mohl by ospravedlnit svévolné a invazivní předpisy.“

Walmsley dále tvrdil, že nejlepší politikou pro genderovou sebeidentifikaci ve sportu je, že si sportovci navzájem „důvěřují“ a podřizují se trenérům a politikám za předpokladu, že zápasy probíhají spravedlivě.

Ale Bissonnettová odmítá Walmsleyho zjevnou výzvu k zásadám založeným na podání ruky a poznamenává, že i podle zavedených pokynů nebylo jasné, jak mu bylo umožněno vstoupit do zápasu.

„Pravidlo vydané Boxing Canada Quebecké boxerské federaci nemělo odhalit, že soupeř je biologický muž, aby nebyl diskriminován. Po potvrzení však tato politika platí pouze v případě, že ke změně pohlaví došlo před pubertou,“ vysvětluje s tím, že protože Walmsley je cizí státní příslušník, jeho historie změny pohlaví je zcela nejasná.

Po odstoupení Bissonnettové se v soutěži nepodařilo najít jinou ženu v kategorii super welterové váhy (165 liber), která by se vyrovnala Walmsleymu, a vyhrál kontumačně.

Quebecká boxerská federace údajně věděla o Walmsleyho biologickém pohlaví. Nakonec Bissonnettová říká, že její rozhodnutí stáhnout se bylo pro její bezpečnost.

„Podle studie má mužská rána o 163 % větší dopad než ženská, dokonce i upravená podle hmotnosti,“ říká s odkazem na studii o síle z roku 2020, kterou zveřejnili vědci z University of Utah

„Ve zkoumané skupině zůstává nejslabší muž fyzicky lepší než nejsilnější žena.“

Bissonnettová dále poznamenává, že účast žen v bojových sportech je relativně nedávná, ale nemusí trvat o mnoho déle, pokud jsou ženy neustále spárovány, aby bojovaly s muži.

„Ženy by neměly nést fyzická a psychická rizika,“ pokračuje. „Měly by existovat dvě kategorie: biologický muž a žena.“

Rozhodnutí Bissonnettové odmítnout bojovat s Walmsleym přichází v patách několika případů podobných protestů žen ve sportovním světě.

Pokud se nakonec odhodlají k podobným protestům všechny sportovkyně, v ženských sportech již zůstanou jen muži, kteří se neuplatnili v mužské kategorii…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 28 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Kanada: Boxerka odstoupila ze soutěže poté, co se dozvěděla, že má za soupeře muže, který se prohlásil za ženu

  1. Obrovská sláva a pocta športovkini Dr. Katia Bissonnette za jej ODVAHU.To je presne ten typ protestu,ktorý musí zabrať.Pokiaľ odstúpia ženy proti biologickým mužom vo všetkých stretnutiach alebo pri štarte na 100 m,pri pripraviť sa,pozor sa otočia a odídu, nech ich diskvalifikujú.Ak vydržia,vyhrajú-podmienkou je vo veľkom o tomto úchyláctve mediálne hovoriť.
    Ako sa hovorí na začiatku videí od ZVTV-Pravda je dcérou času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout