Švédský vyšetřovatel: „Bude pravděpodobně obtížné zjistit, kdo vyhodil Nord Stream do povětří“

Švédský vyšetřovatel: „Bude pravděpodobně obtížné zjistit, kdo vyhodil Nord Stream do povětří“

Není divu, že většina zemí odmítla na RB OSN zřízení nezávislé vyšetřovací komise. Tedy – lépe řečeno – tyto země se zdržely, což přímo zavánělo vzájemnou dohodou, či spíš instrukcemi od páníčků z USA.

Odmítnutí zřízení takové komise však dodává verzi Seymoura Hershe ještě větší věrohodnost.

Úplně stejně pak vyznívají závěry vyšetřovatelů z Německa, Švédska a Dánska. V dnešní době, kdy je oblast Baltského moře velmi pozorně sledována, je krajně nepravděpodobné, že by pachatele nebylo možné dopadnout.

Dnes oznámil dosavadní výsledky vyšetřování švédský vyšetřovatel, jehož slova jen ještě víc poukazují na snahu mlžit a vše postupně zamést pod koberec.

Švédské vyšetřování výbuchu plynovodu zůstává na mrtvém bodě a stále neexistují žádné důkazy o tom, kdo mohl útok provést. Vyšetřovatel dále tvrdí, že  je pravděpodobné, že bude obtížné výbuch nadále vyšetřovat kvůli okolnostem.

Vyšetřování loňských výbuchů na Nord Stream 1 a 2 stále probíhá na různých místech. Nedávno dánská energetická agentura oznámila, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom byla pozvána, aby se podílela na záchraně neznámého objektu pozorovaného v blízkosti výbuchů, což ruská strana vnímá velmi pozitivně, protože předtím odmítly ostatní země Rusku povolit podílet se na vyšetřování.

Německo také nedokončilo vyšetřování, ale v únoru došlo k závěru, že v současné době neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že Rusko je za to odpovědné. Světově uznávaný novinář Seymour Hersh nedávno oznámil, že výbušniny, které způsobily exploze, byly instalovány norskými a americkými potápěči během vojenského cvičení NATO loni v létě.

Nyní prokurátor Mats Ljungqvist, který vede švédské vyšetřování, oznámil, že zatím nemají žádné odpovědi na to, kdo je za útokem.

Jedná se o trestný čin, jehož okolnosti je přirozeně obtížné vyšetřit. Detonace se odehrály v hloubce 80 metrů na mořském dně v Baltském moři,“ uvedl v tiskové zprávě.

Vyšetřování již dříve dospělo k závěru, že se jedná o případ sabotáže s přitěžujícími okolnostmi, a že byly nalezeny zbytky výbušnin. Ljungqvist se domnívá, že informování o výbuších se stalo hracím polem pro různé pokusy o ovlivňování, ale že to nemá vliv na švédské předběžné vyšetřování.

„Tyto spekulace nemají vliv na předběžné vyšetřování, které je založeno na faktech a informacích, které vyplynuly z analýz, vyšetřování místa činu a spolupráce s úřady ve Švédsku a v dalších zemích,“ říká Ljungkvist.

Předběžné vyšetřování bude pokračovat a všechny materiály budou pečlivě analyzovány se zaměřením na zjištění, zda existuje nějaký švédský zájem nebo zda byla ohrožena švédská bezpečnost.

„Doufáme, že budeme schopni zjistit, kdo tento zločin spáchal, ale lze konstatovat, že vzhledem k okolnostem to bude pravděpodobně obtížné,“ říká.

Tolik vyjádření švédského vyšetřovatele. Opět se ukazuje, že není zájem o to, aby byl výbuch skutečně vyšetřen. Po nějakou dobu se tak zřejmě bude nadále mlžit a vše pak půjde do ztracena…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.6]

One thought on “Švédský vyšetřovatel: „Bude pravděpodobně obtížné zjistit, kdo vyhodil Nord Stream do povětří“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *