Protesty proti zelené agendě EU se šíří po Evropě, před slovinským parlamentem demonstrovalo 5000 zemědělců

Protesty proti zelené agendě EU se šíří po Evropě, před slovinským parlamentem demonstrovalo 5000 zemědělců

EU již postupně likviduje evropské zemědělství, přičemž to, co již asi rok zažívají holandští farmáři, se nyní „přelévá“ do dalších zemí. Nejinak je tomu ve Slovinsku, kde vládne velmi silně probruselská vláda, která bere klimatickou agendu EU a příkazy bruselských byrokratů velmi vážně.

5 000 zemědělců se zúčastnilo s traktory shromáždění ve Slovinsku, aby protestovali proti pravidlům zelené agendy zavedeným jak národními úředníky, tak úředníky EU v zemi.

Hlavním důvodem protestu bylo podřízení se diktátu EU, která v roce 2021  zažalovala Slovinsko za údajné selhání při čištění odpadních vod. To je součástí nelidské politiky zeleného údělu, která má v podstatě za cíl odstranit konvenční zemědělství.

V důsledku toho začala výstavba kontroverzního spojovacího kanálu s názvem CO. Kritici hovoří o svévoli státu, neexistenci řádných povolení a ohrožení zásobování hlavního města pitnou vodou. Stavba byla odhadnuta na 135,6 milionu eur – jde tedy o přerozdělení spousty peněz. Ve skutečnosti by kanalizace měla vést přímo přes zásobování podzemní vodou v Lublani.

Nejprve ministerstvo životního prostředí zrušilo stavební povolení. V červenci 2022 pak soud rozhodl o pokračování stavby. Zemědělci a občané se proti projektu bouří, protože se obávají o dodávky pitné vody. Protože stavba probíhá uprostřed chráněné vodní plochy, řada dotčených obcí spoléhá na nátlak. 

Dotčení vlastníci pozemků si stěžují na vládní donucovací opatření. Na staveništi kanálu vždy docházelo k incidentům. Celková délka projektu je 44 kilometrů. „Moc jsem svět neprocestoval, ale když jsem mluvil s lidmi, kteří to udělali, řekli mi, že je jen málo zemí a měst, kde mohou lidé pít vodu z kohoutku tak čistou, jakou máme ve Slovinsku,“ řekl účastník protestu.

Kanál vynucený EU však není jedinou starostí zemědělců, dalším problémem je i dusíková a uhlíková klimatická politika.

Zemědělci proto předložili osm požadavků, které zaslali slovinské vládě, prezidentovi země a všem příslušným ministerstvům a požádali vládu, aby je do deseti dnů pozvala k rozhovorům. Jinak by ve svých protestních aktivitách pokračovali, zdůraznil prezident Svazu zemědělců Slovinska Anton Medved.  

Farmáři požadují od státu spravedlnost, slušný život a respekt. „Zařízení na obdělávání půdy je drahé, hnojiva jsou také drahá a nejsou peníze na přežití, protože se musí platit všechny účty. Dostali jsme se do velkých finančních problémů a to, co se právě stalo v zemi, je trestné,“ řekl. 

„Chceme, aby nám stát naslouchal a projevoval k nám ohleduplnost, protože bez zemědělství není státu. Když politika zasahuje do profese, nastává problém,“ řekl jeden z účastníků shromáždění. 

Protesty byly pokojné a konaly se současně ve více než 20 slovinských městech. V 11 hodin se před parlamentem konalo protestní shromáždění.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Protesty proti zelené agendě EU se šíří po Evropě, před slovinským parlamentem demonstrovalo 5000 zemědělců

  1. Slovinsko určite nie je slovanským Švajčiarskom. A ani nikdy nebolo – ani pod krutým diktátorom Janšom, ani pod terajšou vládou, ani pod žiadnou inou. Je to taká istá vydrancovaná kolónia liberálnych fašistov a globalistov ako celá východná Európa s výnimkou Bieloruska.

  2. Pokojnou demonstrací se nikam nedostanou. Měli by některé lidi postříkat hnojem jako zemědělci v Holandsku. To by bylo mnohem účinnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout