Končí Indie a další země s petrodolarem?

Končí Indie a další země s petrodolarem?

Indie je jedním z hlavních odběratelů ropy a ropných produktů. Rusko postoupilo a stalo se jedním z nejdůležitějších dodavatelů země. Už ale neplatí americkými dolary. To urychluje konec petrodolarové éry.

Washington si udělal medvědí službu, když uvalil na Rusko rozsáhlé finanční sankce a zabavil dolarová aktiva Kremlu. Místo zastavení obchodu s Ruskem zákazníci stále častěji přecházejí na jiné měny. Mezi nimi je Indie, která je hlavní destinací Ruska pro ropu dodávanou po moři.

Nadvláda dolaru byla v minulosti čas od času zpochybňována, ale přetrvala díky ohromným výhodám používání nejrozšířenější měny v obchodních transakcích. 

Indický obchod s ropou, reagující na vřavy sankcí a válku na Ukrajině, je zatím nejsilnějším důkazem měnové změny, která by se mohla ukázat jako trvalá. Poté, co západní vlády 5. prosince uvalily na Rusko cenový strop ropy, indičtí zákazníci platili za většinu ruské ropy v nedolarových měnách, včetně dirhamu Spojených arabských emirátů a nově i ruského rublu.

Podle Mezinárodní energetické agentury v Paříži Indie loni vytlačila Evropu jako hlavního odběratele ruské ropy po moři, skupovala levné barely a zvýšila dovoz ruské ropy 16krát ve srovnání s předválečným obdobím. 

Ruská ropa představuje zhruba třetinu celkového dovozu. Pro indické rafinerie, které v posledních týdnech začaly platit za některé nákupy ruské ropy v rublech, část plateb podle obchodních zdrojů provedla Státní banka Indie prostřednictvím svého účtu v Rusku

Pokud nyní uvážíte, že jiné země již obchodují s ropou v jiných měnách (např. Írán) nebo o tom alespoň uvažují (např. Saúdská Arábie a Irák), je také jasné, že americký dolar  hraje v obchodování s ropou stále méně významnou roli.

Pro americkou vládu to ale také znamená, že je stále obtížnější nový dluh financovat zahraničním kapitálem…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Končí Indie a další země s petrodolarem?

  1. kedy pochopite, ze politicki fasisti su proti vlastnym narodom?! Vsade same dokazy, ale radsej verite hluostiam co povie mejnskriiim. Ludia, zabudli pouzivat vlastnu hlavu a rozum, samozrejme cest vynimkam

  2. Rusko a India teraz už obchodujú v národných menách!!! To znamená, že obe krajiny zaviedli zlatý štandard!!! Darebácky štát USA je z kola von, už žiadne výpalné!!! Viete si vôbec predstaviť koľko to bolo ročne? Prehnitý štát USA sa musel topiť vo výpalnom, čo inkasoval od celého sveta. A teraz zrazu trubky vyschnú!!! Ten šok sa na plno prejaví až o rok!!! Ha, ha, ha … Tok US$ za nič sa práve uzatvoril, z Číny, Iránu, Sýrie, Ruska, čiastočne aj z Venezuely, Saudskej Arábie a čo nevidieť sa pridajú aj ostatné štáty OPEC. To bude poriadne bolieť, to vám poviem. RF teraz udrela darebácky štát USA tam kde to najviac bolí.

  3. Zločinecké USA byli jako překupníci, kteří jen vydělávali na práci a obchodech jiných států včetně rabování nerostného bohatství. Teď ale nastávají jiné časy a petrodolarem si brzy můžou brzy vytřít zadek a končí i rabování. A tím pádem strýček Sam bude v řiti. A proto se bude třeba připravit na to, že nějakou dobu budou USA kolem sebe kopat jako chcípající kobyla. A teď s krachujícími americkými bankami to bude ještě hodně zajímavé. Neškodila by občanská válka, aby také ti zmetci poznali na vlastní kůži to, co prováděli a provádějí po celém světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout