Itálie připravuje zákony, které by zakazovaly prodej laboratorního masa

Itálie připravuje zákony, které by zakazovaly prodej laboratorního masa

V laboratoři vyrobené maso má být spolu s hmyzem náhražkou za maso skutečné. Zatímco se tedy postupně likvidují chovy a připravují plány na razantní útlum prodeje masa, které se má v EU do roku 2030 stát luxusní pochoutkou, schvaluje se prodej různých druhů hmyzu a aktuálně je ve schvalovacím procesu i prodej masa laboratorního.

Laboratorní maso se již vyrábí v podobě masa drůbežího a hovězího, další druhy – včetně exotických – se zatím testují. Do výroby umělého hovězího investoval i Bill Gates doufaje, že do budoucna půjde o skvělý zdroj příjmů.

Laboratorní drůbeží maso se zatím testovalo zejména v Asii, kde je již asi dva roky povoleno ke konzumaci. Mezitím se vymýšlí nové způsoby produkce laboratorního masa, včetně jeho výroby na 3D tiskárně.

Již nyní se však objevila varování před masem, které je vyráběno na principu obdobném rakovinnému bujení s tím, že toto maso může při častější konzumaci způsobovat rakovinu.

Pokud by vás zajímalo více o umělém masu, další články k tématu najdete například zde, zde nebo zde.

Tak jak se tedy nedávno v EU schválily k prodeji a lidské konzumaci již 4 druhy hmyzu, tak úplně stejně má být schváleno právě laboratorní maso – a souběžně i další druhy hmyzu.

Italská vláda, která již zákonem reguluje hmyz, se nyní rozhodla laboratorní maso zakázat. Tedy zatímco hmyz bude k prodeji povolen s jasným označením (zakázán je pouze v těstovinách a pizze), tak laboratorní maso bude zcela zakázáno.

 Italská vláda předložila návrh zákona, který zakazuje výrobu a prodej masa pěstovaného v laboratoři. Aby mohl návrh vstoupit v platnost, musí jej nyní přijmout většina Parlamentu.

„Zákaz zachraňuje italský zemědělský a potravinářský průmysl, který má hodnotu 580 bilionů eur“, napsal člen vládní strany „Fratelli d’Italia“ v Poslanecké sněmovně Tommaso Foti na Twitteru. „Vždy budeme bránit naši potravinovou soběstačnost, naše národní společnosti a zdraví našich občanů.“

Iniciativu své strany uvítala i poslankyně strany Augusta Montaruliová. „Jsme hrdí na to, že jsme prvním národem na světě, který zastavil tuto dekadenci,“ řekla.

Návrh zákona je součástí širšího vládního úsilí o posílení italských kulinářských tradic. Návrh je založen „na principu předběžné opatrnosti,“ protože stále neexistují žádné konkrétní vědecké studie o účincích syntetických potravin, uvedl ministr zdravotnictví Orazio Schillaci.

„Chceme chránit zdraví občanů a zachovat dědictví našeho národa, stejně jako naši zemědělskou kulturu, která je založena na středomořské stravě,“ zdůraznil ministr.

Laboratorní maso je založeno na buňkách živých zvířat. V laboratoři jsou tyto buňky zásobovány živinami tak, že rostou v tzv. bioreaktorech a mohou být později zpracovány do konečného produktu.

Zatím v evropských supermarketech není možné koupit žádné kultivované maso. Dvě společnosti v USA (obě financované Gatesem) však v současné době čekají na schválení takového produktu v EU.

Je tedy jen otázkou času, než se laboratorní maso objeví na pultech potravinářských obchodů vedle již schváleného hmyzu…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

One thought on “Itálie připravuje zákony, které by zakazovaly prodej laboratorního masa

  1. Nepochybujem ,že Meloniovej zradná vláda v prípade prijatia tohto zákona celkom určite podľahne zdrvujúcemu tlaku eurofašistov /vyzývať k zabíjaniu zrúd ako Timmermans či Jourová nie je zločin/ a bude nútená ho zrušiť. Nie je to vôbec výmysel, Orbánovi nikdy neprešiel v Bruseli ani jediný „kontroverzný“ /podľa Európskej komisie/ zákon, všetky musel zrušiť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout