Dánové protestují proti zrušení po staletí zavedeného tradičního křesťanského svátku

Dánové protestují proti zrušení po staletí zavedeného tradičního křesťanského svátku

Již před časem padlo v Dánsku rozhodnutí o tom, že v rámci nutnosti zvýšení výdajů na zbrojení bude zrušen tradiční dánský svátek, který se slaví po staletí. O tomto rozhodnutí jste si mohli přečíst již zde.

V té době to dánská premiérka zdůvodnila nutností solidarity s Ukrajinou, kam země ve velkém posílala zbraně, které nyní samozřejmě musí znovu nakoupit (podobně jako ostatní evropské země).

Podle premiérky tak budou v den křesťanského svátku oproti zvyklostem Dánové pracovat a vydělávat na zbraně. Proti rozhodnutí se zvedla vlna nevole a nyní proběhly i první protestní akce.

Vzhledem k tomu, že jde o svátek církevní, tak proti rozhodnutí vlády protestují především tamní církve. Samotné protesty, jichž se účastnily desítky tisíc lidí, pak organizovaly odbory.

Dánové považují zrušení jejich důležitého svátku za další podkopávání tradic již poměrně silně islamizované země.

„Je to významný zásah do tradice národní církve“ chtít zrušit Velký den modliteb v Dánsku. To je názor 11 biskupů země, kteří zaslali společné prohlášení ministryni církve Louise Schack-Elholmové.

Vláda chce v Dánsku zrušit státní svátek, aby mohla financovat nové zdroje pro účast v NATO. Velký modlitební den je křesťanský svátek, který se slaví od roku 1686 a připadá na čtvrtý pátek po Velikonocích.

„Biskupové považují státní svátky za nezbytné jak pro křesťanské kázání, tak pro soudržnost naší společnosti. […] Biskupové proto považují za politováníhodné, že vláda chce zrušit státní svátek. Navíc souvislost mezi zrušením státního svátku a zvýšenými obrannými rozpočty je záhadná,“ uvádí se v prohlášení.

Dánská vláda má v úmyslu splnit cíl výdajů NATO na obranu ve výši 2 % HDP do roku 2030.

„Na druhé straně je na Folketingu a sociálních partnerech, aby rozhodli, které dny volna by měly v Dánsku platit. Přirozeně doufáme, že ustanovení o lidové církvi v Ústavě (§ 4) bude i nadále způsobovat, že stát bude respektovat, že svátky lidové církve jsou spojeny s volnem,“ pokračuje prohlášení.

V neděli 5. února vyšly tisíce lidí v Kodani do ulic, aby protestovaly proti návrhu zákona o zrušení státního svátku za účelem financování zvýšených výdajů na obranu. Byla to největší demonstrace v Dánsku za více než deset let.

Demonstrace byla organizována hlavními odborovými svazy v zemi, kterých se zúčastnilo nejméně 50 000 lidí.

Návrh na zrušení svátku byl předložen v reakci na ukrajinskou válku jako prostředek ke zvýšení daňových příjmů na podporu vyšších výdajů na obranu. Dodatečných 4,5 miliardy dánských korun potřebných pro válečné cíle země, by mohlo pocházet z vyšších daňových příjmů, pokud bude svátek zrušen.

Ekonomové však tomuto návrhu kontrovali poukazem na to, že pracovníci by si jednoduše upravili pracovní dobu. Dánští pracovníci se obecně spoléhají na kolektivní smlouvy mezi sebou a skupinami zaměstnavatelů bez zásahu státu.

Velké demonstrace v Christiansborgu se zúčastnily stovky rozzlobených Dánů až ze severního Jutska.

„Sedí si tam a jsou voleni a myslí si, že mohou rozhodovat o všem, ale prostě zapomínají na obyvatelstvo,“ řekla předsedkyně FH Nordjylland Anna Kirsten Olesen. Řekla, že je rozzuřená, že vláda chce nahradit tradiční svátek Bededag normálním pracovním dnem.

Proto se spolu s dalšími 578 lidmi ze severního Jutska v neděli vydala na dlouhou cestu přes Jutsko, Fyn až do Kodaně. Autobusy z Frederikshavnu, Brønderslevu, Hjallerupu, Aalborgu, Haverslevu a Hobry také přepravovaly protestující do Kodaně.

Kromě skutečných fyzických protestů podepsalo v sobotu asi 460 000 Dánů také petici za zachování Velkého dne modliteb. Předsedkyně FH Nordjylland poukázala na naprostý nedostatek dialogu ze strany vlády.

„Zapomínají nás respektovat a nejednají s námi o těchto věcech,“ dodala.

„Musí zde být také politici, kteří si všimnou, že existuje tolik nepokojů a nedostatek podpory pro jejich návrh na zrušení Velkého dne modliteb,“ poznamenala Anna Kirsten Olesen.

FH Severní Jutsko zastupuje více než 45 odborových svazů v Severním Jutsku, kde má celkem více než 110 000 členů.

Tolik informace z Dánska. Jen připomínám, že Dánsko má pouze asi 5,8 milionů obyvatel (z toho asi 3/4 milionu je již z jiných kultur).  Proto účast více než 50 tisíc lidí na demonstraci  a téměř půlmilionu podpisů v petici jasně ukazují, že Dánům na zachování svátku nebývale záleží…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.9]

One thought on “Dánové protestují proti zrušení po staletí zavedeného tradičního křesťanského svátku

  1. Rovno zrusit cele Vianoce. Vsak to su 3 dni ktore sa nepremrhaju na obzerstvo ale pekne sa bude pracovat pre voinovu masineriu. AKo to povedal Hitler po prehratom Stalingrade? Slbujem vam totalnu vojnu! Davam vam totalnu vojnu! A sala plna slnieckarov mu s nadsenim tlieskala. O dva roky vacsina z tych nadsencov totalnej vojny bola mrtva a cele Nemecko totalne znicene.
    Toto teraz mi pride obdobna totalna vojna, len tomu davaju eufemistickejsi nazov a prebieha tak nejak hybridnejsie, menej okato,ale obavam sa ze je vysledok bude rovnaky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout