Norsko: Nejméně dva mrtví a 19 zraněných při střelbě v gay baru v Oslu – AKTUALIZACE

Norsko: Nejméně dva mrtví a 19 zraněných při střelbě v gay baru v Oslu – AKTUALIZACE

K útoku došlo v gay baru v noci na dnešek, ovšem informace o původu pachatele nejsou uvedeny, což samozřejmě přináší další otázky.

Co se tedy před pouhými několika hodinami v Oslu přihodilo?

Dva lidé byli  zabiti po střelbě před gay barem London pub a Per v Hjørnet v centru Osla. Krátce po incidentu byla v blízkosti místa činu zatčena osoba.

V krátké době bylo vypáleno několik výstřelů. Svědci říkají, že lidé z oblasti utíkali v panice. Místo je oblíbené u gay komunity v Oslu.

Vedoucí pracovní skupiny Tore Barstad říká, že byli o incidentu informováni v 01:14, a že o pět minut později, v 01:19, byl pachatel zatčen.

Vidar Pedersen, provozní manažer policejního okrsku Oslo, uvedl, že v důsledku střelby bylo zraněno 14 lidí. Univerzitní nemocnice v Oslu hlásí 19 zraněných lidí, kteří byli posláni do nemocnice nebo na pohotovost.
Ve 3:15 Barstad říká, že policie předpokládá, že existuje pouze jeden pachatel.

Pachatel byl vyzbrojen tím, co označují jako zbraně s přitěžujícími okolnostmi, ale podle policie nebyly během zatčení vypáleny žádné výstřely. Později policie oznámí, že pachatel použil dvě zbraně.

zatčení pachatele údajně přispělo několik soukromých osob.

„Někteří lidé vynaložili hrdinské úsilí, aby získali kontrolu nad pachatelem,“ říká Barstad.

Průběh událostí je v současné době nejasný, ale vedoucí pracovní skupiny uvedl, že si vytvořili obraz toho, co se stalo.

„Měli jsme dohromady 40 svědků,“ říká.

VG mluvil se dvěma hosty, kteří seděli v  pivní zahrádce na rohu. Říkají se, že pachatel  nejprve přišel k nim a střílel na lidi, než šel směrem ke gay baru „London pub“.

Zpočátku si mysleli, že to jsou petardy nebo nějaká jiná slavnostní střelba spojená s oslavami pride, ale když viděli pachatele, uvědomili si vážnost.

„Normálně popravoval lidi,“ říká jeden z nich.

Svědek řekl, že lidé v okolí byli postřeleni nebo zastřeleni, pak se vrhl na zem.

„Řekl jsem tam jedné ženě: Nedýchej, hraj si na mrtvou.“

Další svědek řekl, že lidé také utrpěli řezná zranění ze skleněných stěn a oken, které byly zničeny výstřely.

„Lidé se vrhali do úkrytu, utíkali dovnitř nebo ven, kam jen mohli,“ říká.

Jeden z hostů, který byl uvnitř gay baru, popisuje, jak slyšel výstřely. Křičel, že co nejvíce lidí se musí dostat ven. Když se dozvěděl, že dva z nich byli prohlášeni za mrtvé, rozplakal se.

Další host, se kterým VG mluvil, říká, že personál požádal všechny hosty, aby si lehli, poté, co slyšeli výstřely venku.

„Zůstali jsme tam, dokud neprošla policie dveřmi. Můj přítel poskytl první pomoc jednomu ze zraněných,“ řekl.

Další svědek dorazil do nočního klubu, když se situace stala neklidnou.

„Někdo křičel: „Střílejí, přestaňte pít, jděte ven,“ říká Jarl Ovesen.

Ovesen řekl VG, že byli evakuováni nouzovým východem, a že viděl několik lidí ležících na zemi uvnitř, v přízemí, ale že střelba se zřejmě odehrála venku.

V aktualizaci kolem 4:31 policie uvedla, že domovní prohlídky byly provedeny na různých adresách.

„Byly provedeny různé výslechy, které, jak doufáme, mohou vrhnout světlo na případ,“ říká policie. Policie také tvrdí, že to zatím nedefinovala jako teroristický incident a ani nesdělila, co je motivem pachatele.

Jak tedy sami vidíte, tak kolem identity pachatele se mlží, stejně jako kolem motivu. Informace o tom, že došlo k dalším domovním prohlídkám a fakt, že se útok zaměřil na „zónu LGBTQI“, dává tušit, že se nejednalo o náhodný výběr místa útoku. Všichni velmi dobře víme, kde se běžně vůči této komunitě praktikuje dokonce i trest smrti.

Samozřejmě nechci spekulovat, nicméně nepředpokládám, že bych byla až tak daleko od pravdy. Případ budu samozřejmě sledovat i nadále a jakmile se objeví jakákoli aktualizace, ihned ji zde zveřejním…

AKTUALIZACE: Norské zdroje již potvrzují, že se jednalo o terorismus, přičemž útočníkem byl 42letý muž a samozřejmě muslim, neboť jde o Íránce, kterému však již stihli dát norské občanství. Již dříve byl odsouzen za útok s přitěžujícími okolnostmi a prodej drog. V roce 1999 se podílel na pobodání v nočním klubu, tehdy dostal trest deset měsíců vězení.
zadržený Íránec, obdivovatel ISIS
Odvolací soud však vzal v úvahu mužův nízký věk a také poukázal na jeho „zjevné problémy duševního zdraví“. Zdá se tedy velmi pravděpodobné, že tento tehdejší verdikt bude opět využit i v tomto případě a Íránec bude další z dlouhé řady „psychicky nemocných“ mohamedánů, kteří prozatím v Evropě útočili.
Íránec byl samozřejmě i sympatizantem ISIS, s čímž se nikdy netajil a k podobné organizaci se hlásil i v Norsku.
Konečný počet zraněných je 21, zatím jsou stále dva mrtví, někteří zranění jsou však v kritickém stavu.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Norsko: Nejméně dva mrtví a 19 zraněných při střelbě v gay baru v Oslu – AKTUALIZACE

  1. Dalsi dobra zprava. Staty EU trpi podfonancovanim bezpecnostnich slozek a tak podle prislovi, cim vice sebevrahu tim mene sebevrahu, bychm meli postupovat v levnem zpusobu zajiisteni bezpecnosti pro Evropske obyvatele. tzn. streelby, kradeze a jine utoky uskutecnene na uricte socialni skupine, nebudou v kompetenci policejnich slozek.
    tzn. porezou se cikani, negri, homousi nebo se postrili a nakazi STD. Pak Evropane nebudou platit policejni slozky ani lekarske osetreni na reseni techto cinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout