Švédsko a Finsko si podají v polovině května společnou přihlášku do NATO

Švédsko a Finsko si podají v polovině května společnou přihlášku do NATO

Jeden z hlavních cílů války na Ukrajině byl dosažen – další neutrální země se hlásí do NATO. Ve skutečnosti je to však tak, že obě severské země již dávno s NATO spolupracují. Švédští vojáci se účastní většiny okupačních misí NATO, včetně posledních v Afghánistánu nebo Mali. Ve skutečnosti tak jde jen o formalitu, což ostatně tuší zřejmě i Rusko, které pochopitelně přijalo oznámení obou zemí s nevolí.

Původně mělo podat přihlášku Finsko asi před týdnem. Od tohoto úmyslu právě na žádost Švédska, které chce vše koordinovat společně s Finskem, nakonec odstoupilo. Obě země se tak po setkání jejich premiérek dohodly na koordinovaném jednání.

Je jisté, že Rusko bude i tento krok, podobně, jako kandidaturu Ukrajiny do NATO, považovat za další provokaci. Již dávno jsou ostatně porušovány dohody ze začátku 90. let o nerozšiřování NATO dál na východ od Německa. Rusko tak bude zřejmě bezprostředně již takřka ze všech stran obklopeno americkými základnami, což uvolnění napětí a míru nijak nepřispěje. Ostatně, co by asi dělali Američané, kdyby si Rusko postavilo základny v Mexiku?

Již v polovině května budou Švédsko a Finsko žádat o členství v NATO. Švédské vládní zdroje zprávy potvrdily.

Byla to švédská vláda, která požádala Finsko, aby obě sousední země předložily své žádosti o vstup do NATO současně.

Mělo by se tak stát během 20. týdne, tedy někdy mezi 16. a 22. květnem. Finský prezident Sauli Niinistö má návštěvu Švédska naplánovanou na 17. až 18. května.

Podle švédských vládních zdrojů pro Expressen jsou tyto informace správné.

Švédsko a Finsko také údajně obdržely „konkrétní sliby“ ochrany od Velké Británie a USA během procesu podávání žádostí.

V Evropě tak budou zbývat jen dvě neutrální země – Rakousko a Švýcarsko. V obou uvedených zemích je příliš velký odpor proti vstupu do NATO, takže zatím zřejmě nebudou „ve hře.“ Přesto však minimálně Rakousko dělá soustavně kroky, které se rozhodně s jejich deklarovanou neutralitou příliš neslučují…

Biden věděl už před 25 lety, co bude znamenat rozšiřování NATO na východ:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Švédsko a Finsko si podají v polovině května společnou přihlášku do NATO

  1. i ked ma rusko atomovky a preto zdovodnovalo neumiestnovanie zakladni v amerike, tak myslim ze to uz dlho platit nebude a venezuela a spol. budu coskoro podpisovat dohody o vojenskej spolupraci. rusko tak postavi amikov do laty a vsetko sa zase bude blizit k studenej vojne, len preto lebo umierajuce americke imperium nie je ochotne si priznat ze upada a blizi sa jeho koniec a nepojde dolu bez boja, aj za cenu atomovej vojny. a sprosta europa, namieto toho aby mala najlepsie mozne vztahy s priamim susedom ktory jej dodava drvivu vecisnu nerastnych surovin, tak vymysla picoviny a pripaja sa k amikom ktory su na druhej strane zemegule. proste tu logika nie je ziadna, ide iba o americke penize a vplyv stale. a doplatia na to iba bezni ludia.

    1. tento krat sa vsak k rusku pripoji cina, india, blizky vychod a podobne. iracania stale nezabudli amikom zabitie ich generala. nebudem prekvapeny ak by nastupili teroristicke uroky v usa pripadne zaskodnictvo a veci sa eskalovali.

  2. Fínsky národ nie je o nič menej fašistický a iredentistický než vzdialene príbuzní Maďari. Tiež sa nezmieril s výsledkom II. svetovej vojny a rád by ukradol Rusku územia, o ktoré prišiel v minulom storočí v dvoch lokálnych konfliktoch. Fíni si dodnes ctia Mannerheima tak ako Maďari Horthyho. Navyše tam prakticky nikto nevie po anglicky /neverte údaju z Wikipedie,že 90 percent/ a jazykový purizmus a nacionalizmus – aj voči Švédom – dosahuje až obludné rozmery. O Švédsku, ktoré od roku 1814 neviedlo žiadnu vojnu, nemá zmysel sa ani vyjadrovať,tento druhý najneľudskejší režimsveta /po Saudskej Arábii, štedrom odberateľovi jeho zbraní / už nikdy nikto nezachráni.

  3. to si fakt tie dve dve blbky myslia, že amíci budú za nich bojovať a nasadzovať životy? svatá prostoto, švédska blbka si nedokáže ani udržať poriadok v tom svojom chalifáte a fínska sa dokáže leda tak pretŕčať so striebornou kabelkou ináč má nasrané v hlave…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout