Ve Francii pokračuje největší proces v novodobých dějinách země, před soudem stanula matka vraha z Bataclanu

Ve Francii pokračuje největší proces v novodobých dějinách země, před soudem stanula matka vraha z Bataclanu

Už od loňského podzimu probíhá soud s viníky pařížských útoků, k nimž došlo 13. listopadu 2015. Tehdy vraždila skupina islámských teroristů na různých místech Paříže, k největšímu masakru pak došlo v hudebním klubu Bataclan.

Postupně zde přináším zajímavé momenty soudu, před nímž již stanul jediný přeživší džihádista z těch, kteří se útoků účastnili, Salah Abdeslam. Postupně vypovídají i přeživší oběti řádění teroristů, svědci a také komplici útočníků, kteří sice nebyli přímo při útocích, ale pomohli je naplánovat, podpořili je finančně, dodávkami zbraní či jiným způsobem. Jedná se samozřejmě do značné míry také o příbuzné džihádistů, kteří většinou jejich vraždění plně podporovali.

Matka jednoho ze tří teroristů z Bataclanu byla v pátek souzena za to, že svému synovi, když byl v Sýrii, poslala více než 13 000 eur. Byly pro ni požadovány čtyři roky vězení, z toho tři podmíněně.

Fatima Hajji to nepopírá. Ano, poslala peníze svému synovi Fouedovi Mohamed-Aggadovi, když byl v Sýrii. Dokonce sedmkrát, než se v létě 2015 vrátil do Francie, aby se zúčastnil útoků 13. listopadu v rámci komanda, které rozsévalo teror v Bataclanu . „Ale tyto peníze nebyly na financování Islámského státu ani na džihád,“ ujišťovala padesátnice v dlouhé džínové tunice a černém závoji u pařížského trestního soudu. „Bylo to jen pro mého syna, jeho manželku a jejich budoucí dítě,“ tvrdí žena, která byla tento pátek souzena za financování teroristů.

Její dva synové, Karim a Foued, se v polovině prosince 2013 vydali na cestu do Sýrie s tuctem dalších mladých mužů ze Štrasburku. Zatímco její syn Karim tam zůstal jen čtyři měsíce – v současnosti si odpykává trest za teroristické zločinné spolčení – tehdy 21letý Foued nevyjádřil přání vrátit se, naopak přivedl do chalífátu svou přítelkyni, která se stala jeho ženou.

Při sedmi příležitostech, mezi říjnem 2014 a srpnem 2015, poslala Fatima Hajji Fouedovi peníze, celkem 13 000 eur. Některé čístky se pohybují kolem 400 nebo 500 eur, jiné dosahují několika tisíc eur. 7 700 eur v říjnu 2014, 4 500 eur v lednu 2015.

V březnu 2015 ji její snacha informovala, že se Foued připravuje na provedení mučednické operace v Mosulu. Zásilky přesto pokračovaly, nejdříve balík a v polovině června nová poukázka. „Můj syn, byl v nouzi, nemohla jsem ho opustit,“ trvá na svém. Falešně, opáčí předseda soudu: jako bojovník dostával její syn plat a byl ubytován. Především jí  přečetl rozhovor, ve kterém vypráví, že na videu viděla Fouedovu kuchyni přeplněnou Pepsi, chipsy a jinými pochutinami.

Byla si Fatima Hajji vědoma toho, že pomáhá financovat teroristickou organizaci? Věděla, že pokaždé, když poslala peníze „sběratelům“, ti si ponechali mezi 5 a 10 % určenými pro teroristickou organizaci? Samozřejmě si toho vědoma byla a dokládají to i důkazy.

„Nikdy mi neřekli, že je zakázáno posílat peníze mému synovi,“ přísahá. „Jako všichni rodiče jsem synovi pouze pomáhala naplňovat jeho potřeby.“ Přesto její dcera v policejní vazbě řekla, že se její matka chlubila tím, že poslala peníze do Sýrie, a to navzdory nezákonnosti této praxe.

A co stažení dvou videí Islámského státu v lednu 2021? „Bylo to proto, abych porozuměla jejich propagandě,“ ujišťuje matka teroristy, zatímco přísahá, že se na ně nepodívala.

Žalobce kritizoval falešnou naivitu obžalované, která dokonale znala povahu činností svého syna, proto požadoval čtyři roky vězení, z nichž tři byly podmíněně odloženy, a také pokutu 5000 eur. Fatima Hajji trvala na tom, že kladla lásku k synovi nade vše.

Verdikt by měl být vynesen ve středu 9. března.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Ve Francii pokračuje největší proces v novodobých dějinách země, před soudem stanula matka vraha z Bataclanu

  1. OSN chce zaplatit Tálibánu přes 134 milionů za ochranu svých lidí a budov
    Jsou prý na pokraji bankrotu, ale mnoho peněz končí v kapsách teroristů. Podle studie jen Evropská unie schválila za posledních deset let granty ve výši 45 milionů dolarů neziskovým organizacím napojených na Lidovou frontu pro osvobození Palestiny. Tedy organizaci, kterou samotná EU a USA označují za teroristickou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout