OPEC varuje EU před zákazem dovozu ruské ropy

OPEC varuje EU před zákazem dovozu ruské ropy

Drahá ropa znamená zdražení veškerého spotřebního zboží, neboť prodej jakéhokoli zboží je závislý na dopravě. Je-li tedy drahá ropa, pak musíme počítat i se zdražením prakticky všeho, včetně potravin. To si zřejmě neuvědomují ti, kdo podporují sankce, jejichž dopady budou nejhorší právě pro Evropu. Rusko si náhradní odbyt najde (což se již děje), ale Evropa levnější ropu nesežene…

Hlavní členové OPEC, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, se rozhodli posílit své vztahy s Moskvou, protože jejich vztahy se Západem nadále oslabují.

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) varovali EU, že pokud by evropská aliance prosadila navrhovaný zákaz dovozu ropy z Ruska, trhy by zaznamenaly masivní cenové skoky nad rámec již zaznamenaného nárůstu.

Od zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině minulý měsíc vzrostly ceny ropy na nejvyšší úroveň od roku 2008, což je situace zhoršená tvrdými ekonomickými sankcemi uvalenými na Moskvu.

Varování bylo údajně vydáno během setkání 16. března mezi představiteli OPEC, včetně generálního tajemníka Mohammada Barkinda a komisaře EU pro energetiku Kadri Simsona.

Podle zdroje OPEC, který hovořil s agenturou Reuters, byly obavy EU skupině velmi jasné. „Jsou velmi dobře informovaní,“ řekl zdroj.

„OPEC představil svou analýzu situace na trhu s ropou a informoval nás o svých plánech, pokud jde o produkci ropy,“ uvedl v reakci na tuto zprávu úředník EU.

Začátkem tohoto měsíce se Washington i Londýn pokusily vyvinout tlak na Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, aby zvýšily svou produkci ropy, aby snížily raketově rostoucí ceny pohonných hmot.

Oba pokusy však selhaly, protože Rijád a Abú Dhabí daly Západu jasně najevo, že chtějí zachovat produkční kvótu dohodnutou OPEC+.

Rusko je spojencem OPEC a spolupředsedá skupině OPEC+, která od roku 2017 spolupracuje na dodávkách ropy na podporu ropných trhů.

V další vzdorovité reakci na požadavky Západu cestoval ministr zahraničí SAR Sheikh Abdullah bin Zayed al Nahyan 17. března do Moskvy, aby posílil energetickou spolupráci mezi Abú Dhabí a Moskvou.

Cesta přišla jen den poté, co britský premiér nedokázal přesvědčit členy OPEC, aby zvýšili produkci.

Pokud jde o Saúdskou Arábii, království v minulosti vyjádřilo ochotu snížit investice v USA a dokonce vyjádřilo myšlenku prodeje ropy do Číny za použití čínského jüanu namísto amerického dolaru.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “OPEC varuje EU před zákazem dovozu ruské ropy

  1. Johnson má za ušima.
    Ropní monarchové by měli zvýšit produkci a snížit ceny. 😃
    Když je po něčem větší poptávka , tak vždycky jdou obchodníci s cenou dolů. Jsou to filantropové. 😀

  2. Ono to zas až tak jednoduché pro Yankees a Ojro Jůůůůůnii nebude jak si představovali, ty doby kdy Yankees jen a pouze diktovala jsou v nenávratnu zaplať Pánbů. Jen chci vidět odkud budou Yankees dodávat plin v patřičném množství do Ojro Jůůůůůůnie, nejsem žádný mladík ale věřím že se ještě nějaké té legrace dožiji. Věřím tomu, že ta zaprodaná pakáž bude lidmi donucena k tomu aby lezla po kolenou a s prosíkem k Rusům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout