Etiopie zahájila trestní vyšetřování šéfa WHO Tedrose

Etiopie zahájila trestní vyšetřování šéfa WHO Tedrose

Již v minulosti byl Tedros členem zločinecké vlády, která byla obviňována mimo jiné z korupce a genocidy. Přesto (nebo možná právě proto) byl poté instalován na post šéfa WHO.

Nyní  tento etiopský politik na svém postu pokračuje již druhé období. WHO je v podstatě soukromá instituce, vysoce nedemokratická (nikdo v této organizaci nebyl zvolen lidmi), ale přesto má získat nevídaný vliv.

V situaci, kdy se blíží schválení změn Mezinárodních zdravotních předpisů a pandemické smlouvy, bude možná nutné vyměnit zločince Tedrose za jiného…

Mezinárodní pověst generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse už nějakou dobu není zcela „bezchybná.“

Ve své domovské zemi Etiopii je dlouhodobě obviňován z nezákonné činnosti jako člen vlády.

V Tedrosově domovské zemi Etiopii bylo nyní zahájeno trestní vyšetřování.

Jednou ze zajímavých věcí na tom je, že Etiopie se nedávno připojila k BRICS poté, co byla dlouhou dobu aspirantem na členství (oficiálně se stane členem na počátku příštího roku).

Bloomberg měl možnost prohlédnout si dokumenty ukazující, že trestní vyšetřování podle všeho zahájila etiopská vláda a také nositel Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed, PhD, předseda vlády, proti řediteli Světové zdravotnické organizace Tedrosu Ghebreyesusovi, PhD.

Abiy Ahmed Ali je předsedou vlády od dubna 2018 a v roce 2019 mu byla udělena Nobelova cena míru zejména za politiku usmíření se severním sousedem Eritreou.

Před opětovným jmenováním Ghebreyesuse v roce 2022 proti němu vláda vznesla obvinění ze sexuálního zneužívání a zpronevěry.

Konflikt pramení z Ghebreyesovy příslušnosti k Tigray People’s Liberation Front, která zemi dříve vládla, uvádí Bloomberg

V roce 2020 vypukla válka a zabila statisíce lidí.

Dosud nebyla vznesena žádná obvinění, ale dokumenty zahrnují bankovní výpisy, ručně psané svědecké výpovědi a e-maily mezi vyšetřovateli, svědky a bankami. 

Tyto důkazy byly zaslány soudním úředníkům a federální policii.

Obvinění, která Ghebreyesus vehementně popírá, zahrnují nezákonné pořizování testovacích souprav na HIV a epidemické léky, obohacování se prostřednictvím smluv ministerstva zdravotnictví a agentury pro zásobování léčiv, včetně přijímání úplatků a obtěžování a znásilňování žen.

Bloomberg uvádí , že zatím neexistují žádné důkazy na podporu těchto tvrzení, a že vládní zpravodajské služby si vyžádaly finanční podrobnosti a bankovní výpisy od Ghebreyesuse, jeho rodiny a představitelů Tigraye.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout