Sniper o katastrofální situaci na frontě

Sniper o katastrofální situaci na frontě

Objevila se další výpověď odstřelovače, který se účastnil bojů na Ukrajině. Ve výpovědi přináší informace přímo z bojiště, zřejmě nezatížené propagandou, neboť svoji vlastní stranu líčí jako tu, která ztrácí.

Zkušený ukrajinský odstřelovač bojující v oblasti Bachmutu poskytl politologovi Juriji Romenkovi podrobný rozhovor, který ve středu odvysílal jeho kanál Telegram .

Bojovník, který měl při rozhovoru masku a byl identifikován s fiktivním jménem Konstantin Pušinskij (jeho skutečné křestní jméno je Andrej a bojové jméno Ded), učinil řadu mimořádných prohlášení o situaci na frontě, stavu ukrajinské armády a  dovolil si předpovědět, jak válka dopadne.

Deník Strana shrnul diskuzi, ze které jsme čerpali informace pro následující materiál.

Staří a nemocní jsou posláni do pekla

Mobilizace je podle odstřelovače špatná. Na frontu jsou posíláni zcela netrénovaní rekruti, často starší 50 let a nemocní. Velitelé navíc těmto nevycvičeným rekrutům nařizují bojovat na frontě, aniž by jim dali pár dní výcviku.

Bojovník uvedl, že z rekrutů, kteří byli nedávno posláni do Bachmutu, bylo „nejmladšímu“ 52 let. Mnoho dalších trpělo nemocemi, jako je tuberkulóza, hepatitida nebo cukrovka.

Tito muži byli mobilizováni, strávili noc na policejní stanici a další den byli posláni do Bachmutu.

Mnozí z nich po své první bojové zkušenosti, ve které „viděli peklo na vlastní oči,“ napsali prohlášení, že odmítají pokračovat v boji bez obav z možných následků.

Takové prohlášení nemá žádné trestněprávní důsledky, protože se nejedná o dezerci. Pak musel být převeden do podpůrné společnosti a sniper řekl, že brzy budou „tisíce“ takových, kteří budou v podpůrné společnosti.

Zmínil se také o zákazu cest do zahraničí a řekl, že „tvrdá mobilizace“ není předpokladem vítězství, protože „válku s Ruskem nikdy nevyhrajeme početní převahou.“

Žádná rotace vpředu

Stíhač řekl, že to byly stejné brigády, které bojovaly nepřetržitě a muži nebyli staženi z fronty po dobu šesti měsíců nebo déle, aby se zotavili.

Podle západních pravidel nesmějí na frontě zůstat déle než tři měsíce.

S odkazem na oficiální čísla se bojovník diví, proč v ukrajinské armádě bojuje na frontě jen 300 000 vojáků z milionu.

Duch Stalingradu

Odstřelovač tvrdí, že mnoho vysokých ukrajinských velitelů se pokouší vytvořit „mini-Stalingrad“ držením pozic za každou cenu a zahájením frontálních útoků proti silně posíleným ruským pozicím.

Vypráví, jak byla jeho jednotka použita proti Rusům, kteří zaujali pozice ve vysokých budovách v Bachmutu. Odstřelovač se svými tanky musel překonat sedm kilometrů otevřeného terénu.

Ukrajinští vojáci musí často urazit takové vzdálenosti za pár dní, ozbrojeni pouze ručními zbraněmi a samopalem.

Důvod: Špatné vybavení a byrokracie značně ztěžují přidělování tanků, obrněných transportérů nebo minometů pro operaci. Odstřelovač říká, že byrokracie je tak velká, že ukrajinská velení jsou přezdívána „Ukrajinská dělostřelecká armáda.“

„Když je zařízení zničeno, je třeba napsat a odeslat asi dvě stě zpráv, každou ve čtyřnásobných kopiích. Za jednoho mrtvého se vyplní dvě.“

Akutní je také nedostatek střeliva do ručních palných zbraní.

Rusové se rychle učí

„Zpočátku Rusové častěji útočili zepředu a utrpěli vysoké ztráty,“ říká odstřelovač. Nyní útočí ve skupinách po šesti až dvanácti mužích.

„Naučili se to. Už se začali přizpůsobovat našemu způsobu boje. Náš způsob boje je docela efektivní. Alespoň býval. Ale teď jsme uvízli. Přitom mají více mužů než my, mají více tanků, dělostřelectva, houfnic, děl a tak dále.

Rusové navíc rozházeli logistiku. Například pomocí čtyřkolek poskytují jednotkám jídlo a munici.“

„Nikdo na ně neplýtvá granáty. Jedou rychle, vykládají a vracejí se. Viděli jsme, že odvádějí dobrou práci, a začali jsme kupovat nové čtyřkolky.“

Odstřelovač také říká, že Rusové začali používat taktiku z války ve Vietnamu. Kopou v lese úkryty pro dva nebo tři muže, aby se schovali pod kořeny stromů.

Když se přiblíží ukrajinští stormtroopeři, Rusové se „schovají pod kořeny“ a volají své kamarády, aby je ostřelovali z minometů.

Ukrajinští vojáci utrpěli těžké ztráty, zatímco Rusové, kteří se schovávají pod kořeny, zůstávají nezraněni.

Pak vylezou z úkrytu a začnou kulomety kosit přeživší Ukrajince.

„Rusové mají ještě více dronů než my,“ dodává odstřelovač včetně Orlanů, které jsou velmi účinné. „Nevidíte je, neslyšíte je – pouze v noci ve světlech reflektorů. Dělají vynikající výchovnou práci a dávají jasné pokyny.“

Zdá se, že Rusko je spokojeno s tím, co má.

„Ded“ naznačuje, že se Rusové záměrně drží zpátky.

„Předpokládejme, že 30 raket poletí na Kyjev a my je sestřelíme. Ale co když na Kyjev za jeden den poletí 500 raket? Nebo 500 dronů ze všech stran najednou? Pak by byla situace, mírně řečeno, trochu jiná… Takže (Rusové) mohli dělat spoustu věcí, ale nedělají.“

Ukrajinský odstřelovač se přiklání k názoru, že Rusové nechtějí postoupit za současnou frontovou linii. Vidí v tom šanci ukončit válku.

Korejský scénář

Ostřelovač tvrdí, že ukrajinská armáda by souhlasila se zmrazením konfliktu ve stylu korejské války: znamenalo by to příměří  podél frontové linie.

„Vítězství musí vycházet z cílů, které si Putin stanovil. Bylo Putinovým cílem dobýt území? Tomu nevěřím. Cílem bylo zničit státnost Ukrajiny, aby Ukrajina přestala existovat.“

A sniper dodává:

„Ukrajinu ale neztratíme. Teoreticky můžeme ztratit části některých území – na to je třeba být připraveni – ale svou státnost jako země neztratíme. Nemyslím si, že to armáda nechápe. Nemyslím si, že by armáda šla do Kyjeva s takovou perspektivou, aby svrhla vládu.“

Ded byl velmi skeptický, že Ukrajina bude schopna získat zpět ztracená území:

„Nevidím nejmenší šanci vrátit se nejen k hranicím z roku 1991, ale dokonce i k těm z 24. února 2022 (datum invaze)“.

Myšlenka korejského scénáře pro Ukrajinu není nová: vyslovil ji mimo jiné Zelenského bývalý poradce, vlivný Arestovič…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 35 Průměrně: 5]

7 thoughts on “Sniper o katastrofální situaci na frontě

  1. tohle je opravdu strašné, posílat do bojů nevycvičené starší občany, kteří v postatě odchází na velmi rizikové pozice. Tady už se nedá ani hovořit o vlastenecké boji proti uchvatitelům, ale o vědomém posíláni lidí na jistou smrt. Vypadá to, že komik má eminentní zájem aby na Ukrajině zmizela mladá a střední generace lidí ze země. Jakoby tuhle zemi chystal vědomě pro někoho jiného – jiné budoucí obyvatele. Opravdu děsivé.

    1. tak Ukrajina přestane exstovat to už nějakou dobu víme jednu část si vezme Rusko další Polsko aby konečně mohlo vzniknout to VelkoPolsko jak si Polská vláda dlouhodobě přeje a možná nějaká část přibude i Madarsku s Ukrajinou jako státem se do budoucna nepočítá

      1. Žiadne Poľsko, žiadne Maďarsko, Rusi sa nebudú deliť o ukruinu s nikým!!! po ukončení bojov na ukruine sa budú triasť mopslíci z pobaltia aj vy Česi z usáckeho Protektorátu my Slováci sa budeme tešiť a chytať progresívne hovädá čapútovskú zmiju, naďovskú sviňu, šimečkovskú opicu, je ich dosť….

  2. Prosím Slovanku ,aby na budúci týždeň pripravila a uverejnila článok o ukrajinskej hrozbe pre ČR /a SR/. Lebo zločiny v Plzni a najnovšie v Prahe-Hostivaři nemožno podceňovať – ich počet bude bezpochyby narastať. Je nesporné aj to, že Fialova mafia chráni ukrošských votrelcov a o politicky korektných vyjadreniach kadejakých hovorcov som už tiež počul. U nás je to podobne, od Ukrajincov ani na Slovensku nikto nechce, aby napr. dodržiavali dopravné predpisy, živili sa poctivo /je to skôr výnimka/ či sa ich deti dobre učili. A obávam sa ich zločinov aj na území Slovenska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout