Prigožin objasňuje, že v Bachmutu dosahují zisků pouze jeho síly (videa)

Prigožin objasňuje, že v Bachmutu dosahují zisků pouze jeho síly (videa)

Jistě jste již zaznamenali, že šéf skupiny Wagner se nedávno ozval s tím, že nemají dostatek munice (což mělo být údajně záhy velmi rychle napraveno), ale také již nějakou dobu tvrdí, že úspěšný postup z ruské strany zaznamenává jen jeho skupina.

Je samozřejmě obtížné ověřit jaká je skutečnost – a hovoří se i o tom, že může jít o taktiku, jak vytvořit dojem, že jsou ruské síly oslabené tím, že mezi armádou a žoldnéřskou skupinou dochází k rozporům.

Vše může být skutečné, ale také divadlo. Níže se na to podíváme jak z pohledu západních, tak ruských zdrojů, které se však tentokrát docela shodují.

Šéf Wagneru Jevgenij Prigožin v sobotu v audiozáznamu objasnil, že navzdory tomu, že pravidelné ruské síly „ustoupily“ z částí severu Bachmutu (podle jeho slov), jeho vlastní bojovníci Wagner stále postupují.

Zdá se tedy, že jeho boj o moc s vojenským velením a ministerstvem obrany pokračuje, protože trvá na svém kontroverzním příběhu, že je to pouze jeho společnost, která vede zisky a zapojuje se do těžkých bojů (podobných bitvě o Soledar).

Prigožin zdůraznil, že Wagner dnes pokročil a že Ukrajina kontroluje pouze 1 kilometr čtvereční v Bahmutu a zůstává pod kontrolou pouhých 29 vysokých budov.

Mezitím TASS citoval šéfa elitní ruské jednotky, který řekl, že k zesílení ukrajinského angažmá došlo pouze na některých částech frontových linií:

Velitel komanda Achmat a zástupce velitele 2. armádního sboru Apty Alaudinov v sobotu řekl, že ukrajinské jednotky zvýšily svou aktivitu pouze v některých úsecích linie.

Dříve Jan Gagin, poradce úřadujícího šéfa DLR Denise Pušilina, oznámil, že ukrajinské jednotky se staly aktivnějšími v celé linii bojového nasazení.

„Ukrajinské jednotky se staly aktivními ne po celé linii bojového střetnutí, pouze v určitých částech a přesto se situace výrazně nezměnila,“ řekl Alaudinov agentuře TASS.

„Situace v našem sektoru je zcela pod kontrolou,“ dodal.

Den předtím ministerstvo obrany přiznalo určitý stupeň ústupu v omezených sektorech na severu města. Prigožin popsal pravidelné síly jako prchající, což Kreml popřel.

Krátce poté, co byla v sobotu brzy ráno hlášena havárie ruského vojenského vrtulníku v oblasti poblíž ukrajinských hranic, byla hlášena druhá havárie letadla, v okamžiku pokračujících obecných špatných zpráv pro Moskvu souvisejících s válkou na Ukrajině. Poté bylo hlášeno i třetí sestřelení letadla – vše během několika hodin.

Stíhačka Su-34 se zřítila v Brjanské oblasti v Rusku poblíž ukrajinských hranic, několik minut po zprávách, že v oblasti spadl také neidentifikovaný vrtulník, informovala v sobotu tisková agentura TASS s odvoláním na zdroje,“ informují státní média.

Podrobnosti o obětech nebyly původně odhaleny, ale obrázky a video kolující na sociálních médiích ukazují to, co vypadá jako místo havárie, včetně ocasu letadla a hořícího motoru.

K havárii letadla údajně došlo poblíž vesnice Istrovka severně od ukrajinských hranic a neoficiální vojenské kanály na internetu tvrdí, že pilot a navigátor zahynuli.

Jen několik hodin předtím, než se objevily zprávy o havárii letadla, začal ruský vrtulník Mi-8 hořet a havaroval. Mohl být sestřelen.  Newsweek mezitím naznačuje, že ve stejném časovém rámci havarovaly celkem dvě helikoptéry, a uvádí, že

Bojový letoun Su-34 a vrtulník Mi-8 byly sestřeleny v sobotu, podle ruské státní tiskové agentury TASS.

Ruský internetový zpravodajský kanál Mash zveřejnil na Telegramu, že ve stejné oblasti se v sobotu zřítil další vrtulník Mi-8 a bojový letoun Su-35.

Existují také rostoucí spekulace, že vzhledem k tomu, že ve stejné oblasti spadlo více letadel, mohlo to být z ukrajinského útoku na letadlo:

Informovala o tom i ruská média Readovka, která uvedla: „Ozbrojené síly Ukrajiny sestřelily dva vrtulníky a stíhací bombardéry. Naši piloti byli přepadeni ze zálohy a mluvíme o pečlivě naplánované operaci.“ 

Den předtím, v pátek, se během cvičného letu na Krymu zřítil vojenský vrtulník Mi-28,  přičemž ministerstvo obrany potvrdilo, že zahynuli dva piloti.

TASS citoval představitele obrany, kteří popsali: „V 15:42 (moskevského času) 12. května 2023 se vrtulník Mi-28 zřítil během svého plánovaného cvičného letu v okrese Džankoj v Republice Krym. Vrtulník provedl svůj let bez nákladu munice. Na zemi není žádná destrukce. Oba piloti zahynuli.“

Armáda v prohlášení uvedla, že havárie na Krymu byla způsobena „technickou poruchou“ útočného vrtulníku, ale uvedla, že další vyšetřování pokračuje.

Celkově to byl pro Rusko a jeho válečné úsilí špatný poslední týden a dokonce měsíc.

 

V posledních 24 hodinách došlo nejen k záplavě těchto smrtících leteckých incidentů, ale ruské území se dostává pod zvýšený útok dronů z Ukrajiny a zejména ropná zařízení byla zaměřena a významně poškozena. Kromě toho ministerstvo obrany uznalo, že ruské vojenské pozice se v některých oblastech severního Bachmutu stáhly po předchozích měsících stabilních zisků.

Jevgenij Prigožin, šéf Wagnerových sil, to nazval „porážkou“ – protože otevřený spor mezi ním a nejvyšším vojenským velením byl také pravděpodobnou příčinou „nízké morálky“ a na mezinárodní scéně nepůsobí příliš dobře.

V tuto chvíli zůstává nepotvrzené a nejisté, zda tyto sobotní havárie letadel a vrtulníků byly výsledkem přeshraničních sestřelů. Pokud ano, znamenalo by to obrovskou eskalaci a skok ve schopnostech Ukrajiny, včetně možnosti použití západních pokročilých útočných zbraní:

Agentura Reuters shrnula vývoj na bojišti v pátek:

Moskva v pátek přiznala, že její síly se po nové ukrajinské ofenzívě stáhly severně od ukrajinského bojiště Bachmut v ústupu, který šéf ruské soukromé armády Wagner označil za porážku.

Neúspěch pro Rusko, který následuje po podobných zprávách o ukrajinském postupu jižně od města, naznačuje koordinovaný tlak Kyjeva na obklíčení ruských sil v Bachmutu, po měsíce hlavním cíli Moskvy během nejkrvavějších bojů války.

„Za tři dny protiofenzívy ukrajinské ozbrojené síly v sektoru Bachmut osvobodily 17,3 km² (6,6 čtverečních mil) území,“ uvedl Serhij Čerevatyj, mluvčí východní skupiny ukrajinských sil.

Obě strany nyní hlásí největší ukrajinské zisky za šest měsíců, ačkoli Ukrajina poskytla jen málo podrobností a bagatelizovala náznaky, že obrovská, dlouho plánovaná protiofenzíva oficiálně začala.

Navíc před několika dny byla velká moskevská přehlídka ke Dni vítězství široce hlášena jako „utlumená“ a postrádající tanky a další vojenskou techniku, která je obvykle vystavena.

Ukrajinští představitelé se tomu všemu vysmívali jako projevu slabosti, i když jarní protiofenzíva Kyjeva může být na spadnutí, nebo možná již začala. Po celou tu dobu jsou ukrajinské přeshraniční útoky stále odvážnější a nezdá se, že by s tím Kreml mohl něco udělat.

Navzdory tomu, co se zdá být významnými ruskými vojenskými neúspěchy, ukrajinské frontové linie na mnoha místech stále dostávají ránu. Například níže uvedená videa jsou z nedávného ruského útoku na západní Ukrajině, ke kterým došlo v sobotu ráno:

Pokud jde o tolik vychvalovanou jarní protiofenzívu ukrajinských sil, zatím není jasné, zda je v plném proudu nebo ne. Zatímco na zemi došlo k přesunům, Zelenskyj dosud popřel, že by to začalo, a řekl, že jeho síly musí „počkat“.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Prigožin objasňuje, že v Bachmutu dosahují zisků pouze jeho síly (videa)

  1. Zopakujem, čo som tu písal už niekoľkokrát: najväčšou prekážkou pre víťazstvo Ruska na Ukrajine je samotný Putin a jeho banda žido- , globalisto- a západofilných zradcov! Stalin vedel, čo robí, aj keď si nebezpečenstvo uvedomil až s odstupom. Situácia by si dnes vyžadovala podobný puč ako roku 1964 proti Chruščovovi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout