Objevila se další verze útoků na Nord Stream

Objevila se další verze útoků na Nord Stream

V minulosti se objevilo hned několik detailních verzí útoků na Nord Stream, ale až na jedinou jsou všechny poněkud „na vodě.“ Zřejmě i to je důvod proč se objevují nové verze.

S poslední nyní přišel Washington Post, což opět zavání tím, že za touto verzí – podobně jako za tou o jakési „ukrajinské skupině“ – stojí CIA ve spolupráci s Německem. Jen ve stručnosti připomenu, že jako první přišel s konkrétním popisem útoků na Nord Stream novinář Seymour Hersh.

Jeho verze je stále ze všech dosud zveřejněných nejpravděpodobnější a má nejméně sporných míst. Záhy poté, co z útoku obvinil USA a Norsko, se začaly objevovat další verze.

Ve druhé verzi, kterou zveřejnily USA spolu s Německem, se tvrdilo, že za útokem stojí jakási proukrajinská skupina, ve které byli mimo Ukrajinců i nějací proukrajinští Rusové.

Když se tato verze příliš neujala, tak posléze se Němci pokusili vinu opět přihrát Rusku, ale tato v pořadí již třetí verze měla tolik slabých míst, že od ní záhy upustili.

No a nyní zde máme v pořadí již 4. verzi, se kterou přišly americké noviny Washington Post, což opět zavání pohádkou v režii CIA.

Tato verze již vychází z té, ve které se hovořilo o ukrajinské skupině. Ovšem tentokrát má být ve všem zainteresována i polská vláda a stále je ve hře i loď Andromeda (viz titulek).

Dlouhý investigativní článek Washington Post, zveřejněný v pondělí, ve skutečnosti potvrzuje mnoho Hershových závěrů. Skutečně, „krycí příběh“ se již rychle rozplétá.

A co víc, článek WaPo bez obalu uvádí, že západní představitelé nejsou vůbec ochotni mluvit o sabotáži na Nord Stream, což naznačuje pokračující ututlávání. Velmi výmluvné je také to, že západní obvinění namířená proti Rusku již – po onom zpackaném německém pokusu – utichla.

Níže jsou některé překvapivé a usvědčující výňatky ze zprávy WaPo – opět odhalují dramatický narativní posun:

Pochybnosti o podezřelé plachetnici a schopnosti jakéhokoli subjektu bez přímé podpory vlády (která má zdroje a prostředky) být schopen vše provést:

Po měsících vyšetřování mají nyní úředníci donucovacích orgánů podezření, že 50 stop dlouhá jachta – Andromeda,  pravděpodobně  nebyla  jediným plavidlem použitým při odvážném útoku. Říkají také, že loď mohla být návnadou, která byla poslána na moře, aby odvedla pozornost od skutečných pachatelů, kteří zůstávají na svobodě,  podle úředníků obeznámených s vyšetřováním vedeným německým generálním prokurátorem.

… Odborníci poznamenali, že zatímco teoreticky bylo možné umístit výbušniny na potrubí ručně, dokonce i pro zkušené potápěče by to byla výzva, aby se ponořili v takové hloubce na mořské dno a pomalu stoupali na povrch, aby měli čas na dekompresi svých těl.

Více o plachetnici jako „návnadě“ – a „důkazu“, který se zdá být až příliš zřejmý:

Německé vyšetřování zjistilo, že stopy „vojenských“ výbušnin nalezených na stole uvnitř lodní kajuty se shodují s dávkou výbušnin použitých na potrubí. Několik úředníků pochybovalo, že by zkušení sabotéři zanechali tak křiklavé důkazy o své vině. Kladou si otázku, zda stopy výbušnin – shromážděné měsíce poté, co byla pronajatá loď vrácena majitelům – měly falešně dovést vyšetřovatele k Andromedě jako plavidlu použitému při útoku.

„Otázkou je, zda příběh s plachetnicí je něco, co má odvést pozornost, nebo jen část obrazu,“ řekl jeden člověk obeznámený s vyšetřováním.

Polské a ukrajinské státní vazby?

Německé vyšetřování spojilo pronájem jachet s polskou společností, která je zase vlastněna evropskou společností, která je napojena na prominentního Ukrajince, což podnítilo spekulace od Berlína přes Varšavu až po Kyjev, že operaci mohl financovat oligarcha s hlubokými kapsami. Identita polské společnosti a ukrajinské osoby, stejně jako její potenciální motiv, zůstává nejasná.

Na základě počátečních německých zjištění si úředníci šeptají o možném zapojení polské nebo ukrajinské vlády do útoku.

Tajné „tipy“ poskytnuté německým vyšetřovatelům, které byly podezřele konkrétní:

Jak se záhada Nord Streamu změnila v mezinárodní hru, němečtí vyšetřovatelé prohledali Andromedu a hledali stopy. Úředníci se poprvé začali zajímat o plavidlo poté, co německá zpravodajská agentura  obdržela „velmi konkrétní tip“ od jiné západní zpravodajské služby, že loď mohla být zapojena do sabotáže, podle německého bezpečnostního úředníka, který odmítl jmenovat zemi, která sdílela informace.

Místo pobytu Andromedy a minulá mezipřistání zanechaly virtuální „stopu z drobečků“, která byla trochu příliš zřejmá:

Mola Yachting si loď pronajala 6. září v přístavu Hohe Düne ve Warnemünde, německém přístavním městě na Baltském moři, poblíž Rostocku. Místo pronájmu je na dohled od obrovského prázdninového komplexu, který je domovem pětihvězdičkového hotelu, sedmi restaurací a luxusní nákupní zóny s výhledem na přístav.

Vyšetřovatelé uvedli, že loď pak plula severovýchodním směrem a zastavila se v Hafendorf Wiek, neboli „přístavní vesnici Wiek“, v nejsevernější části ostrova Rujána.

… Zastávka v Hafendorku ve Wieku mohla nabídnout posádce Andromedy poslední šanci nakoupit si zásoby, než se vydá na místo výbuchu.

„Spousta věcí tam bývá naložena na lodě… včetně potravin,“ řekl Redmann. „Někteří lidé tam také zastavují, aby natankovali palivo.“ Redmann nechtěl potvrdit, že se tam Andromeda zastavila, s odkazem na pokračující vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

Klíčové je, že zpráva WaPo obsahuje velmi výmluvný podtitulek: „Nemluvte o Nord Streamu“:

Přes všechny intriky kolem toho, kdo bombardoval plynovod, někteří západní představitelé nejsou tak dychtiví to zjistit.

Na setkáních evropských politiků a politiků NATO se úředníci ustálili na jedné vlně, řekl jeden vysoce postavený evropský diplomat: „Nemluvte o Nord Streamu.“

Lídři vidí jen malý přínos v tom, že budou kopat příliš hluboko a najdou nepohodlnou odpověď, řekl diplomat a zopakoval pocity několika kolegů v jiných zemích, kteří uvedli, že by se raději neměli zabývat možností, že Ukrajina nebo spojenci byli do útoku zapojeni.

Podněty k mlčení a svévolná nevědomost:

Vzhledem k tomu, že žádná země zatím není vyloučena z provedení útoku, úředníci uvedli, že se zdráhají sdílet podezření, která by mohla náhodně rozhněvat přátelskou vládu, která by mohla mít prsty v bombardování Nord Streamu.

Při absenci konkrétních stop zavládlo trapné ticho.

„Je to jako mrtvola na rodinné sešlosti,“ řekl evropský diplomat a sáhl po chmurné analogii. „Každý vidí, že tam leží tělo, ale předstírá, že je to normální. Je lepší to nevědět.“

Stále je tedy Hershova verze tou nejvíce uvěřitelnou. Zřejmě i proto nyní Německo spolu s USA pracují na nových verzích a postupně zkouší, která z nich se „uchytí.“

Ze všeho nejvýmluvnější je ovšem ono záměrné zamlžování a mlčení…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.6]

2 thoughts on “Objevila se další verze útoků na Nord Stream

  1. Každý kdo je z něřeho obviněn a není to pravda, tak se bude bránit a udělá všchno pro to, aby se důkazy očístil a důkazama ostatní přesvědčil o jeho nevině. . Jak je vidět, nějak jim to nejde, ani o to nestojí. Takže?.

  2. Jednoznačně je vina na USA. Prezdent Biden na tiskové konferenci při návtěvě německého kancléře v USA a za jeho přítomnosti prohlásil, že Nord Stream musí být zastaven, Na dotaz novinářky, jak to chce udělat, když Nord Stream je pod kontrolou Německa, odpověděl : Slibuji, že to dokážeme. Německý kancléř pouze mlčel. Je k tomu video z EP, kdy to jasně prohlásil a videem dokumentoval slovenský europoslanec Milan Uhrík. Najdete na youtube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout