Pentagon již v roce 2019 testoval sledovací balóny

Pentagon již v roce 2019 testoval sledovací balóny

V USA se nyní neustále řeší balóny a další neidentifikovatelné předměty, které se v posledních týdnech pohybovaly nad severoamerickým kontinentem. Zajímavé je, že ani po mnoha dnech po sestřelení nepřichází žádné konkrétní informace k tomu, oč se vlastně jednalo.

Více informací tak máme jen k prvnímu balónu, ke kterému se Čína přiznala a nyní se dokonce zjistilo, že USA jej sledovaly již od momentu, kdy vzletěl z Číny. Americká armáda ho sledovala celý týden, než se dostal nad americkou pevninu.

V případě dalších objektů se zatím mlží a zatímco některé informace tvrdí, že se také jednalo o balóny, podle jiných to balóny nebyly.

Asi nejzajímavější je mlžení kolem osmibokého předmětu, který byl sestřelen nad Hurónským jezerem. Včera bylo mimo jiné oznámeno, že se nenašly žádné trosky, přitom podle předchozích informací měl předmět velikost autobusu.

Také nemělo jít o balón, jak vypověděli piloti, kteří předmět viděli zblízka.

Opravdu bych to nenazval balónem… Nevím co… Vidím to venku svýma očima,“ řekl jeden z pilotů. „Je to tak pomalé a tak malé, že to není vidět.“

„Je to jen nějaký temný objekt. Můžete vidět nějaké struny nebo něco, co visí dole. Nedokážu říct, jestli něco drží,“ řekl pilot.

Kompletní hlášení pilota – audio:

Piloti, kteří sestřelili záhadný objekt nad Aljaškou, říkají, že „rušil jejich senzory“.

„Objekt“ sestřelený nad Aljaškou v pátek vstoupil do amerického vzdušného prostoru dříve, než byl detekován,“ řekl Fox News vysoký americký představitel.

Jenže nemůže se náhodou jednat o nějaké pokusy Pentagonu? Co když se jim jen hodil humbuk kolem čínského balónu, který z neznámých důvodů sledovali od jeho vzletu z jižní Číny až po sestřelení poté, co týden létal nad severoamerickým kontinentem?

V minulosti již totiž proběhly pokusy s balóny také v USA. A lidé to nevzali příliš dobře, protože balóny měly údajně „dohlížet na bezpečnost.“

O tehdejším projektu se lze dočíst mimo jiné na webu British Guardian nebo v USA na Fox News. V srpnu 2019 provedla americká armáda rozsáhlé sledovací testy v šesti státech pomocí experimentálních balónů s vysokým letem. Sluncem poháněné balóny – stejně jako zadržený čínský balón – byly bílé barvy s nákladem visícím pod nimi. Balóny se pohybovaly ve výšce 65 tisíc stop.

Plánem bylo zřídit levný, stálý sledovací systém, který by vyhledal a čelil obchodu s drogami a bezpečnostním hrozbám. Ne všude se to setkalo s velkým nadšením. V té době Guardian citoval Jaye Stanleyho, vysokého politického analytika Americké unie pro občanské svobody.

Nemyslíme si, že by americká města měla být vystavena rozsáhlému dohledu, kde by bylo možné sledovat každé vozidlo kdekoli.

I v testech stále shromažďují spoustu dat o Američanech: kdo jezdí autem do odborového domu, do kostela, do mešity, na kliniku pro Alzheimerovu chorobu. Neměli bychom jít cestou povolení použití ve Spojených státech a je znepokojivé slyšet, že tyto testy provádí zejména armáda.

Do té doby podobné sledovací aktivity prováděla malá letadla vybavená senzory v hodnotě milionů dolarů. Ty mají ve srovnání s balonovým řešením rozhodující nevýhody: Vyžadují drahý personál a mohou zůstat ve vzduchu jen několik hodin.

Bylo popsáno, že použitím různých větrných proudů v různých výškách lze také zvládnout navigační úkoly, jako je setrvání nad oblastí. Takový balón vydrží ve vzduchu i měsíce.

Za zkušebními balóny tehdy stála i společnost US Southcom, která  provozuje malá letadla. Balóny zase poskytla společnost Raven Aerostar, která také poskytuje balóny pro internetové a mobilní telefonní služby mateřské společnosti Google Loon vlastněné Alphabetem.

Senzory a radarové systémy používané během testů by měly být schopny detekovat jakékoli pohybující se auto nebo loď v okruhu 40 kilometrů. Kromě toho se předpokládalo, že byl testován i videosystém Goron Stare, jehož kamery dokážou pořídit panoramatické snímky celého města. K tomu se přidává schopnost balónů mezi sebou komunikovat a vyměňovat si data.

Raven Aerostar není jediným americkým poskytovatelem schopným provádět podobné mise. Konkurent s názvem World View tvrdí, že dokáže totéž.

Tyto technické možnosti by jistě mohly být skutečným přínosem při stíhání zločinců, zároveň by však byli pod totálním dohledem i bezúhonní občané. Jako u všech systémů zaměřených na „transparentního občana“ i zde chybí možnosti kontroly – a potenciál zneužití je obrovský.

Sestřelení tří objektů záhy poté, co byl sestřelen prokazatelně čínský balón, který sledovala americká armáda již od vzletu (!!) z jižní Číny, vyvolává mnoho otázek.

Skutečně to nyní spíš vypadá tak, že byl využit humbuk kolem čínského balónu na testování nějakých novinek Pentagonu…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout