Litevský krasobruslařský pár se rozhodl pro účast na soutěži v Rusku, bylo jim odebráno státní vyznamenání a zřejmě i občanství

Litevský krasobruslařský pár se rozhodl pro účast na soutěži v Rusku, bylo jim odebráno státní vyznamenání a zřejmě i občanství

Sport a umění jsou oblasti, do nichž by se za žádných okolností neměla politika plést. Sankcionování sportovců a umělců je něco, co do žádné skutečné demokracie nepatří. Ovšem ve vládnoucím korporátním fašismu lze čekat cokoli. Tedy jedni jsou za jedinou invazi sankcionováni, zatímco jiní mohou páchat dlouhé roky  zlo po celém světě  a jsou systémem podporováni.

Selektivní sankce jsou tedy něčím, co nám zase o něco víc odkrývá skutečnou tvář režimu, který se ohání „liberální demokracií,“ ale chová se silně neliberálně a nedemokraticky.

Litva odebrala dvěma krasobruslařům státní vyznamenání. Důvodem je, že se oba sportovci dohodli na účasti na výstavě ledního umění v Rusku.
Akci pořádá Taťána Navka, manželka mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Litevský prezident Gitanas Nausėda odebral státní vyznamenání krasobruslařskému páru Margaritě Drobiazko a Povilasu Vanagasovi kvůli vystoupení na show v Rusku.

Vyznamenání udělená v roce 2000 budou krasobruslařskému duu odebrány, oznámila ve středu prezidentská kancelář ve Vilniusu. Hlava státu se řídila doporučením litevské rady pro státní vyznamenání.

„Už toho bylo dost!“ Nausėda odůvodnil své rozhodnutí slovy: „Nepochybuji, že taneční pár na ledě byl vynikajícími sportovci, ale svým cynickým činem anuloval své zásluhy Litvě, za které v roce 2000 obdržel cenu.“

Už dříve vyvolalo v Litvě rozruch, že se oba zúčastní baletu Labutí jezero na ledě v Soči. Show, která se koná od 9. do 18. srpna v černomořském městě, bude uvádět ruská krasobruslařka Taťána Navka, která je také manželkou mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Drobiazková, narozená v Rusku, získala litevské občanství v roce 1993. Ona a její partner Vanagas reprezentovali Litvu v krasobruslení celkem na pěti olympijských hrách a téměř tuctu mezinárodních šampionátů.

„Litevské ministerstvo zahraničních věcí bude usilovat o to, aby krasobruslaři byli zbaveni státních vyznamenání a aby bylo Drobjaskové odebráno občanství Baltské republiky,“ řekl ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v pořadu Téma dne ve večerním programu státní televize dne 8. srpna. „Jsem připraven zúčastnit se diskuse na toto téma a tento návrh podpořit,“ zdůraznil odpovědný ministr.

Landsbergis považuje chování krasobruslařů, pokud by šli také na led v Soči, za zradu. „Věřím, že je to zrada všeho, s čím Ukrajina bojuje a proti čemu Litva, Evropská unie a všichni naši partneři protestují,“ zdůraznil politik.

Legendární trenérka ruského krasobruslení Taťána Tarasová komentovala plány litevského vedení následovně:

„Naprosto ohavné rozhodnutí, čistá genocida. Myslím, že pár přivítáme v Rusku. Celý život milovali svou zemi natolik, že se nepřestěhovali do Ruska. A v důsledku toho propásli spoustu možností. Nechápu, jak v dnešní době, v roce 2022, mohou být taková rozhodnutí učiněna a kdokoli je může ještě podporovat.“

Dvojice Drobjasková-Vaganas získala bronz na mistrovství světa v roce 2000, obdržela 2x bronzovou medaili na mistrovství Evropy (v letech 2000 a 2006), pětkrát startovala na Olympiádě.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Litevský krasobruslařský pár se rozhodl pro účast na soutěži v Rusku, bylo jim odebráno státní vyznamenání a zřejmě i občanství

  1. Keby napr. v Estónsku začali namiesto odstránených pamätníkov Červenej armády a pod. stavať sochy Alfredovi Rosenbergovi a iným nacistickým pohlavárom, prípadne kolaborantom – a tamojší parlament prijal zákon o zásluhách Waffen-SS v boji proti ZSSR – nijako by som sa nečudoval. Stalin urobil nenapraviteľnú chybu, že pobaltské fašistické národy na rozdiel od krymských Tatárov nijako výrazne nepotrestal, ani ich nerozptýlil po skončení vojny po celej krajine. Aj Gorbačov v neúspešnej snahe potlačiť začiatkom roku 1991 litovské nepokoje bol príliš nedôsledný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout