USA:  Plavec, který tři roky závodil jako muž, se prohlásil za ženu, nyní trhá rekordy v ženské kategorii

USA: Plavec, který tři roky závodil jako muž, se prohlásil za ženu, nyní trhá rekordy v ženské kategorii

Ženský sport už dnes není v některých disciplínách ani tak pro ženy jako pro muže, kteří se prohlásí za ženy. Dnes už totiž ani není třeba si nechat operativně změnit pohlaví, stačí se prohlásit za ženu. Tedy pokud někdo prohlásí, že se cítí být ženou, je považován za ženu, i když jde o biologického muže. Logicky pak není možné, aby takovému muži jakákoli biologická žena konkurovala ve sportech, které jsou založeny na fyzické síle a v nichž je tak samozřejmě muž v automatické výhodě.

Silové sporty tak již brzy přestanou být pro dívky atraktivní, neboť  nebudou mít šanci mezi stále více muži konkurovat tak, aby vyhrávaly. Má tak vůbec ještě nějaký význam rozdělovat mužské a ženské kategorie a to navíc v situaci, kdy je nám vnucováno, že je těch pohlaví ještě mnohem víc? A především pak v situaci, kdy se může kdykoli jakýkoli muž prohlásit za ženu, aby si automaticky zajistil vítězství?

Transgender plavec z Pensylvánské univerzity, který předtím strávil tři roky závoděním jako muž, nyní láme rekordy v ženských akcích a vyvolává pobouření uprostřed kontroverze kolem transgender sportovců.

Thomas, 22, plaval za tým Penn Men’s 2017-2020 jako Will Thomas, umístil se na druhém místě na Ivy League Championship ve třech disciplínách ve volném stylu. Thomas také vyhrál 500m plavání mužů volný způsob proti Villanova v sezóně 2019-20.

Od té doby, co přešel do ženského týmu, se Thomas ze solidního univerzitního plavce stal dominantním plavcem.

Lia Thomasová, 22, dříve známá jako Will, se v poslední době zúčastnila několika akcí, včetně tripartitního setkání s univerzitami Cornell a Princeton 20. listopadu, na kterém studentka překonala rekordy University of Toronto. V disciplínách na 200 a 500 metrů volným stylem, zaznamenává časy, které překonávají téměř všechny ostatní plavce ve Spojených státech.

Jeho čas 4’36,06 na 500 metrů mu již vynesl bronzovou medaili na akcích National College (NCAA), ale čas na 200 metrů byl ještě působivější, protože vytvořil nový rekord (1′ 41,93), což mu tentokrát umožnilo získat peníze na národní úrovni. „Vyhrála závod s téměř sedmisekundovým náskokem na druhé místo a její čas je nejrychlejší v zemi,“ uvedlo sportovní oddělení. Na 500 metrech předchozího dne nechala svou konkurentku více než 14 sekund za sebou.

Toto je poslední kontroverze v probíhající debatě o tom, zda by transgender lidem mělo být umožněno soutěžit ve sportu po boku sportovců opačného pohlaví, než je jejich přiřazené pohlaví.

Není známo, kdy Thomasová začala s přerodem na Liu, ale pravidla NCAA říkají, že by měla absolvovat rok léčby potlačující testosteron, aby mohla soutěžit.

Jeho poslední známá mužská soutěž se datuje 16. listopadu 2019.

Je to nespravedlivé vůči zastáncům ženského sportu, pro které je účast transgender sportovkyň na ženských akcích zcela irelevantní. „Je zřejmé, že ženské rekordy jsou překonány. Lia soutěžila jako muž tři roky s NCAA“ upozornila Linda Bladeová, autorka knihy Jak transaktivismus a věda popírají sport.

Ve studentských novinách ze své univerzity v Pensylvánii ji Lia ujišťuje: „Tím, že jsem trans, jsem nezměnil způsob, jakým plavu, a že mohu pokračovat, je potěšující“. Tím ovšem nemůže přesvědčit rodiče mladých dívek, které soutěží ve stejných kategoriích: „Moje dvě dcery plavou závodně. Trénují třikrát až čtyřikrát týdně. Takové kecy mě zlobí“ , míní jeden z rodičů.

Muž také upozorňuje na to, že ženy soutěžící s transsportovci se mnohdy odmítají zúčastnit. Vzhledem k tomu, že trans plavci už nejsou nuceni snižovat hladinu testosteronu, někteří odborníci se domnívají, že Lia Thomas by mohla být do budoucna problém. Třeba jako sedminásobná olympijská vítězka a patnáctinásobná mistryně světa…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout