Německo: Řízení proti záchranáři, který udeřil agresivního Syřana, bylo přerušeno

Německo: Řízení proti záchranáři, který udeřil agresivního Syřana, bylo přerušeno

Je to sice již delší dobu, ale možná i vy si pamatujete na případ, o němž jste si zde mohli přečíst (včetně videa) před několika měsíci. Záchranáři tehdy byli nuceni zpacifikovat velmi agresivního syrského vetřelce, přičemž na videu je vidět i to, jak jej jeden ze zdravotníků častoval ranou poté, co ho Syřan poplival.  Většina německých médií vytrhla video z kontextu a podala vše tak, že agresivní je zdravotník a Syřan je chudák. Účelově se pak zveřejňovalo video jen od té části, kdy Syřan dostal zaslouženou ránu.

Nyní již, zdá se, kauza konečně alespoň pro záchranáře skončila, avšak ne tak pro přítomné policisty, které – i když již nebudou stíháni prokuraturou –  ještě čeká disciplinární řízení. I když nakonec nebude záchranář potrestán, přesto už si beztak prošel doslovným očistcem, včetně ztráty zaměstnání.

Prokuratura v Kasselu ukončila vyšetřování zdravotníka a dvou policistů kvůli údajnému útoku na Syřana. Úder záchranáře zaznamenaný na videu nelze nade vší pochybnost považovat za fyzický útok na Syřana, uvedla ve středu Kasselová ze státního zastupitelství. „Vyhodnocený videomateriál neukazuje přesný zásah úderu. Jednotlivé snímky, které vytvořil Spolkový úřad kriminální policie, však vyvolávají oprávněné pochybnosti o tom, že dotyčná rána zasáhla 33letého muže do obličeje.“

V březnu údajně pětačtyřicetiletý muž udeřil Syřana fixovaného na lůžku do obličeje poté, co se vzbouřil a řádil s hasicím přístrojem ve svém azylovém domě a poté plivl na přijíždějící záchrannou službu. Po celém Německu byli politici pobouřeni údajným chováním zdravotníka a dvou přítomných policistů, kteří do situace po údajném úderu nezasáhli.

„Bez ohledu na to, jak se dotyčná osoba dříve chovala vůči zdravotníkovi, je naprosto nepřijatelné bít bezbranného člověka,“ zdůraznil tehdy hessenský ministr vnitra Peter Beuth (CDU). Místopředseda federálního předsedy FDP Wolfang Kubicki dokonce zašel ještě o krok dál a vyzval státní zastupitelství, aby zahájilo vyšetřování.

Záchranář pracující pro Arbeiter-Samariterbund byl propuštěn bez předchozího upozornění krátce poté, co se video stalo známým. Proti oběma policistům bylo zahájeno disciplinární řízení. Výkonný ředitel Samaritánské asociace hessenských pracujících však nechce odvolání stáhnout poté, co se výsledky vyšetřování staly známými. „Tento proces je do očí bijícím porušením našich hodnot, jako je vstřícnost a tolerance. Proto si za tímto rozhodnutím stojíme,“ vysvětlil svůj postoj.

Disciplinární řízení proti oběma policistům však nebude přerušeno. Předseda policejního odborového svazu Stefan Rüppel toto rozhodnutí kritizoval. „Jsou to dva velmi mladí kolegové, kteří měli velmi málo zkušeností se službou, a kteří byli v tu chvíli touto situací trochu ohromeni. Oba však řádně zaznamenali osobní údaje všech zúčastněných a zaznamenali události ve zprávě o službě. Od začátku nebylo nic zatajováno.“

Právník záchranáře si mezitím vyhradil právo podniknout právní kroky proti Syřanovi. I když je vyšetřování nyní mimo hru, jeho klient utrpěl škodu. „Za ním leží měsíce předsudků a ztráta zaměstnání v důsledku nepravdivého zpravodajství významného národního deníku,“ řekl právník.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Německo: Řízení proti záchranáři, který udeřil agresivního Syřana, bylo přerušeno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout