Z mešit v Kolíně nad Rýnem bude každý pátek kvílet muezzin

Z mešit v Kolíně nad Rýnem bude každý pátek kvílet muezzin

Všichni, kdo jste někdy byli v muslimské zemi, si jistě pamatujete na ono typické vyvolávání muezzinů z mešit. V islámské zemi je to samozřejmě očekávané, nicméně v zemi, která zatím oficiálně islámskou není, jde o projev nesporné islamizace daného území. Muezzin, který z mešity svolává muslimy k páteční modlitbě, zároveň oznamuje, že není jiného boha než Alláha a že Alláh je větší než jiní bohové.

Kolín nad Rýnem je tak už několikátým německým městem, kde budou muset halekání muezzinů trpět i nemuslimové. A připomínat si tak, že toto území přechází pod nadvládu muslimů.

Město Kolín nad Rýnem zahájilo modelový projekt, jehož prostřednictvím budou mešity moci v budoucnu svolat své věřící k pátečním modlitbám. „Když slyšíme volání muezzinů v našem městě kromě kostelního zvonu, ukazuje to, že rozmanitost je v Kolíně nad Rýnem ceněna a žije,“ řekla ve čtvrtek večer starostka Henriette Rekerová (nezávislá).

„Jsem ráda, že vysílám signál vzájemného přijetí náboženství a závazku k náboženské svobodě chráněné základním zákonem,“ dodala. „Muslimové jsou nedílnou součástí kolínské městské společnosti“, zdůraznila politička. „Každý, kdo o tom pochybuje, zpochybňuje identitu Kolína nad Rýnem a naše mírové soužití.“

Pilotní projekt je proto zpočátku omezen na dva roky. Zainteresované mešity musí podat žádost. Podmínky musí být individuálně upraveny a stanoveny ve smlouvě. Volání muezzinů se však může uskutečnit pouze mezi 12. a 15. hodinou a maximálně pět minut. Hlasitost je také regulována odlišně v závislosti na umístění mešity. Po dvou letech má být projekt vyhodnocen a bude rozhodnuto, zda by z modelového projektu mohla vzejít trvalá regulace.

Otázka, zda má být muezzinům dovoleno volat k modlitbě na veřejnosti nebo ne vždy vyvolává bouřlivé debaty. Zejména zelení a levicoví politici opakovaně volají po odpovídajícím pokroku. V Hesensku státní vláda v zimě rozhodla, že muezzini mohou křičet bez omezení a  bez nutnosti žádat o povolení.

Kritici na druhou stranu pravidelně poukazují na to, že islámské volání k modlitbě není srovnatelné s zvoněním kostelního zvonu. Muezzinovo volání je totiž vyjádřením nadvlády islámu nad daným územím…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout