Švédský politik upozornil na nízké IQ Súdánců – byl odsouzen za rasismus

Švédský politik upozornil na nízké IQ Súdánců – byl odsouzen za rasismus

Švédsko je již v situaci, kdy nemůžete říct pravdu na veřejnosti, neboť jde-li o pravdu nepohodlnou, dozajista skončíte u soudu. Tak, jako švédský politik, který navíc bude za svůj pravdivý výrok potrestán nejen u soudu, ale i vyhazovem ze strany, která o sobě tvrdí, že je protimigrační.

Připomínám, že v EU nejde o ojedinělý případ, některé další politické strany, které deklarovaly, že jsou protestní, začínají otáčet a přizpůsobovat se parlamentní většině.

Případ, který není ve Švédsku ničím ojedinělý, má ještě jeden zajímavý moment. Trest, který politik dostal, je horší, než trest, jaký dostávají mnozí  invazisté za znásilnění či jiné násilné trestné činy…

Po patnácti letech členství hrozí sörmlandskému politikovi Bertilu Malmbergovi (81) vyhazov ze Švédských demokratů. Důvodem je, že byl odsouzen za podněcování k etnické skupině poté, co hovořil o inteligenci a úrovni vzdělání obyvatel Jižního Súdánu. Malmberg říká, že se proti rozsudku odvolal, a myslí si, že s ním jeho vlastní strana zachází špatně.

K incidentu došlo na konci dubna tohoto roku, kdy se regionální rada v Sörmlandu sešla ve venkovním divadle Träffen v Nyköpingu. Během setkání byla mimo jiné projednána výroční zpráva regionu za rok 2020. V ní byli v neposlední řadě důchodci a starší lidé v regionu uvedeni jako ti, kdo stojí příliš mnoho peněz, na což reagoval politik SD Bertil Malmberg.

Malmberg proto připravil projev, aby poukázal na to, že peníze nestojí jen důchodci. V připraveném projevu v neposlední řadě kritizuje rozhodnutí přijímat jihosúdánské uprchlíky, protože podle projevu mají nižší inteligenci a úroveň vzdělání než Švédové, a proto se pro Sörmland stávají ekonomickou zátěží.
Když však Malmberg dospěl k závěru, že Jihosúdánci patří k lidem s nejnižší inteligencí na světě, vyrušil ho předseda regionální rady Tomas Borin z Vård för Pengarna (VfP). VfP ovládá Region Sörmland společně se sociálními demokraty a stranou Center.

„To není v pořádku. Nerozdělujeme lidi podle inteligence,“ řekl Borin podle sociálnědemokratického svědka.

Po zasedání krajské rady byl Bertil Malmberg nahlášen sociálním demokratem policii. Později proti němu svědčil další sociální demokrat a člen další levicové strany.

Schůzka nebyla vysílána na webu a nejsou z ní žádné zvukové záznamy. Policie, státní zástupci a soudy se tak musely spolehnout na Malmbergův scénář a také na výpovědi svědků politických odpůrců o incidentu.

Při policejním výslechu Bertil Malmberg říká, že lituje volby slov jako „IQ“ a „inteligence“ a že se měl spokojit pouze s tím, že hovořil o HDI (Index lidského rozvoje) – koncept, který také zahrnoval do své připravené řeči, ale neměl čas o něm hovořit.

بدرالفيلكاوي #اليابان on Twitter | Average iq, World, What is intelligence
obrázek jasně ukazuje, že politik byl odsouzen za to, že mluvil pravdu

„Očividně jsem udělal chybu, že jsem mluvil o IQ. Měl jsem říci HDI, což je údaj, který OSN každoročně vydává. Jižní Súdán je z hlediska rozvoje jednou z nejhorších zemí. Mají vysokou chudobu, říká při policejním výslechu.

Politik SD také říká, že kdyby mu bylo umožněno pokračovat v jeho projevu, jeho úvahy by byly jasnější. Nikdy nebyl trestán a popírá, že by byl vyslýchán kvůli zločinu.

Minulý týden padl verdikt proti Bertilu Malmbergovi u okresního soudu v Nyköpingu. Byl usvědčen z podněcování proti etnické skupině a trestem je podmíněný trest a 40denní pokuta 600 SEK – 24 000 SEK (asi 60 tisíc Kč). Bylo mu také nařízeno zaplatit 800 SEK do fondu obětí trestných činů.

Okresní soud ve svém rozsudku nepřikládá důležitost tomu, zda Malmberg hovořil o IQ, inteligenci, HDI nebo nezaměstnanosti, ale domnívá se, že je dost špatné poukázat na etnickou skupinu způsobem, jakým to provedl.

„Vytváření spojení mezi imigrací a nezaměstnaností může být součástí faktické politické debaty a může se na ně vztahovat svoboda projevu. V prohlášení však Bertil Malmberg poukazuje na konkrétní etnickou skupinu a je obtížné toto prohlášení interpretovat jiným způsobem, než že by určená etnická skupina byla méně hodnotná než ostatní etnické skupiny, “píše se v rozsudku.

Ve Švédských demokratech v současné době probíhá interní vyšetřování, zda by Bertil Malmberg měl stranu dále zastupovat nebo ne. 

Členství Bertila Malmberga v SD bylo nyní pozastaveno.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Švédský politik upozornil na nízké IQ Súdánců – byl odsouzen za rasismus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout