Ve Švédsku využívají gangy stále častěji coby únikový prostředek sdílené elektrické koloběžky (video)

Ve Švédsku využívají gangy stále častěji coby únikový prostředek sdílené elektrické koloběžky (video)

Sdílené dopravní prostředky mají tu výhodu, že pokud jich je opravdu hodně, jen těžko rozeznáte jeden od druhého. Lze je zaparkovat prakticky kdekoli a jezdec na nich je zcela anonymní. Koloběžky navíc hravě projedou i tam, kde auto projede jen stěží. Nesporných výhod těchto sdílených dopravních prostředků si samozřejmě povšimly i zločinné muslimské gangy…

Stále častěji se stává, že jsou elektrické skútry používány jako anonymní dopravní prostředek při střelbě. Jen za poslední dva měsíce použili útočníci elektrické skútry nejméně ve čtyřech různých střelbách, uvedli svědci. Zároveň roste počet stížností, že elektrické skútry ničí panoráma města, protože jsou pohozeny kdekoli je to jen možné.

V červnu a červenci obdržel Stockholmský dopravní úřad více než tisíc stížností na elektrické skútry. Navzdory kritice je v současné době v hlavním městě více než 21 000 sdílených elektrických skútrů, což je podle SvD nárůst o 14 000 od loňského jara. Když uživatelé dokončí jízdu, mnoho lidí odhodí vozidlo kamkoli se namane, bez ohledu na ostatní účastníky silničního provozu.

Na videu se můžete podívat na to, jak to vypadá, když dají lidem ve Stockholmu ke sdílení tisíce elektrických koloběžek:

Radní zodpovědný za dopravu, Daniel Helldén (MP), označuje situaci za zmatek. Frederik Hjelm, generální ředitel společnosti Voi, která dodává elektrokoloběžky, se domnívá, že urbanisti by se měli přizpůsobit dodavatelům elektrických skútrů. V rozhovoru pro DN Hjelm navrhuje, jak by měla být města přestavěna tak, aby vyhovovala koloběžkám.

S tím, jak se zvýšil počet elektrických skútrů, roste i jejich používání mezi zločinci. Podle Národního operačního oddělení (NOA) se staly populárními mimo jiné jako dopravní prostředek při střelbě. Policie připouští, že se jedná o trend, ale nemá žádné statistiky o tomto jevu.

„Samozřejmě víme, že elektrické koloběžky se používají jako úniková vozidla. Není divu, částečně proto, že pachatelé jsou mladí a stejně jako mladí lidé obecně ve velkých městech mají zájem používat elektrické skútry, a částečně proto, že zločinci  jsou obecně docela dobří v používání nových každodenních technologií ve svých zločineckých schématech. A elektrické koloběžky jsou vhodné, protože jsou tišší než mopedy, ale rychlejší a lehčí než kola,“ řekl DN policejní mluvčí.

3. července viděli svědci několik lidí uprchnout z místa činu na elektrickém skútru po střelbě v Upplands Väsby. O dva dny později útočníci uprchli stejným způsobem po vraždě v Rinkeby. I v květnu a červnu byl přístup stejný při smrtelných střelbách v Sätře a Husby.

„Je snadné sehnat elektrický skútr – rychle se pohybujete, zaútočíte a můžete odjet. Můžete se snadno dostat přes kameny a brány, což je s autem problém,“ řekl detektiv inspektor Gunnar Appelgren pro SvD.

Kromě střelby a vražd se řidiči skútrů dopouští i řady dopravních přestupků. Dostupné statistiky je nijak nerozlišují od běžných cyklistů. Kromě toho policie údajně nemá mnoho příležitostí vyšetřovat tyto zločiny. Jinými slovy, bezohlední jezdci na elektrických skútrech se mohou cítit bezpečně, zatímco ostatní trpí.

„Nemáme zdroje,“ řekl v červnu televizi SVT inspektor Hans Nilsson ze stockholmské sekce dopravní policie.

K uvedenému jen dodávám, že praxe ze Stockholmu se jistě uplatní i v dalších evropských městech, kde se případně tyto sdílené skútry začnou zavádět. Výhodou jistě je i fakt, že – na rozdíl od kradeného auta, které lze lehce dohledat – jsou tyto koloběžky zcela anonymní, jen obtížně by se tak našla mezi 21000 koloběžkami, poházenými na různých místech Stockholmu, právě ta, která posloužila zločinu.

Sdílené dopravní prostředky jsou tedy pro zločince další nespornou výhodou, prosazovanou současnými ideology…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Ve Švédsku využívají gangy stále častěji coby únikový prostředek sdílené elektrické koloběžky (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout