Evropská komise odmítá nadále platit řecké pobřežní stráži za hlídání vnějších hranic EU

Evropská komise odmítá nadále platit řecké pobřežní stráži za hlídání vnějších hranic EU

Řecko – na rozdíl od Itálie nebo Španělska – si skutečně hlídá své hranice s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi Evropy, resp. EU. Zatímco italská a španělská pobřežní stráž do jisté míry supluje pašerácké neziskovky a přivážejí džihádisty do Evropy, Řecko se snaží – občas i za využití poněkud ostřejších metod – invazi bránit. A za to je nyní chce věčně škodící Brusel potrestat.

Řecko je jednou ze zemí odpovědných za správu vnějších hranic EU. Úkolem řecké pobřežní stráže je chránit námořní hranici země a předcházet nelegální migraci. Komise EU to pravděpodobně vidí trochu jinak a odsuzuje takzvané odvetné akce v Egejském moři, které nyní odmítají platit řecké pobřežní stráži kvůli „brutálním činům“, dokud nebude zaveden nezávislý kontrolní mechanismus pro základní práva. Odvetné akce podle EU porušují mezinárodní právo, protože žadatelům o azyl mimo jiné není umožněn přístup do azylového řízení, ale jsou vráceni do Turecka.

Žadatelé o azyl a azylová řízení? Tito tzv. žadatelé o azyl přicházejí z „bezpečného“ Turecka, pokud tam nežádají o azyl a cestují dál do Řecka, pak je pravděpodobnější, že to budou ilegálové, kteří hledají pohodlný život (to v lepším případě) nebo teroristé na cestě evropského džihádu. Trestání Řecka je špatná cesta, přičemž EU jen potvrzuje, že jedním z jejích zadání je výměna obyvatel Evropy.

Komise EU prozatím odmítá další mimořádnou pomoc řecké pobřežní stráži. „Řecko požádalo o dodatečné finanční prostředky na ochranu hranic, zejména v Egejském moři,“ uvedla odpovědná komisařka EU Ylva Johanssonová. „Tato platba by však měla být spojena se zavedením mechanismu sledování základních práv“.

Nyní byla zřízena pracovní skupina. „Očekávám pokrok v této otázce,“ řekla Johanssonová. Od roku 2015 zaplatila EU Řecku více než 643 milionů EUR za řešení invazních toků ze zemí Středního a Blízkého východu. Zčásti jdou peníze přímo řecké pobřežní stráži, která je kritizována za své metody.

Nyní řecká vláda opět žádá o mimořádnou pomoc, ale Brusel je zjevně znepokojen údajným porušováním zákona na hranicích a prozatím nechce operace platit. Místo toho by řecká vláda měla zavést nezávislý kontrolní mechanismus.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Evropská komise odmítá nadále platit řecké pobřežní stráži za hlídání vnějších hranic EU

  1. Ano, politika EU je jasná, nechce ochranu hranic, naopak platí za převoz džhádistů do EU. Naší vládě je to nějak jedno. voličům asi také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout