Švédsko: Média zatajovala případy znásilňování na festivalech od roku 2015

Švédsko: Média zatajovala případy znásilňování na festivalech od roku 2015

V západní Evropě se policie a média obecně snaží zakrýt skutečnost, že zatčení zločinci jsou často lidé cizího původu. Je tomu tak proto, že žadatelé o azyl i vůbec ilegálové jsou obecně muslimové z Blízkého východu, Afriky nebo míst, jako je Afghánistán. V podstatě jde o politickou korektnost, snahu zamaskovat skutečnost, která ukazuje na to, že s rostoucím počtem muslimů rostou i počty znásilnění. Ovšem fakta hovoří sama za sebe, pokud jde o terorismus a zločin, včetně sexuálních útoků.

V roce 2015 se ve Stockholmu konal festival a mnoho mladých švédských dívek bylo vystaveno sexuálnímu zneužívání. Většina – ne-li všichni pachatelé a zatčení – byli Afghánci. Přesto tuto skutečnost před veřejností zatajila jak policie, tak média.

Švédský deník Nyheter Idag odhalil, že TV4 zastavila komplexní zprávu o sexuálních zločinech během festivalu We Are Sthlm 2016. E-mailová korespondence mezi policií a reportérem TV4 ukazuje, že za sexuálním obtěžováním mladých dívek stojí mladí muži se zahraničním původem. Šéf TV4, který zastavil reportáž, aby se veřejnost nedozvěděla, kdo stojí za znásilněními, odmítl rozhodnutí komentovat. „Nemám zájem,“ řekl a zavřel se ve sklepě svého domu.

V lednu 2016 Nyheter Idag odhalil, že noviny Dagens Nyheter zakrývaly sexuální zneužívání mladých dívek na festivalu „We Are Sthlm“, který se konal o půl roku dříve, v roce 2015. Redakce DN obdržela ověřené informace z první ruky, že mladé dívky byly vystaveny sexuálním útokům v publiku, ale rozhodla se, že tyto informace nezveřejní.

Odhalení z Nyheter Idag o zakrytí sexuálního zneužívání bylo citlivé a probudilo rozsáhlou debatu, neboť některým znásilněným dívkám bylo teprve 12 let. Rozhodnutí DN nehlásit sexuální zneužívání by mohlo být důsledkem toho, že mnozí z pachatelů byli Afghánci, takzvaní „nezletilci bez doprovodu“.  Ano, chápete dobře, že jde o tytéž „sirotky“ bez doprovodu, za něž se bila Šojdrová či Piráti.

V srpnu 2016 zveřejnil národní ekonom Tino Sanandaji na svém blogu interní policejní zprávu s informacemi o původu pachatelů. Policejní orgány uvedly, že velkou problémovou skupinou byl mládežnický gang s asi 50 osobami.

„Jedná se o takzvané uprchlické mladíky, většinou z Afghánistánu. Mnoho lidí z gangu bylo zatčeno za sexuální zneužívání,“ napsaly policejní úřady.

Po zveřejnění policejní zprávy zahájila TV4 průzkum festivalu v roce 2016, ve kterém byly mladé dívky nadále vystaveny stejnému typu sexuálního zneužívání a znásilňování. Reportérka TV4 Helena Gissenová požádala policii o informace o etnické příslušnosti podezřelých pachatelů. Dlouho však nikdo tyto informace nechtěl sdělit.

„Obdrželi jsme částečně začerněné kopie všech hlášení o trestné činnosti spojených s festivalem We Are Sthlm v roce 2016. Žádáme o přehodnocení rozhodnutí zatemnění informací o podezřelých ze sexuálního zneužívání v souvislosti s festivalem,“ napsala Gissenová Carl-Gustavu Wrangelovi z policejního úřadu.

„Zejména si přejeme získat informace o potřebě tlumočníka (a jazyka), občanství a národnosti,“ pokračovala Gissenová. V e-mailu adresovaném policejním orgánům dne 23. září téhož roku se Gissenová také zeptala na místo narození podezřelých.

Když Nyheter Idag mluvil s policistou v důchodu Carlem-Gustavem Wrangelem, řekl, že Gissenová byla docela dychtivá, aby získala přístup k etnickému původu podezřelých pachatelů.

„Lidé chtějí vědět, zda to byl cizinec nebo migrant, nebo zda byl pachatelem žadatel o azyl. Nebo zda to byl obyčejný Švéd. To je to, co chce vědět vždy. Tam jsem jasně řekl, že takové informace nedáváme.“

Místo toho Wrangel poukázal na to, že novinář může počkat, dokud se vyšetřovací protokol nezveřejní. V protokolu se uvádí, zda má podezřelý pachatel zkušenosti v jiné zemi nebo zda například potřebuje tlumočníka.

„Trochu opatrně jsem dodal, že člověk nemusí být velký génius, aby zjistil, že většina z nich se v žádném případě nejmenuje Johansson,“ řekl Wrangel .

Gissenové se po opakovaném tlaku podařilo zjistit od více než poloviny pachatelů jejich etnickou příslušnost. V mnoha případech chyběly informace o etnické příslušnosti, ale v případech, kdy byly informace, žádný z pachatelů neměl švédský původ.

Tím práce s hlášením nekončí. Podle zdroje Nyheter Idag kontaktovala Gissenová bývalého policistu Mustafu Panshiriho a debatéra Anoshe Ghasriho.

Panshiri, který sám má zkušenosti z Afghánistánu, pracuje s nezletilci bez doprovodu, které poučuje o Švédsku a o tom, které zákony a předpisy tam platí.

Ghasri v září 2016 uvedl, že byl kontaktován reportérem z velké mediální společnosti. Ghasri řekl, že souhlasil s účastí na debatě v souvislosti s tím, že pracuje s nezletilci bez doprovodu.

Podle Ghasriho se TV4 chovala, jako by celá debata o znásilňování na festivalech byla připravená k vysílání. Sám Ghasri uvedl, že  TV4, si rezervovala jízdenky na vlak a hotely, stejně jako další dopravu a náklady na účast v následné debatě v souvislosti se zprávou o festivalovém násilí..

Den předtím, než měl odcestovat do TV4, dostal smsku od reportéra. „Zavolejte hned, jak to uvidíte, prosím,“ stálo ve zprávě. „Když jsem zavolal, znatelně frustrovaný reportér se omlouval, že někteří manažeři z celé debaty vycouval“, řekl Ghasri.

Manažer, na kterého Gissenová odkázala a který měl debatu zakázat, se jmenuje Anders Oxelström. Dříve pracoval jako zodpovědný vydavatel v TV4-News, ale v květnu 2017 opustil televizní kanál.  Nyheter Idag chtěl položit otázku Oxelströmovi, zda by rozhodnutí zastavit vysílání pořadu o sexuálních útocích na festivalech mohlo být autocenzurou.

To je otázka, kterou sám již dříve komentoval, když se v roli zodpovědného vydavatele TV4 rozhodl po teroristickém útoku v Paříži publikovat obrázky z novin Charlie Hebdo. Sám byl po zveřejnění vyslechnut na TV4 a poznamenal, že novináři by se měli zapojit do autocenzury v otázkách, které mohou být citlivé.

Oxelström na následnou otázku uvedl, že riziko autocenzury může záviset na strachu. „Jako publicista a novinář si myslím, že se nikdy nezřekneme myšlenky být relevantní, bdělý a pohotový o tom, co se děje,“ pokračoval Oxelström. Ten neměl zájem vypovídat ani poté, kdy ho redakce navštívila doma, raději se schovával ve sklepě.

„Nemám zájem o tom hovořit,“ prohlásil…

Účelové zakrývání pravdy je samozřejmě běžnou praxí mainstreamových novinářů. Tehdy – v letech 2015 – 2017 – docházelo ke značnému přerozdělování tzv. „nezletilců bez doprovodu“ po celé EU, zejména pak do zemí jako Německo, Francie a Švédsko, ovšem tyto údajné „sirotky“ si braly i mnohé další země. Jak známo, tak právě tito údajní nezletilci zpravidla ani nezletilými nejsou (většina přichází bez dokladů) a v místech, kde jsou přijímáni, patří k nejčastějším původcům násilné kriminality…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Švédsko: Média zatajovala případy znásilňování na festivalech od roku 2015

  1. Ono by to bylo až úsměvné, jak se média a policie snaží zatloukat, kdyby to ovšem nebylo vážné, což je velmi. Nejen autocenzurou a zatloukáním pravdy, ale i snahou vnutit občanům názor, že jsou to původní Švédové, kteří se zbláznili a začali hromadně znásilňovat, si dělají média a vláda vyloženě z lidí legraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout