Invaze sílí, během 24 hodin připlulo ke břehům Kanárských ostrovů 9 lodí s Afričany

Invaze sílí, během 24 hodin připlulo ke břehům Kanárských ostrovů 9 lodí s Afričany

Je třeba ovšem dodat, že – co se týká Španělska –  nejde pouze o Kanárské ostrovy.  Invazi momentálně pociťují také španělské enklávy, zejména Ceuta.

Skupiny 20 až 30 lidí se snažily minulou neděli celý den dostat do španělské enklávy. Tři lidé byli hospitalizováni kvůli podchlazení. Více než sedm kilometrů je v době, když byli zachyceni, dělilo od jejich cíle. Asi 100 Afričanů v neděli ovšem nakonec doplavalo ze severního Maroka do španělské enklávy Ceuta na severoafrickém pobřeží.

Des migrants traversent la frontière entre le Maroc et l'enclave espagnole de Ceuta, le 30 août 2019. (ANTONIO SEMPERE / AFP)
poté, co byly postaveny 6m vysoké ploty, dostávají se vetřelci do španělských enkláv po moři

“Opustili marocké pláže poblíž Fnidequ, jižně od Ceuty, někteří dorazili až na pláž Ceuty vlastními prostředky,” popsal mluvčí Civilní gardy. Většina však musela být vylovena a naložena na lodě civilní gardy, které je převezly do španělské enklávy. “Není to obvyklé, občas se objeví skupiny po třech, čtyřech nebo pěti, ale tolik, ne.”

Mezi stovkami Afričanů, včetně údajně nezletilých, kteří plavali celý den ve skupinách po 20 nebo 30 podél pobřeží, nebyla na španělské straně zaznamenána žádná smrt ani zranění. Na druhou stranu, tři lidé byli hospitalizováni kvůli podchlazení. Dalších pět lidí v pondělí doplavalo do Ceuty, uvedla civilní stráž.

Nicméně, nyní se vraťme na Kanárské ostrovy, kde zaznamenali snad ještě větší “nával”.

Celkem devět lodí s Afričany dorazilo na Kanárské ostrovy během 24 hodin, tedy během pátku. Armáda začala včera ráno výlovem lodi se 45 pasažéry ze subsaharské Afriky, kteří se objevili u u Gran Canarie. Krátce poté se další loď s 12 cestujícími sama dostala k pobřeží La Santa v Lanzarote.

Pak, téměř na africkém prahu (asi 169 kilometrů jihovýchodně od Gran Canarie), byly spatřeny dva nafukovací čluny záchranným letadlem, které kontrolovalo moře na základě zprávy o lodích, které vypluly ze severní Sahary směrem na  Kanárské ostrovy.

Aby bylo možné nalodit téměř 100 Afričanů, byl okamžitě do vod vyslán záchranný člun Guardamar Tala z Portorika na Gran Canarii (Mogan). Záchranný člun dorazil zpět do přístavu Arguineguen ve 21:00 po více než 9 hodinové cestě.

Večer byly u Gran Canarie objeveny další dvě lodě. Tito ilegálové byli také přivezeni do Arguineguinu. Poslední loď v pátek byla zadržena s 38 cestujícími u Lanzarote. Také dnešek – tedy sobota – začala opět dvěma loděmi. Jedna z nich, na jejíž palubě bylo 32 Afričanů, byla objevena u Lanzarote a další se 48 “trosečníky” u Fuerteventury.

Jak sami vidíte, tak z Kanárských ostrovů jsou vysílána letadla, která kontrolují polohu lodí, mířících na Kanárské ostrovy, přičemž pro osazenstvo lodí jsou z Kanárských ostrovů vysílány záchranné čluny, které vetřelce loví dokonce poblíž afrických břehů. Pak jsou Afričané odvezeni na Kanárské ostrovy, namísto toho, aby byli navráceni zpět do Afriky.

Jde tak o podobné praktiky, jako v případě pašeráckých lodí, které loví vetřelce u břehů Libye a odváží do Itálie…

 

[Celkem: 2   Průměr: 5/5]
Share

One thought on “Invaze sílí, během 24 hodin připlulo ke břehům Kanárských ostrovů 9 lodí s Afričany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.