Také Kypr je výrazně postižen invazí, od EU požaduje přerozdělení migrační zátěže

Také Kypr je výrazně postižen invazí, od EU požaduje přerozdělení migrační zátěže

Jde tak o v řadě již další stát EU, který žádá Brusel o řešení tristní situace. Jak jsem upozornila již dříve, tak na “přerozdělení zátěže” či “solidaritu” tlačí také Německo, Itálie a Řecko. Totéž už dlouhodobě požaduje Španělsko a Malta.  Situace na Kypru navíc ukazuje, že si Turci našli novou cestu, kudy nasunout džihádisty do zemí EU v situaci, kdy si Řecko začalo lépe hlídat hranice a na jejich části stavět plot.

Kyperská vláda vyzvala Evropskou unii o pomoc poté, co prohlásila, že byla přetížena přílivem nelegálních vetřelců a žadatelů o azyl.

Mluvčí vlády Viktor Papadopoulos situaci komentoval na tiskové konferenci slovy: “Kypr je zemí, která je na konci největších přílivů přistěhovalců, kteří nyní tvoří už několik procent obyvatel, což může vést k riziku demografických změn. Schopnost Kyperské republiky ubytovat tyto lidi byla vyčerpána.”

Členové kyperské vlády tvrdí, že počet žadatelů o azyl je tak vysoký, že se může rovnat až 4 procentům obyvatel ostrovního státu. Většina vetřelců přichází do země z Turecké republiky – severního Kypru – což je defacto, už od roku 1974 Tureckem okupované území.

Kyperská vláda již dříve obvinila Turecko z pašování vetřelců na Kypr – a prostřednictvím něj i do Evropské unie, jejíž je členem – záměrně prostřednictvím svého loutkového státu. Ve snaze zastavit počet přistěhovalců přicházejících do země, začal Kypr tento měsíc pokládat žiletkový drát podél hranice s okupovanou severní částí ostrova v nárazníkové zóně kontrolované OSN.

Tento krok se setkal s kritikou opozičních stran. Vláda přesto své kroky obhajovala s tím, že jsou v souladu se závazky Evropské unie a že OSN a další orgány byly informovány již dříve. Minulý týden byl Kypr jednou z pěti středomořských zemí známých jako MED 5, které dosáhly jednotné dohody o nelegální migraci.

Ministři Kypru, Řecka, Itálie, Malty a Španělska požadovali, aby členské státy EU vytvořily lepší kooperativní vazby s africkými a asijskými zeměmi, odkud přistěhovalci pocházejí, ale především požadují, aby více členských států převzalo podíl nově příchozích  a aby EU zřídila centralizovaný repatriační mechanismus.

Připomínám, že nedávno došlo k jednání ministrů vnitra  a  zahraničí v Radě Evropy, tedy lze předpokládat, že se projednávala právě tato žádost o přerozdělení. Je tedy možné, že se nakonec za nezájmu většiny občanů EU skutečně podobná pravidla schválila, ostatně, už od podzimu je na stole nový migrační pakt EU a poslední dobou tlačí Brusel i na sjednocení migrační a azylové politiky.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.