Loď neziskovky vylovila 10 “trosečníků”, jeden se chtěl vrátit do Libye

Loď neziskovky vylovila 10 “trosečníků”, jeden se chtěl vrátit do Libye

Jak známo, tak už několik týdnů brázdí lodě neziskovek vody Středozemního moře na trase mezi Libyí a Itálií.  V současné době čelí některé neziskovky (resp. posádky lodí) soudům za to, že spolupracují s pašeráky, za což samozřejmě berou i tučné provize. O tom jsem ostatně psala již zde a zde.

To je také důvodem, proč si nyní dávají neziskovky pozor, jak své “úlovky” nahlašovat. Protože pokud po vylovení živého nákladu loď, která měla být plná osamělých trosečníků, odpluje zpět k libyjským břehům, bude to vypadat velmi nápadně. Vlastně se tím potvrdí, že se jednalo o pašeráka, který se jen vrací pro další “náklad”.

“Ocean Viking” – loď pašerácké neziskovky – se včera znovu pustil do pátrání po “trosečnících” u libyjského pobřeží a samozřejmě hned na jednu loďku “náhodou” narazil. Podle SOS Méditerranée GER na Twitteru, 36 námořních mil od libyjského pobřeží, bylo z lodi vyloveno 10 lidí (včetně dvou žen, tří dětí a novorozence), operaci údajně koordinovala libyjská pobřežní stráž na zemi, která požádala o pomoc.

Běžná “záchranná mise”, s výjimkou spolupráce s libyjskou pobřežní stráží, je však nová tím, že jeden “zachráněný” trosečník chtěl být vrácen do Libye, jak je uvedeno ve sdělení SOS Méditerranée GER na Twitteru:

“Během záchranné operace jeden ze ztroskotaných na palubě lodi vyjádřil přání vrátit se do Libye. Naše posádka mu poskytla záchrannou vestu pro bezpečnost a osoba byla vzata na palubu hlídkového člunu libyjskou pobřežní stráží.”

Obrázek
včerejší úlovek neziskovkyObrázek

“Ztroskotanec”, skutečně galantní pojmenování pro pašeráka nebo překupníka. Ono je totiž potřeba si vymyslet nějaké “pohádky” poté, co byla neziskovka Save the Children již v Itálii obviněna z pašování za účelem spolupráce s pašeráky a německými “mořskými záchranáři” (většina neziskovek, lovících “trosečníky” u libyjských břehů je německých nebo mají alespoň německou posádku).

sklolaminátová loď pravděpodobně nebyla přímo v “mořské tísni”, loď neabsorbovala žádnou vodu a byla v dokonalém stavu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Loď neziskovky vylovila 10 “trosečníků”, jeden se chtěl vrátit do Libye

  1. Jo, ti pašeráci jsou vychytralí. Jistě by policie dostala soudní povolení k jejich odposlechu, a pak je obvinit z pašeráctví, loď zabavit.

    1. Ono se jim je před časem podařilo jednu neziskovku infiltrovat a jen díky tomu měli o spolupráci s pašeráky důkazy. Takže neziskovky v tom pokračují, jen pašeráci se teď budou vydávat za “chudáky uprchlíky”, kteří si to rozmysleli a chtějí zpět domů… ⛵

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.