Žadatelé o azyl nepotřebují pro vstup do Švédska negativní test na COVID-19, ostatní cizinci ho mít musí

Žadatelé o azyl nepotřebují pro vstup do Švédska negativní test na COVID-19, ostatní cizinci ho mít musí

Každý den přistávají u italských a španělských břehů lodě neziskovek či čluny plné afrických vetřelců. Není dne, aby nepřistál u břehů Lampedusy či Sicílie nebo na některém z Kanárských ostrovů nějaký ten člun či loď vysoce ziskové neziskovky. O vetřelce je okamžitě velmi dobře postaráno a po nějaké době v karanténě v luxusním hotelu či na luxusní výletní lodi mohou vyrazit dál do Evropy.

A většina zemí se nijak nebrání jejich vstupu, aktuálně je jakkoli aktivní v tomto směru pouze Maďarsko. Evropské země navzájem vyžadují při případném vstupu od občanů ostatních zemí testy na COVID-19, bez nich nejste do dané země vpuštěni.

Nicméně totéž se většinou nevztahuje na muslimské vetřelce, kteří samozřejmě nemají při vstupech do zemí EU nejen žádné testy, ale ani doklady. Jak jsem upozornila už včera tak například Německo po celou dobu tzv. lockdownu nepřerušilo azylová řízení a přijímá další a další žadatele o azyl, aktuálně včera si další přivezli letecky z Řecka.

A asi nikoho neudiví, že i Švédsko nastoupilo cestou úlev muslimským vetřelcům, kteří by chtěli v zemi žádat o azyl. Zatímco tedy občané EU (nebo třeba i sousedního Norska, které v EU není) musí mít při vstupu do země nejen doklady, ale i negativní testy na COVID-19, po žadatelích o azyl se ani jedno z toho nepožaduje.

Aby se údajně snížilo šíření viru, všichni cizinci by měli být schopni při vstupu do země prokázat, že mají negativní test na covid-19. Mnozí, kteří překračují hranice, jsou žadatelé o azyl, cestující na dlouhé vzdálenosti, ale tato skupina je od požadavku osvobozena.

Ustanovení sdělená v memorandu úřadu vlády znamenají – s malými změnami v závislosti na zemi, z níž cizinec přijíždí – že osoba přijíždějící do Švédska musí mít negativní test na covid-19, provedený maximálně dva dny před vstupem.

Vláda uvedla:

3. února vláda rozhodla o změnách nařízení, které zavádí obecný požadavek na předložení osvědčení o negativním testu covid-19 pro vstup do Švédska. Tento požadavek se vztahuje na cizí státní příslušníky ve věku 18 let a starší, s některými níže uvedenými výjimkami.

Aby však nebylo možné “udělat chybu”, vztahuje se tato výjimka na “osoby, které potřebují mezinárodní ochranu nebo které mají jiné humanitární důvody”, což je výjimka, která se vztahuje na všechny zeměpisné oblasti uvedené v memorandu (Afrika, Blízký a Střední východ).

Výjimky platí také pro osoby s bydlištěm ve Švédsku, které cestují do zahraničí a poté se tam vracejí. Děti a mládež mladší 18 let také nepodléhají testu (jak víte, tak většina vetřelců přijde bez dokladů s tvrzením, že jim je něco mezi 14-17 lety).

Ministr vnitra Mikael Damberg se domnívá, že rozhodnutí – navzdory výjimkám – by mělo vést ke snížení přílivu lidí s novými zmutovanými variantami viru. Pravidlo vstupuje v platnost v sobotu 6.2.2021.

K uvedenému jen dodávám, že podobná pravidla samozřejmě v rámci EU neplatí výhradně pro Švédsko, ale platí i pro jiné země. Opět je nám takto dáváno najevo, že je zde jistá privilegovaná skupina, pro kterou pravidla, uplatňovaná vůči Evropanům, neplatí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.