Pašerácké neziskovky žalují Frontex

Pašerácké neziskovky žalují Frontex

I když je Frontex pověstný tím, že čas od času zastoupí pašerácké neziskovky a loví vetřelce z vod Středozemního moře, občas se stane, že jeho zástupci skutečně dělají to, co dělat mají: hlídají hranice před invazisty.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, známější jako Frontex, byla založená ve své současné podobě po vrcholu invaze v roce 2016. Frontex nyní čelí žalobě dobře financovaných neziskovek, které požadují potrestání šéfa výkonného ředitele Frontexu Fabrice Leggeriho.

Země, které se rozhodly chránit své hranice před nelegální masovou invazí, obvinily EU, že používá Frontex jako kouřovou clonu pro nasměrování vetřelců na evropskou pevninu, místo aby pomáhala zastavit nelegální překračování hranic. Na druhé straně politického spektra však kapitánka pašerácké lodi a ultralevicová aktivistka Racketeová a některé vlády obvinily agenturu Frontex z porušování lidských práv a z toho, že Řekům a Maďarům ve vyhánění vetřelců nezabránila.

Systémové problémy agentury pramení ze skutečnosti, že mají jen málo skutečných pravomocí jednat a prakticky s jakoukoli činností, do které jsou zapojeni, se dopouštějí kontroverzí.

Nedávný případ se týkal právního sporu dvou levicových aktivistů, z nichž jeden, Luisa Izuzquiza, pracuje pro neziskovku Corporate Europe Observatory, částečně financovanou Georgem Sorosem. V průběhu řízení o transparentnosti soud rozhodl ve prospěch agentury Frontex, soudní poplatky tak měli zaplatit zástupci neziskovky.

Je to poměrně standardní postup, který požaduje splacení právních výdajů od poražené strany, přesto oba aktivisté kategoricky odmítli zaplatit 24 000 eur dlužných společnosti Frontex.

Další žaloba na Frontex přišla od Omera Sintze (spoluzakladatele neziskovky “We Are Refugees”) a Iftacha Cohena (člena “Front-Lex”), kteří zastupují neziskovky zabývající se lidskými právy. Žalují agenturu Frontex za údajné zapojení do nelegálních přesunů lodí s vetřelci. Právní případ se týká několika případů, kdy byli pracovníci agentury Frontex svědky zásahu řecké pobřežní stráže, která lodě naložené nelegálními invazisty vracela zpět do přístavu odkud vypluly.

Podle právního oznámení měla agentura Frontex zasáhnout, pokud byla svědkem jakéhokoli porušení lidských práv nebo zjistila, že jejich životy jsou v ohrožení. Někteří dokonce agenturu obvinili, že je zapojena do porušování lidských práv nebo je alespoň přehlížela. Interní pracovní skupina agentury Frontex však nezjistila žádné nezákonné kroky ze strany řeckých orgánů, a pokud jde o poslání zaměstnanců agentury Frontex, výkonný ředitel agentury Fabrice Leggeri dal svým zaměstnancům jasně najevo, že nejsou předraženou službou plavčíka.

Řecká pobřežní stráž byla obviněna z nelegálního navracení lodí, čímž porušuje lidská práva, nebo dokonce vystavuje životy nelegálních vetřelců nebezpečí. Podle v současnosti platných evropských právních předpisů však může v rámci práva země odvrátit nelegální vstupy do země, přichází-li vetřelci ze země, kde nečelí pronásledování. Turecko je považováno za bezpečnou zemi, kde se nikdo nemusí obávat o svůj život.

Agentura Frontex ani žádné jiné lodě pobřežní stráže navíc nejsou povinny brát vetřelce na palubu, pokud jejich lodi nehrozí potopení nebo pokud není velmi nepříznivé počasí. Lodě jsou často provozovány organizovanými zločineckými sítěmi, a pokud existuje podezření na obchodování s lidmi, lodě pobřežní stráže mají právo vrátit je zpět do přístavu jejich původu.

Minulý měsíc se agentura Frontex stáhla z Maďarska kvůli obviněním, že země nerespektuje rozhodnutí Evropského soudního dvora, který ji obvinil z nelegálního vytlačování vetřelců do Srbska. Není jasné, proč agentura Frontex obhajuje odvetná opatření vůči bezpečné zemi na moři a zároveň protestuje proti takovým postupům na maďarsko-srbské hranici. Jednají tak velmi protichůdným způsobem.

Ostatně, v případě Frontexu je skutečně občas nejisté, zda slouží k hlídání hranic nebo pašování muslimských invazistů, neboť v mnoha případech právě Frontex zastupoval pašeráky. To, že v Řecku chránila tato agentura hranice, byl spíš výjimečný případ.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4.5]

One thought on “Pašerácké neziskovky žalují Frontex

  1. Souhlas. Většinou se Frontex podílí na pašování migrantů. A opět je právo na straně invazistů, bojovníků, kriminálníků a ve jménu lidských práv jsou jim nechávány oběti napospas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.