Bude konečně Salvini italským premiérem?

Bude konečně Salvini italským premiérem?

Opozice současné italské vlády, která zavedla politiku bezbřehého vítání afrických invazistů, shromáždila 100 000 podpisů pod petici, která požaduje rezignaci Conteho. Dojde tak ještě letos v Itálii k předčasným volbám? Připomínám, že v Itálii obvykle žádná vláda nedojde do konce svého mandátu, jedinou výjimkou v dlouhé řadě byla vláda Berlusconiho.

Rok 2021 v italské politice začal hrozbou vládní krize poté, co nejmenší vládní strana Living Italy vydala premiérovi Giuseppe Contemu ultimátum, na které musí odpovědět do čtvrtka, a opozice shromáždila během jednoho jediného dne 100 000 podpisů, které volají po rezignaci premiéra.

Podle italských tiskových zpráv bude o osudu vlády Giuseppe Conteho rozhodnuto do 7. ledna. Obecně dobře informovaný zpravodajský portál zároveň odhaduje šance na vládní krizi na více než 90 procent. Jiné zdroje však zvažují možnost změny vlády.

Ultimátum vydal Matteo Renzi, jehož strana, Living Italy (IV), dává asi 3 procenta hlasů vládní koalici. Strana oznámila, že stáhne své dva ministry z vlády do 7.ledna, pokud premiér nevyhoví požadavkům strany. Mezi tyto požadavky patří, aby premiér co nejvíce zapojil vládní strany do využívání fondu hospodářské obnovy v hodnotě 209 miliard eur, jakož i využívání fondů Evropského mechanismu stability (ESM) vládou. Matteo Renzi navíc naléhá na Giuseppa Conteho, aby předal vedení tajných služeb, které si premiér vzal před několika měsíci do vlastních rukou.

Renzi se nijak netajil svou ochotou “zpochybnit” Conteho i v parlamentu, který bez senátorů nemá většinu potřebnou k vládnutí v horní komoře. Analytici říkají, že Renzi chce změnu premiéra, ne vlády. Komentátoři poznamenali, že Renzi byl duchovním otcem druhé Conteho vlády vytvořené v září 2019. Hnutí pěti hvězd (M5S) za Giuseppem Contem v té době nadále vládly s levicovou Demokratickou stranou (PD) místo s pravicovou Ligou. Po této změně nastal i obrat v migrační politice vlády.

Conte však považuje svou pozici šéfa vlády za jistou a tvrdí, že nikdo ve skutečnosti nechce krizi a předčasné volby, a proto je připraven požádat o důvěru parlament.

Pozorovatelé vidí napětí ve vládě, které by Demokratická strana mohla využít ve svůj prospěch a požádat o nová ministerská portfolia výměnou za podporu šéfa vlády. Prezident Sergio Mattarella již dříve vyloučil možnost třetí Conteho vlády, ale současná zdravotní a ekonomická nouze také ztěžuje uspořádání nových voleb.

Giorgia Meloni, předsedkyně strany “Bratři Itálie” (FdI), zároveň spustila online sbírku podpisů vyzývající k rezignaci Giuseppe Conteho, která do neděle – tedy za pouhých 24 hodin od spuštění – shromáždila 100 000 podpisů.

Italská vláda je tak poněkud “nabourána” hned ze dvou stran. Jednak jdou tlaky z vlastní vládní koalice, která podmiňuje další setrvání ve vládě co největším využíváním tzv. “fondu obnovy”, jímž dále zadlužuje evropské státy Brusel, z druhé strany pak přichází zasloužený tlak z opozice, která je protibruselská a protimigrační. Odtud přichází výzva k odstoupení Conteho a potažmo pak snad i k pádu celé vítačské vlády.

Na základě zkušeností z minula, kdy zatím ještě žádná vláda podobné tlaky neustála je možné, že této vládě bude nakonec vyslovena nedůvěra a budou vyhlášeny předčasné voby. A italské volby jsou velmi důležité pro celou Evropu, neboť je to především Itálie, kudy nyní proudí největší příval džihádistů z Afriky.

Je nasnadě, že právě proto přijdou nezměrné tlaky ze strany loutkovodičů italské vlády na to, aby se vláda udržela. Případně jim podobně, jako USA, poslouží volební systém Dominion. Jak by jinak dostali plánovanou takřka miliardu muslimských vetřelců do Evropy do roku 2030?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.