Maďarsko právě uvěznilo velitele a popravčího ISIS

Maďarsko právě uvěznilo velitele a popravčího ISIS

Na tom by možná nebylo nic tak zvláštního nebýt faktu, že předtím už dostal v Řecku status uprchlíka. Pokud by pak necestoval s falešnými doklady letadlem přes Budapešť, odkud chtěl zřejmě pokračovat dál na západ, ale zvolil by podobně, jako většina jeho soukmenovců cestu pozemní, zřejmě už by pobíral velmi štědré dávky někde v Německu, Francii nebo Švédsku.

Maďarský soud odsoudil syrského vetřelce ve čtvrtek k doživotnímu vězení za terorismus a zločiny proti lidskosti, včetně stětí imáma v Sýrii v roce 2015.

Podle prohlášení budapešťského metropolitního soudu měl být tento invazista velitelem skupiny Islámský stát. Podle rozsudku by měl strávit nejméně 30 let za mřížemi.

“Jeho úkolem bylo vytvořit ‘seznam smrti nepřátel islámu’,” uvedl soud v prohlášení.

“Osobně se podílel na popravě několika lidí, včetně stětí kmenového vůdce.”

Muž byl v místních médiích identifikován jako 28letý F. Hassan.

Jeho právníci řekli, že se proti verdiktu odvolají, stejně jako státní zástupci, kteří usilovali o doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění.

Podle žalobců obžalovaný velel malé jednotce IS v provincii Homs v roce 2015, která byla pověřena prováděním teroristických útoků a popravami civilistů a náboženských vůdců, kteří se odmítli postavit na stranu ISIS.

F. Hassan v době, kdy velel jedné ze syrských odnoží IS

Prokurátoři uvedli, že se osobně podílel na stětí imáma ve městě al-Sukhnah a na vraždě dalšího civilisty v této oblasti v květnu 2015. Jeho jednotka také zabila nejméně 25 lidí ve městě, včetně žen a dětí.

Vyšetřování, které koordinovala Evropská agentura pro soudní spolupráci Eurojust, se zúčastnily orgány na Maltě, v Řecku a Belgii, jakož i v Maďarsku.

Vypovídalo přibližně 10 svědků v Belgii a na Maltě, stejně jako v Maďarsku.

Muž, kterému byl v Řecku udělen status uprchlíka, byl zadržen na letišti v Budapešti v prosinci 2018 poté, co předložil padělané cestovní doklady a to jak jeho vlastní, tak doklady partnerky.

Jeho obhájce tvrdil, že důkazy žalobců – včetně odposlouchávaných telefonátů, videozáznamů z vražd a jeho vlastních prohlášení – obvinění nepodpořily.

K tomuto případu podotýkám, že už v Řecku dostal tento invazista status uprchlíka, přičemž na základě tzv. “Globálního kompaktu o uprchlících” by měl mít umožněn pobyt kdekoli v EU – paradoxně – vyjma Maďarska, přes nějž cestoval. V roce 2018 totiž schválila tento pakt většina evropských zemí (včetně ČR), vyjma Maďarska. Druhý kompakt “o migrantech” většina zemí EU nepřijala, nicméně v současné době, kdy se dělá z 90% vetřelců “uprchlík” , je již tento kompakt poněkud bezpředmětný.

Co tedy uvedený případ ukázal? Že je více než pravděpodobné, že v mnoha evropských zemích si nyní v klidu žijí hrdlořezové z různých bojůvek, navíc se statutem uprchlíka. Půjde zcela zřejmě o spící buňky organizací jako ISIS nebo Al Kajda, které jen čekají na to, až budou aktivovány.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

One thought on “Maďarsko právě uvěznilo velitele a popravčího ISIS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.