Erdogan naléhá na to, aby se stalo Turecko co nejdřív plnohodnotným členem EU

Erdogan naléhá na to, aby se stalo Turecko co nejdřív plnohodnotným členem EU

Jak jistě dobře víte, tak i přes neustálé napadání členských států EU Řecka a Kypru ze strany Turecka, včetně narušování jejich vzdušného prostoru i výsostných vod, je stále Turecko kandidátskou zemí na vstup do EU. A nejen to, EU ani neuvalila sankce za intervencí tureckých vojsk v Sýrii, Libyi či spoluúčasti na napadení Arménie Ázerbájdžánem. Turecko postupně přeměňuje kostely na svém území na mešity a pomalu, ale jistě, přechází na právo šaría.

Nicméně EU jej stále považuje za spojence, jemuž opakovaně vyplácí výpalné za údajné zadržování vetřelců ze Středního a blízkého východu. Turecko však přesto nadále nasunuje džihádisty do Evropy, například i za pomoci podvratných evropských neziskovek. To vše ovšem není zřejmě pro EU problém, stejně jako fakt, že se Erdogan dlouhodobě netají svým snem o jedné velké Osmanské říši, zahrnující i značnou část Evropy. Země jako Německo či Rakousko už Erdogan považuje víceméně za své budoucí chalífáty, což dal nejednou najevo.

Turecký prezident Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že jeho země, oficiální kandidát na členství v Evropské unii, se považuje za neoddělitelnou součást Evropy, ale nepoddá se útokům a dvojím standardům.

„Vidíme sami sebe jako neoddělitelnou část Evropy… To však neznamená, že se skloníme před očividnými útoky na naši zemi a národ, před nespravedlnostmi a dvojím metrem,“ řekl dnes Erdogan v projevu ke členům své strany AK.

Vrtná činnost Turecka ve sporné části východního Středomoří zvýšila napětí s EU, neboť Turecko uvízlo ve sporu s Řeckem a Kyprem o rozsah jejich kontinentálních šelfů a uhlovodíkových zdrojů.
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell tento měsíc prohlásil, že turecká rétorika o Kypru prohlubuje napětí s EU a Ankara musí pochopit, že její chování „prohlubuje oddělení Turecka od EU“.

EU bude diskutovat o úsilí Turecka o průzkum zemního plynu v sporných vodách ve východním Středomoří na svém příštím summitu v prosinci, sdělila německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek.

„Nevěříme, že máme nějaké problémy se zeměmi nebo institucemi, které nelze vyřešit prostřednictvím politiky, dialogu a jednání,“ řekl
Erdogan.

Erdogan, který má být s touto plánovanou debatou spojen prostřednictvím videolinku, řekl, že EU by měla dodržet své sliby týkající se otázky nelegálních vetřelců a měla by učinit z Turecka plnoprávného člena bloku.

Měl na mysli dohodu z roku 2016, podle níž Ankara omezila vstupy vetřelců do Evropy výměnou za finanční pomoc a bezvízový styk v schengenském prostoru, který Turecko stále požaduje.

Turecko nedávno podle námořního oznámení prodloužilo seizmické průzkumné práce prováděné lodí Oruc Reis ve sporné části východního Středomoří až do 29.11.2020.

Turecko tedy požaduje brzké členství a předtím i slibovaný bezvízový styk. To by samozřejmě znamenalo pro Evropu katastrofu, neboť na turecký pas by si na území EU mohl přivandrovat kdejaký Afghánec či Pákistánec. Po tom, co se odehrálo letos na jaře na turecko-řeckých hranicích, bych věřila i tomu, že by se tyto falešné turecké doklady vydávaly i za souhlasu samotného sultána Erdogana.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.